Sedieť v komisii, ktorá ako prvá na svete oficiálne povolila výskumníkom experimentovať s ľudským embryom, je asi jedno z najnevďačnejších pracovných miest vo vede a pravdepodobne aj v byrokracii. Nie preto, že najbližší týždeň dostanú tisíce nenávistných správ a zopár vyhrážok násilím. Na tie sú ľudia pracujúci okolo výskumu reprodukčného zdravia zvyknutí.
Práca etikov a biológov v britskej organizácie HEFA, ktorá výskum ľudského embrya v pondelok naozaj povolila, je nevďačná najmä preto, že je veľmi ťažké ju robiť správne a aj keď všetko spravíte dobre, nakoniec sú na vás všetci nahnevaní.
Posudzovanie etiky výskumu nie je o princípoch, ale hlavne o tom, ako kontrolovať to, či a ako sa prenesú do skutočného sveta. Zvážte napríklad praktickú časť problému. S tým, ako nástroje na vykonanie genetických zmien v bunkách lacnejú, narastá pravdepodobnosť, že si niekto vyrobí upravené ľudské embryo takpovediac na kolene.
Tento vedec nebude mať žiadny dozor a keďže už nejaké pravidlá vedeckej etiky porušil, možno poruší aj ďalšie a embryo nechá donosiť. Riziko narastá každým rokom a každým tisícom dolárov zlacnenia nástroja CRISPR.
Rýchlo rastie priepasť medzi tým, čo je v genetike možné a čo je dovolené. Je len otázkou času, kedy bude taká veľká, že do etickej pasce začne padať veľmi veľa dobrých vedcov. Pokušenie bude prisilné.