Vyhlásenie predsedníctva SMK, že strana sa chystá vystúpiť z koalície, viedlo maďarského premiéra Viktora Orbána k prekročeniu diplomatických pravidiel. Vyslovil sa, že „nech je ich (SMK) rozhodnutie akékoľvek, maďarská vláda ho bude podporovať“.
Maďarská vláda ani vláda žiadneho iného štátu však nie je oprávnená podporovať „akékoľvek“ rozhodnutia politických strán pôsobiacich na Slovensku. Platí to aj o prípadnej ambícii slovenskej vlády zasahovať do rozhodovania politických strán iných štátov. Viktor Orbán navyše (nepochybne neoprávnene) vystavil predstaviteľov SMK do podozrenia, že konajú v zhode a po konzultáciách s vládou Maďarskej republiky. Tým by mohol neobyčajne skomplikovať ich postavenie na domácej politickej scéne a kompromitovať úprimné úsilie SMK o vytvorenie dobrých predpokladov na harmonické spolunažívanie maďarskej menšiny so slovenskou väčšinou.
Aj menej národne precitlivení Slováci sú alergickí na takéto výroky. Orbánovu politiku zahraničných Maďarov vnímajú kriticky nielen obyvatelia a štátnici krajín susediacich s Maďarskom, ale aj západní politici. Po prijatí zákona o postavení Maďarov žijúcich v susedných krajinách predseda Parlamentného zhromaždenia Rady Európy Russell Johnston konštatoval, že zákon nepomôže ani Maďarom žijúcim v Maďarsku a ani tým, ktorí žijú v susedných krajinách. „Preto iniciatívu ministerského predsedu Viktora Orbána nemôžem podporovať.“ Švédsky premiér a dočasný predseda EÚ Goran Persson zase vyhlásil, že „členské štáty EÚ a kandidátske krajiny majú prijať rozhodnutie na základe predbežných konzultácií, aby nespôsobili problémy druhým krajinám“. Azda najďalej zašli španielske noviny El País, ktoré zákon charakterizovali tak, že „vychádza z princípu pôda a krv – príznačného pre 19. storočie“. V premiérovi Orbánovi sa asi bude s blížiacimi sa voľbami 19. storočie prebúdzať čoraz častejšie.