Iný akcionár, Fond národného majetku SR, sa mu rozhodol vyhovieť. Výhodnosť operácie musí byť pred očami fondu neopakovateľná: v rýchlosti, akou FNM teraz koná, zabudli Howardovi I. Goldenovi povedať pravdu. Jedna akcia nestojí medzi 500 a 600 korunami, odborníci ju cenia na 1200 až 1500 korún. Nový vlastník okrem akcií získa aj takmer bezvýhradnú kontrolu nad reštitučným fondom, čo je hodné možno viac ako majetok. Hovorí sa dokonca o predaji zhruba ďalších 5 percent z 15-percentného podielu Slovenského pozemkového fondu. Jeden vlastník tak bude ovládať takmer polovicu akcií, čo znamená, že si môže robiť, čo mu zákony dovolia, v praxi teda: čo chce.
Agentúra SITA citovala výroky predstaviteľov FNM SR, ktorí tvrdia, že „nároky reštituentov by mali byť zaručené tým, že FNM SR a Slovenský pozemkový fond si ponechajú spolu vyše 20-percentný balík akcií. Zároveň bude pri predaji akcií zmluvne zakotvená aj možnosť zvyšovať základné imanie v RIF-e s možnosťou upisovať akcie len Fondom národného majetku“. Podmienky predaja akcií už schválilo aj Prezídium FNM SR.
Prezident FNM SR Jozef Kojda sa nechal počuť, že „cieľom predaja akcií Reštitučného investičného fondu je nielen výhodná cena, ale aj zabezpečenie uplatňovania reštitučných nárokov reštituentov do budúcnosti“. A neuveriteľne ochotne sa dal vysvetľovať podstatu veci poslancovi NR SR Petrovi Tatárovi, ktorý zapochyboval.
Na internetovej stránke RIF-u je uvedené, že „obchodná stratégia kladie dôraz na skvalitnenie štruktúry majetku a hlavne na vytvorenie dobrej východiskovej pozície na napĺňanie hlavného cieľa fondu - trvale zhodnocovať majetok a vyplácať svojim akcionárom primerané dividendy“. Splnenie tohto cieľa jednorazovým predajom je zrejme nový prístup a so skoro istotou sa dá povedať, že už nejde o tisíce malých akcionárov, ktorí akcie fondu dostali ako odškodnenie za majetok pobratý pred vojnou i po nej.