Autor je publicista
V septembri minulého roku Mark Zuckerberg povedal novinárom niečo o plánoch najväčšej sociálnej siete pridať k funkciám „páči sa mi“ a „zdieľať“ aj tlačidlo s negatívnym posolstvom „nepáči sa mi to“. Neviem, či túto zmenu Zuckerbergov tím nakoniec zrealizuje, a tiež neviem odhadnúť, ako by to ovplyvnilo atmosféru virtuálnych diskusií.
Niekedy mi však napadá, koľko času by mi mohla ušetriť funkcia, ktorá by vyjadrovala niečo ako – „je to oveľa zložitejšie“. Na mnohé príspevky, ktoré si ľudia s nadšením posielajú, by som reagoval stlačením práve takého tlačidla.
Psychológovia David Dunning a Justin Kruger v roku 1999 publikovali svetoznámu štúdiu, ktorá opísala to, čo sa neskôr začalo nazývať ako Dunningov-Krugerov efekt. Dvojica výskumníkov z americkej Cornell University ukázala, že nekompetentné osoby, bez odborného pohľadu a hlbších znalostí určitej problematiky sa v mnohých prípadoch vyjadrujú o danej problematike sebavedomejšie a sebaistejšie ako skutoční odborníci.
Odborníci, ktorí majú dostatok znalostí, si totiž uvedomujú, čo všetko ešte nevedia, a vyhýbajú sa preto zjednodušujúcim a prehnane sebavedomým vyhláseniam. Tí, ktorí o rovnakej oblasti vedia iba málo, majú tendenciu preceňovať to, čo mylne považujú za svoju múdrosť.
Na sociálnych sieťach môžeme pôsobenie Dunningovho-Krugerovho efektu pozorovať prakticky denne. Nedostatok poznania a odbornosti ľuďom nebráni dať sa opájať slastným pocitom, že poznajú odpovede na tie najkomplikovanejšie otázky. Od vyliečenia všetkých druhov rakoviny jedinou bylinnou šťavou až po vyriešenie zložitých geopolitických otázok jediným siláckym gestom. Pre človeka s prístupom na internet nie je nič príliš zložité.