SME

Béla Bugár: Nemám prezidentské chúťky

Koalícia vládne už pol roka a musela si vyriešiť vážne spory. Aktuálnou sa opäť stane téma maďarského krajanského zákona. SMK hovorí, že ak vláda aj proti upravenej verzii zákona použije protiopatrenia, nenechá to len tak. Nielen o týchto témach, ale ...


FOTO SME – ĽUBOŠ PILC

Koalícia vládne už pol roka a musela si vyriešiť vážne spory. Aktuálnou sa opäť stane téma maďarského krajanského zákona. SMK hovorí, že ak vláda aj proti upravenej verzii zákona použije protiopatrenia, nenechá to len tak. Nielen o týchto témach, ale aj o tom, či by Maďar mohol byť slovenským prezidentom, sme hovorili s lídrom SMK BÉLOM BUGÁROM.

Znova ožíva téma krajanského zákona. Minister Kukan tvrdí, že aj upravený krajanský zákon, ktorý Budapešť poskytla Slovensku, obsahuje prvky diskriminácie a zasahuje do nášho právneho systému. Súhlasíte?

„Tvrdím, že tento nový návrh nezasahuje do jurisdikcie Slovenska. Dokonca obsahuje možnosť poskytnúť pomoc Maďarom žijúcim na Slovensku nie ako osobám, ale prostredníctvom združení rodičov a pedagógov pri konkrétnych školách. Teda najdôležitejšia pripomienka sa odstránila. Myslím si, že počas konferencie Maďari v Maďarsku ešte budú niektorí zástupcovia Maďarov v zahraničí pretláčať aj možnosť, aby takúto pomoc dostali aj jednotlivci. Vtedy znovu vznikne to, čo sme začali riešiť kedysi s Dzurindom. Teda, že je potrebná zmluva, aby sa podpora umožnila združeniam.“

Kukan osobitnú dvojstrannú dohodu odmieta. Skôr je tendencia posunúť akékoľvek riešenie na pôdu zmiešanej slovensko-maďarskej komisie.

„Toto je obyčajná hra. Zmiešaná komisia sa nemôže dohodnúť na zmluve. Zvykom je, že sa dohodnú vlády. Ak sa neuzatvorí medzivládna zmluva, pokojne sa môže stať, že bude platiť prvá možnosť, že by podporu dostávali aj osoby.“

Vláda má potom pripravené protiopatrenia. Viete o tom?

„Nevieme. Práve preto som bol zástancom riešenia konfliktu ešte predtým, ako by vznikol. Môže to vyvolať rozpor vnútri koalície. Ak bude obsahovať ten protikrok prvky, ktoré by škodili Maďarom žijúcim na Slovensku, ticho nebudeme.“

Napríklad nebudete chodiť na koaličné rady?

„Neviem o protiopatreniach, nemôžem teda reagovať.“

Robert Fico na prednáške pred študentmi v Banskej Bystrici povedal, že má z dostatočne dôveryhodných zdrojov informácie, že aplikácia maďarského krajanského zákona na našom území by sa mala považovať za priestupok a odporučil by skôr prijatie normy, ktorá by poskytovala ešte väčšie výhody zo slovenskej strany. Čo si o tom myslíte?

„To je jeho vec. Nemyslím si, že by bolo osožné reagovať na to, čo povie Fico v úzkom kruhu či pred študentmi.“

Prečo je pre SMK dôležitý vznik Maďarskej univerzity, ktorá má byť v Komárne?

„Je dôležité, aby pedagóg, ktorý vyučuje v školách s vyučovacím jazykom maďarským, si učivo osvojil aj v materinskom jazyku a aby Maďari na Slovensku mali možnosť študovať tu doma, lebo keď odíde Maďar zo Slovenska a päť rokov študuje v Maďarsku, zabudne aj tú slovenčinu, ktorú vedel. Pre mňa je nevýhodné takto stratiť mladú maďarskú inteligenciu.“

Ale prečo by som mal študovať v Komárne, keď môžem na kvalitnejšej univerzite v Budapešti?

„Ej, ale stojí to viac. Cestovanie, internát. Pre nás je dôležité, aby sme tu ponúkli isté možnosti a zabezpečili, že absolventi Maďarskej univerzity zostanú na Slovensku.“

Pozornosť vyvolal váš výrok, že kde sú zlaté časy, keď ste vládli s Jozefom Migašom. Sú vzťahy v koalícii také pošramotené, že ste museli vzývať Migaša?

„Pamätám si, že keď sme začali pred štyrmi rokmi, aj vtedy bol problém. Napríklad s ministrom Koncošom. Ak však vznikli problémy, hľadali sme riešenia, niekedy sme rokovali aj trikrát po tri hodiny. Túto snahu som prvé tri-štyri mesiace v tejto koalícii nevidel. Až teraz pri probléme riaditeľa SIS alebo zákonov o odpočúvaní sa to zmenilo. Ani mňa netešilo povedať, že zlaté časy s Migašom.“

Ktorú vládnu stranu oslovujete ako prvú, keď chcete niečo v koalícii dosiahnuť?

„Ak je problém, okamžite ho prednesieme na koaličnej rade a potom v parlamente. Odmietam postup dvaja proti dvom, traja proti jednému. To rozhádže koalíciu.“

Z ANO už zaznelo, že premiér pracuje metódou ad hoc koalícií. Teda, že sa prípad od prípadu spája vždy s inou stranou tak, aby presadil svoj zámer. Spozorovali ste to?

„Mne sa nezdá, že by sme mali takto pracovať. Prvýkrát som to videl pri zákone o zahraničných Maďaroch. Ak však budeme pokračovať tak, ako sme začali pred mesiacom, tak toto už bude minulosť.“

Napríklad vymenovanie šéfa SIS. Vraj to bola záležitosť KDH a SDKÚ. SMK bez protestov súhlasila, aspoň tak sa to javilo navonok, a potom už nič iné nezostávalo ani ANO a musela s Ladislavom Pittnerom súhlasiť. Je to tak?

„Informáciu, že pán premiér ide navrhovať pána Pittnera, dostali koaliční partneri v ten istý deň.“

Premiér vám dopredu nepovedal, že má podporu KDH?

„Nie.“

Pál Csáky sa pridal k ANO a za SMK otvoril tému južného cestného ťahu z Bratislavy do Košíc. Csáky vôbec v uplynulých mesiacoch dal o sebe viackrát vedieť. Súviselo to s tým, že SMK bola pred kongresom a špekulovalo sa o tom, že by mohol byť vaším protikandidátom?

„O tom špekulovali len médiá. Čo sa týka južného ťahu, veď to máme v programe SMK. My chceme rýchlostnú cestu už od Bratislavy cez južné Slovensko. Stačí ísť z Bratislavy do Dunajskej Stredy. Ten, kto to absolvuje každý deň, uvidí, čo to je. To je horor.“

Už roky sa traduje, že Csáky je akýmsi vaším prirodzeným súperom v strane. Je to mýtus alebo to aj vy tak pociťujete?

„Párkrát bol mojím protikandidátom aj v MKDH, aj pri zlučovaní troch maďarských strán. Tak asi preto.“

Cítiť to v SMK?

„Nie.“

Na marcovom sneme ste Miklósa Duraya kritizovali za vnútrostranícky život. O čo išlo?

„Miklós Duray má na starosti budovanie strany ako podpredseda. Podľa mňa sa o to výrazne nestaral. Nie je riešením, že 30 percent našich základných organizácií je uzavretých a fakticky si vytvorili fanklub starostu a stále navrhujú toho istého alebo si vytvorili rodinný klub SMK a nikoho tam nepustia. Preto tá kritika. Aj republiková rada vyhodnotila ako jediné nesplnené uznesenie práve to o budovaní strany.“

Kritika asi bola neefektívna, lebo Duray sa stal opäť výkonným podpredsedom SMK.

„Kritika nesmerovala k tomu, že by mal odísť. Zodpovednosť bola delená a majú ju aj ľudia z krajov a okresov.“

Ako predseda SMK ste si vybudovali imidž politika, ktorý je populárny aj medzi Slovákmi. Čo to pre vás znamená?

„Obrovskú zodpovednosť. Žiadny politik nemôže byť podporovaný len úzkou skupinou. Čím je väčšia, tým si môže dovoliť presadzovať názory hlasnejšie. Sakramentsky si však musí dať pozor, aby neskĺzol k populizmu.“

Ako na to reagujú v SMK?

„Normálne. Bol však jeden hlas, že voliči SMK slovenskej národnosti sú najzraniteľnejšou skupinou. Keď sa objaví menšinový problém a začnú do nás biť koaliční partneri, tak títo ľudia môžu zneistieť, či nejde SMK proti záujmom Slovenska. Myslím si však, že za trinásť rokov sme dokázali, že nejdeme proti záujmom republiky.“

Čo si myslíte o zmienkach na vašu adresu „keby to bol Slovák, tak by som ho volil“?

„Môžem to chápať, ale nemôžem s tým súhlasiť. Voliť niekoho len preto, že je Slovák alebo Maďar, je veľmi málo. Takému človeku musím dôverovať, že čo robí, robí dobre a potom je jedno, akej je národnosti.“

Pál Csáky vzbudil pozornosť výrokmi, že SDKÚ Eduarda Kukana ako kandidáta na prezidenta len nastrčila kritikom, aby mohol po ňom prísť niekto ako záchranca. Tak ste to v SMK vyhodnotili?

„Hľadali sme riešenie, aby koalícia mohla mať jedného kandidáta. Potom vznikla poznámka, možnože je nastrčenou osobou. Nič viac. Ešte nevieme, akí kandidáti sa objavia, takže SMK nepovedala posledné slovo.“

Navrhnete vlastného kandidáta?

„Neviem. Radi by sme podporili kandidáta, ktorý dostane väčšinovú podporu.“

Prečo nechcete vlastného?

„Poviem nebezpečia. Ak bude dobrý, môže sa dostať do druhého kola. Zatiaľ Slovensko nedozrelo na to, aby nerozhodovalo podľa národnosti. Vráťme sa k voľbám predsedov vyšších územných celkov. Mali sme dvoch kandidátov a všade, aj keď koaličné strany hovorili ‘voľte kandidáta SMK‘, nebolo to cítiť. Vyhrávali napokon Slováci. Aj plagáty boli také, voľte Slovákov.“

A nechceli by ste si to skúsiť vy ako slovenský prezident?

„Nemám také chúťky. Keď sme hovorili, že SMK by mohla mať aj predsedu parlamentu, odzneli názory, že by mal byť predsedom Bugár. Som dedinský chlapec, a keď robím v záhrade, tak na malý traktor naložím smeti a vyvážam ich. Predseda parlamentu je druhý najvyšší ústavný činiteľ, ktorého 24 hodín hodín strážia. Neviem si však predstaviť, ako idem na tom traktore a vedľa mňa bodyguardi na BMW 740. To by ma išiel asi šľak trafiť.“

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C276J na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  2. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 726
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 256
  3. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 812
  4. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 412
  5. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 354
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 4 315
  7. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 4 195
  8. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 561
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Do vynesenia rozsudku ostáva už len záverečná reč Kováčika.


Obchodný dom Javor v Tatranskej Lomnici.

Obchodný dom Javor čaká na nové využitie.


Ukrajinský vojak, ktorý má volací znak Ulysses, stojí pri svojom spolubojovníkovi Denysovi pripravujúcom sa na vypustenie prieskumného bezpilotného lietadla v Doneckej oblasti na Ukrajine.

Bezpilotné lietadlá na Ukrajine menia hru rovnako ako tanky v prvej svetovej vojne.


a 2 ďalší

Irán doteraz útočil len sprostredkovane.


a 1 ďalší

Neprehliadnite tiež

Nataša Holinová

Človek lezie medveďom do brlohov a potom chce uzákoniť zabíjanie.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Peter Schutz

Úspory z prepúšťania by boli aktuálne najskôr v ďalšom volebnom období.


Protest na podporu RTVS.

Politici nás najskôr trestali tým, že do relácií chodili.


  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky VII.
  3. Monika Kollarova: Mačacie "ladies"
  4. Viktor Pamula: Odkiaľ a kam ?
  5. Andrea Ostrihoňová: Sú veci, ktoré sa nechcú stratiť
  6. Michal Drotován: Ako sa štát stará o svoj majetok?
  7. Ján Valchár: Irán, Izrael, bolševici a bolševník
  8. Alexander Hričko: Dve tváre slovenskej zahraničnej politiky
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 108 511
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 589
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 381
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 984
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 030
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 611
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 18 488
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 132
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu