Autor je publicista, riaditeľ občianskeho združenia eduRoma
Do marcových volieb 2016 kandiduje po prvý raz v histórii Slovenska najviac Rómov na kandidátkach majoritných politických strán. Je isté, že „protirómska karta“ sa v tohtoročnej predvolebnej kampani vyťahovať už nebude. Je to protiutečenecká rétorika, ktorá má priniesť body navyše. Zavážila aj skutočnosť, že už samotná prítomnosť rómskych kandidátov na volebných súpiskách politických strán krotí a kultivuje vyhlásenia ich straníckych kolegov a šéfov. Je to udalosť sledovať desať vzdelaných ľudí z menšiny, ktorí majú ambíciu z „najvyšších miest“ spolurozhodovať o ďalšom smerovaní tejto krajiny.
Najviac kandidátov má OĽaNO
Najviac rómskych uchádzačov do parlamentu majú Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), za ktorú kandidujú štyria uchádzači. Ján Herák z 27. miesta, venuje sa problematike detských domovov a spolupracuje s Úradom splnomocnenca. Adrián Balog je učiteľ vo Fiľakove a kandiduje z 53. miesta. Eduard Čonka pôsobí na Úrade splnomocnenca, kandiduje zo 60. miesta. Štvrtým adeptom je Peter Pollák, dosluhujúci splnomocnenec a kandidát zo 142. miesta.
Je pravda, že OĽaNO predstavila dokument 23 kľúčových riešení pre Slovensko, veľa sa však z dvojstranovej listiny o riešení problémov chudoby nedozvieme. Ak vynecháme Pollákov predvolebný smog – novoročné prejavy či videoúvahy o Rómoch a kresťanstve: „neexistuje Róm, ktorý neverí“ – samotná listina chce zaviesť len povinnú predškolskú prípravu pre ohrozené deti, čo v praxi spôsobuje selekciu a odporuje ústave.
KDH – zmena v prístupe
Ďalším uchádzačom do parlamentu je Ivan Rác, ktorý kandiduje zo 60. miesta za Kresťansko-demokratické hnutie (KDH). Rác je vysokoškolský učiteľ na Univerzite Konštantína filozofa v Nitre a od roku 2010 pôsobí ako miestny poslanec v obci Zbehy.
Nezdá sa to, no kresťanskí demokrati sa pasujú s rómskou témou najdlhšie na domácej politickej scéne. Vo federálnom zhromaždení, po prvý raz, prischla agenda Rómov Jozefovi Mikloškovi staršiemu. Neskôr sa agenda dostala do rúk radikálov Vladimíra Palka a Daniela Lipšica, ktorí chceli bezhlavo búrať chudobné obydlia plné dezorientovaných ľudí. Lipšic si do služby povolal aj „experta“ Milana Krajňáka, ktorý mu robil poradcu pre „rómsku kriminalitu“. V súčasnosti sa nedá prehliadnuť, že Rómovia sú pre KDH jednou z priorít. Hnutie prichádza s kultivovaným prejavom, zdôrazňuje vecné a nadrezortné riešenie agendy.
Prioritou pre Ráca je aj riešenie problému násilia páchaného na ženách. Je na škodu, že kandidát, ktorý má uveriteľný prejav a je zdatný rétor, nedostal väčší priestor pre komunikáciu aj tejto témy.