Autor je vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku
Vedeli ste, že vďaka eurofondom na Slovensku vyrástlo až osem priemyselných parkov, viac ako 130 kilometrov diaľnic a vytvorilo sa 130- tisíc pracovných miest? Určite ste to v poslednom čase zachytili v médiách viackrát. Samozrejme, médiá informujú aj o tienistejších stránkach, ako sú nedostatočné čerpanie fondov, neefektívnosť či podozrenia z klientelizmu. Tieto okolnosti sú neraz veľmi vážne a doplácajú na ne všetci občania.
Eurofondy: je to ako mať rozpočet navyše
Faktom ostáva, že tvár Slovenska sa vďaka európskej pomoci výrazne zmodernizovala. A naša krajina stále zostáva jedným z jej najväčších čistých príjemcov. V aktuálnom období môžeme do roku 2020 získať z európskeho rozpočtu až o 13,5 miliardy viac, ako do spoločného rozpočtu prispejeme. Len na ilustráciu – je to akoby Slovensko dostalo jeden štátny rozpočet navyše.
Pre ďalší rozvoj našej krajiny, či už ide o nové diaľničné úseky, otváranie vedeckých parkov, investície do podnikov, či na zlepšenie protipovodňových opatrení, je tak nepochybne veľmi dôležité, ako efektívne sa nám tieto peniaze podarí využiť.
Fondy nie sú všeliek, peniaze sa dajú čerpať aj inak
Zároveň prichádza čas, keď by sme si mali pripomenúť, že nie je možné spoliehať sa len na eurofondy. A ani to nie je dlhodobo udržateľné. Preto by sme mali čo najaktívnejšie zapojiť aj do ďalších možností, ktoré nám členstvo v EÚ poskytuje.