V portfóliu veľkých rizík roka 2016, s potenciálom rozhodiť svet do neporiadku a neistôt všetkého druhu, sa ocitli na veľmi poprednom mieste americké prezidentské voľby. Zhromaždenie v štáte Iowa, ktorým dnes štartujú primárky, už môže povedať významné slovo, či je na stupňované obavy reálny dôvod. Alebo katastrofickí kandidáti – Donald Trump a Bernie Sanders – nebudú takí nebezpeční, ako sa zdajú ešte deň pred otvorením miestností.
O Trumpovi kázať veľmi netreba. Jeho cesta kampaňou je pod mikroskopom aj európskych labužníkov, čo mľaskajú – oprávnene – na každej novej nehoráznosti, s ktorými sa pravidelne hlási. Pre globálnu ekonomiku i strategicko-bezpečnostné záväzky USA – teda aj pre Európu – je však nemenšou hrozbou socialista Sanders, ktorý pred Iowou už dýcha na päty Hillary.
Aj keď je zrejmé, že s Kongresom by musel bojovať o každú omrvinku svojho radikálneho programu, už samo zvolenie utopického socialistu – čím Sanders v 21. storočí je – by poslalo globálne trhy do takého chaosu a skrumáží, že Lehman Brothers bol iba ľahký tréning...
Aj napriek faktu, že i najmocnejšia vláda sveta má na ekonomiku veľmi obmedzený vplyv, dôsledky sa rysujú nedozerné. Vrátane strednej Európy, odkiaľ by utekal kapitál vedno s americkými jednotkami, ktoré by Sanders sťahoval.