Autor je publicista
Správa o ruskom dievčati, ktoré údajne v nemeckom Berlíne uniesli a znásilňovali moslimskí utečenci, ktorú vypustila začiatkom týždňa ruská televízia Prvý kanál, podľa reakcií, ktoré spustila, padla presne tam, kam mala. Demonštrácie a protesty sú toho jasným dôkazom.
Šírenie tohto typu informácií, schopných vyvolať paniku a prispieť k destabilizácii situácie v príslušnej krajine, nie je žiadnou novinkou. Tupá či premyslenejšia propaganda, sofistikovanejšie a cielenejšie dezinformácie, majú vždy spoločného menovateľa. Podporu cieľov zahraničnej alebo domácej politiky krajiny svojho pôvodcu.
KGB a menšia sestra
V tomto prípade je krajina pôvodu zrejmá. V Rusku majú tieto praktiky bohatú tradíciu a hrdého nositeľa. V sovietskej KGB sa pre ne zaužíval termín „aktivnyje meroprijatija“, teda aktívne opatrenia.
V Slovníku rozviednej terminológie – vydanom v júli 1980 1. správou ŠtB – teda rozviedkou komunistického Československa, sú aktívne opatrenia definované ako „súbor prísne tajných ofenzívnych činností napomáhajúcich realizovať úlohy a ciele zahraničnej a bezpečnostnej politiky špecifickými rozviednymi metódami, predovšetkým v podpore boja za mier, rozširovania vplyvu krajín socialistickej sústavy vo všetkých oblastiach medzinárodných vzťahov alebo zameraných na paralyzovanie politických, ekonomických a vojenských zámerov nepriateľa, alebo sledujúcich splnenie konkrétneho operatívneho zámeru.
Objektom pôsobenia aktívnych opatrení sú vybraní jednotlivci, skupiny osôb, inštitúcie alebo obyvateľstvo určitej krajiny“.
Keďže archívy KGB veľmi prístupné nie sú, dovolil som si citáciu zo slovníka príbuznej organizácie, ktorú jej sovietski príslušníci titulovali ako „menšiu sestru“. Bol to vzťah, v ktorom staršia sestra mala takmer absolútnu dominanciu, kontrolné a rozhodovacie právomoci. Čo sa týka spôsobu fungovania, je použitie modelu menšej sestry úplne na mieste. Kto by mal záujem sa o tom presvedčiť, môže navštíviť stránku ibadatelna.cz.
Praktiky z čias NSR
Tak ako aj ostatná činnosť boli aktívne opatrenia „konzultované“ so sovietskou stranou. Účinok takýchto opatrení je, samozrejme, závislý od spôsobu uskutočnenia a tiež od „vonkajších okolností“, ako je momentálna situácia v krajine.
Ideálne podmienky boli, čo nie je nepodobné dnešku, napríklad v NSR v čase hroziaceho nukleárneho konfliktu. Mierové hnutie bolo ideálnym podhubím na ich uskutočňovanie.
Z materiálu o prehľade opatrení proti rozhodnutiu NATO o rozmiestnení rakiet s nukleárnymi hlavicami na území vtedajšej NSR sa napríklad dozvieme:
„Rezidentúra (zjednodušene základňa rozviedčikov v danej krajine) rozoslala leták, v ktorom sa v mene tzv. zelených protestovalo proti rozmiestneniu amerických jadrových rakiet na území NSR s mapou skutočných a čiastočne vymyslených raketových základní, aby bolo zrejmé, že jadrové zamorenie hrozí celému územiu krajiny.
Rezidentúra sa prostredníctvom svojich agentov podieľala na inšpirácii a priebehu demonštrácie proti bruselským záverom NATO v raketovom zbrojení. Demonštrácia sa uskutočnila v Brémach za účasti mládeže SPD a FDP (prítomných asi 6000 osôb). Rezidentúra tiež prostredníctvom svojich agentov podnietila ľavicovo zameraných funkcionárov SPD v Bonne k organizácii manifestácie s účasťou asi 7000 osôb.“
Nech už bola skutočná účasť československej rozviedky akákoľvek, úsilie podporiť „svetový mier“ je nesporné.