Autor je profesorom politológie a medzinárodných vzťahov na Univerzite v Coventry.
Ak sa zdá, že britský premiér David Cameron sa náhli s usporiadaním sľubovaného referenda o tom, či Británia ostane v lete v Európskej únii, tak sa veru náhli právom. Je pravdepodobné, že ak bude vyčkávať do budúceho roka, prehrá.
Existujú dva dôvody, prečo sa načasovanie pravdepodobne ukáže ako dôležité pre rozhodovanie o britskej budúcnosti v Európe – a možno následne aj o samotnej povahe a budúcnosti celého bloku.
Prvým je, že – ako som zistil pri nedávnom analyzovaní výsledkov 43 referend – tieto dopadli väčšinou v prospech EÚ, keď vlády, ktoré hlasovanie zvolali, boli pri moci len krátko. Druhým je, že pomáha nižšia volebná účasť.
[content type="avizo-clanok" id="20068378" url-type="sme-article"][/content]
Určite v lete
V prípade Británie bude účasť nižšia, ak sa bude hlasovať v lete (viaceré správy naznačujú, že jún je cieľovým mesiacom a čím neskôr v lete, tým lepšie – pre proeurópske hlasovanie).
A podobne, Cameronova Konzervatívna strana bude vtedy mať za sebou len rok z volebného obdobia. Je pravda, že Cameron už viedol vládu od roku 2010, ale čím dlhšie bude referendum odkladať, tým väčšia bude jeho nevýhoda.
Počítam, že ak bude účasť rovnaká ako pri Cameronovom opätovnom zvolení v máji minulého roka (66 percent) a ak usporiada referendum čoskoro, tak-tak sa prešmykne s 56 percentami v prospech zotrvania v EÚ.
Ak bude čakať do budúceho roka a ak bude účasť vysoká ako pri škótskom referende o nezávislosti v septembri 2014 (85 percent), tak súhlasiť so zotrvaním bude len 49 percent.
Inými slovami, prehrá. Takáto silná účasť by bola výnimočná, ale nie nepredstaviteľná, vzhľadom na vášne, aké Európa vzbudzuje.