členských štátov aliancie. Aj keď lord Robertson nešetril slovami chvály na adresu Slovenska, ktoré má podľa neho na to, aby sa stalo členom aliancie, nezabudol slovenskú stranu varovať.
Robertsonovo varovanie, že nás bude teraz veľmi intenzívne ,,sledovať 19 párov očí, ktoré budú skúmať všetky aspekty, najmä súdnictvo, boj s korupciou, otázku Rómov a to, ako viete narábať s tajnými informáciami“, je veľmi vážne. So všetkými kapitolami, ktoré spomenul, má Slovensko problémy. Veď už len najaktuálnejšie vnútropolitické dianie naznačuje, ako sa u nás narába s tajnými informáciami, respektíve odpočúvaním. Ani korupčné podozrenia a aféry, ktorými žije táto krajina, nám nerobia dobrú reklamu. S reformou súdnictva a jeho ozdravením to síce nateraz vyzerá o čosi lepšie, no riešenie problému Rómov sa zdá nad sily nielen tejto, ale každej slovenskej vlády.
No nielen tieto problémy môžu ohroziť náš vstup. Je to aj stále klesajúca podpora obyvateľstva pre vstup do NATO a tiež chystané referendum o tejto otázke. I keď zmysel referenda je otázny, zdá sa, že jeho organizátori od jeho uskutočnenia len tak neustúpia. A to aj napriek tomu, že už o dva týždne sa v členských krajinách NATO začne schvaľovať naše budúce členstvo a už dvakrát v parlamentných voľbách povedali voliči áno stranám, ktoré majú v programe vstup do NATO. To však iniciátori referenda odmietajú a bude to ešte veľmi zaujímavé, ak sa im ľudové hlasovanie podarí iniciovať, bude platné a skončí sa záporným výsledkom pre vstup.