Platy učiteľov nie sú jediným problémom školstva, ako ukazuje aj obsah tejto prílohy o školstve v uplynulých štyroch rokoch.
[content type="avizo-clanok" id="20082167" url-type="sme-article"][/content]
Môže si dnes rodič, ktorý detailne neštuduje platové tabuľky, vytvoriť nejakú predstavu o tom, koľko učitelia naozaj zarábajú? Ťažko. Avšak premiér Fico naznačuje, že ich platy vlastne nie sú zlé a že by mali brať ohľad na ostatných štátnych zamestnancov, ktorým sa nepridáva ani tak ako kantorom.
To je zavádzajúce. Vláda vo svojom programovom vyhlásení výslovne zmieňuje lepšie finančné ohodnotenie učiteľov, nie policajtov, hasičov, vojakov... A bol to správny sľub, pretože učitelia a škola rozhodujú o tom, ako bude krajina vyzerať za desať-dvadsať rokov, či obstojí vo svetovej konkurencii, ako dobre budú žiť jej občania a či bude mať - napríklad - na slušné platy policajtov, hasičov a vojakov...
Sľub zostal v skutočnosti nesplnený a je nefér argumentovať, že predsa učitelia majú vyššie platy, ako je priemer v národnom hospodárstve. Lenže pedagógovia so svojím vzdelaním nebudú hľadať uplatnenie - keď sa rozhodnú utiecť zo školstva - ako frézari, vodiči alebo predavačky, ale obsadia vysokoškolské pozície s platom okolo 1500 eur (priemerný plat učiteľov je 908 eur). To je dôležité - a vo svete používané porovnanie - ak chceme priviesť pred tabule najlepších mladých ľudí a udržať tam dnešných výborných učiteľov.
K zvýšeniu učiteľských platov na úroveň priemeru OECD by bolo treba ročne asi 420 miliónov eur. Pretože učitelia platia dane a odvody, časť zvýšenia by sa vrátila do štátneho rozpočtu, tak v čistom je to 190 miliónov eur.
Bohaté Slovensko tie peniaze, samozrejme, má, len ich Smer odkláňa inam. Taká jednoduchá je pravda o slovenskom školstve a jeho problémoch, čo nie sú len platy, ale aj učebnice, pomôcky, podpora učiteľov, väčšia voľnosť pre školy...
Zmeny a peniaze treba hneď.