SME

Kto bude mať odvahu uzavrieť mier?

Predstavuje sa tak, ako to robia všetci Izraelčania bez ohľadu na vek a spoločenské postavenie: „Ahoj, volám sa Šalom.


Plukovník izraelskej armády vo výslužbe Šalom Harari (1946) sa narodil v kibuci neďaleko Nazareta. Žije v Javne. Vyštudoval dejiny Blízkeho východu a východnej Afriky na univerzite v Tel Avive. Potom sa však upísal armáde a spravodajským službám. Takmer 30 rokov pracoval na rozličných armádnych pozíciách. Od roku 1992 bol členom delegácií na mierových rokovaniach s Palestínčanmi. Pôsobil ako poradca viacerých vlád. Po odchode z armády pracuje v Medzinárodnom inštitúte na boj s terorizmom v Herzilyi. FOTO SME - PAVOL MAJER

Predstavuje sa tak, ako to robia všetci Izraelčania bez ohľadu na vek a spoločenské postavenie: „Ahoj, volám sa Šalom.“ V jeho krajine si všetci tykajú a oslovujú sa krstným menom. Sú na to pyšní a tešia sa, keď tým privádzajú Európanov do rozpakov.

Plukovník vo výslužbe ŠALOM HARARI je na svoju krajinu tiež hrdý a netají to. Podľa neho zvádza každodenný boj o holú existenciu a darí sa jej. Boj je však príliš bolestný, aby trval dlho. Plukovník Harari to vie, a tak po odchode z armády pokračuje v hľadaní spôsobu, ako zabezpečiť židovskému štátu mier. O našej krajine povedal, že je nádherná, ale kávu máme hroznú. Na pripomienku, že to isté platí pre Izrael, odpovedal, že všetko závisí od uhla pohľadu. Tento výraz používa často. Svoj uhol pohľadu presadzuje razantne a s neotrasiteľným presvedčením.

Slováci o Palestínčanoch veľa nevedia. Poznajú ich len ako obete izraelských akcií alebo ako teroristov. Vy s nimi žijete a pracujete celý život. Akí sú?

„Vyrastal som v zmiešanom arabsko-židovskom prostredí neďaleko Nazaretu. Hrával som sa viac s palestínskymi ako izraelskými deťmi, mám veľa palestínskych priateľov. Palestínčania sú ľudia ako všetci ostatní.“

A to akí?

„Dobrí aj zlí, múdri aj hlúpi. Chcú vlastný štát a mohli by si v ňom aj dobre žiť. Problémom je však ich vedenie.“

V čom je problematické?

„Palestínske vedenie – a tým nemyslím len takzvaných sekulárnych vodcov Jásira Arafata či Abú Mazena, ale aj náboženských predstaviteľov – vždy na každý sľubný návrh odpovedalo nie. Návrhov na kompromis bolo viac, ale dva sú významné. Z roku 1948 a potom z roku 2000.“

Čím sú také významné?

„V roku 1948 OSN navrhovala vytvorenie dvoch štátov – izraelského a palestínskeho. Palestínski lídri to však neprijali a vyzvali arabské štáty na boj proti Izraelu. Tým vyprodukovali státisíce utečencov a stratili veľkú časť ponúkaných území.“

A rok 2000?

„Vtedy premiér Barak ponúkol Palestínčanom 97 percent územia západného brehu Jordánu, zrušenie všetkých židovských osád v pásme Gazy a vytvorenie koridoru medzi Gazou a západným brehom. Ponúkol Arafatovi takmer celý Jeruzalem s výnimkou židovských sídel. Arafat povedal nie a namiesto dohody začal s tým, čo nazýva intifáda al-Aksá. To, čo vtedy ponúkal Barak, už v blízkej budúcnosti žiadny izraelský premiér neponúkne.“

Prečo to Arafat nezobral?

„Pretože stále chcel viac a prišiel o všetko. Múdrosť politika spočíva v tom, že zoberie to, čo môže vziať. Izraelčania mali takého lídra. Bol to Ben Gurion. Keď sa rozhodol v roku 1948 vyhlásiť nezávislosť Izraela, urobil veľmi odvážne rozhodnutie. Akceptoval štát Izrael v tých hraniciach, ako navrhla OSN. Jeho priatelia ho označili za zradcu. My teraz čakáme na palestínskeho Ben Guriona. Otázkou je, či sa taký nájde. Chce to odvahu vydržať obvinenia zo zrady.“

Teraz za zradcu mnohí Palestínčania považujú nového premiéra Abú Mazena, nie?

„To je pravda. Aj Arafata Hamas označil za zradcu, keď pristúpil na dohody z Oslo. Abú Mazena však za zradcu považujú aj ľudia z Fatahu – strany, ku ktorej patrí.“

Ako sa vám zatiaľ Abú Mazen javí?

„Prinajmenšom sľúbil urobiť poriadky na palestínskom dome. To znamená zreorganizovanie palestínskej spoločnosti, ktorá je v chaose. Chce dostať pod jedno velenie všetky palestínske bezpečnostné zložky. Teraz ich je sedem a bojujú medzi sebou o moc. Niektoré stále ovláda Arafat.“

Aký je vzťah medzi Arafatom a Abú Mazenom?

„Bojujú o vplyv. Abú Mazen teraz vkladá viac energie do boja o svoje pozície ako do mierového procesu.“

Ako sa ten boj skončí?

„Ak bude Arafat zasahovať Abú Mazenovi do každodenných rozhodnutí, Mazen to dlho nevydrží.“

Čo potom? Palestínčania potrebujú nového lídra. Nie je to tak, že lídra, ktorého by akceptovali Američania a Izrael, nebudú rešpektovať?

„To už celkom neplatí. Palestínčania vedia, že za posledné roky Američania do ich území investovali sedem miliárd dolárov. Otázka znie – americké peniaze sú dobré, ale líder, ktorého podporujú, už nie?“

Takmer denne sa v médiách hovorí o palestínskom terorizme. Niekedy sa zdá, že najmä Európa ho nepovažuje za taký nebezpečný ako terorizmus al-Káidy. Čo si o tom myslíte?

„Al-Káida chce ovládať svet, chce vytvoriť celosvetový kalifát.“

Ale robí to pod rúškom viery.

„Je to tak. Prezident Bush povedal: Teror je teror. Keď cielene zabíjate ženy a deti, útočíte na civilné ciele, je to teror a nič na svete to nemôže ospravedlniť. Európania na rozdiel od Američanov nemuseli a dúfam, že nebudú musieť prejsť peklom terorizmu. Až po 11. septembri Američania pochopili, čo je to stratiť blízkych. Európa to tiež začína chápať, aspoň jej spravodajské služby.“

Chápu to tak aj bežní Európania?

„Neviem. Kto to však nepochopil, sú európske médiá a akademická obec. Jej liberálna časť doslova nahráva radikálnemu islamizmu. Boli proti vojne v Iraku, sú proti vojne s terorom, aj proti Izraelu. Takéto spojenectvo je pre nás nebezpečné.“

Pre Izrael?

„Rozhodne. Súčasný islam vyvolal vlnu antisemitizmu. Niekedy sa mi zdá, že je to horšie ako za čias Stürmera za nacizmu. Je to útočnejšie a na druhej strane oveľa sofistikovanejšie, a tým nebezpečnejšie.“

Prečo sú niektorí európski akademici takí zaujatí voči Izraelu?

„Nie je to nič nové. Začalo sa to ešte počas prvej intifády, zhruba pred pätnástimi rokmi. Vtedy si európski intelektuáli všímali si len palestínske utrpenie. Ako keby neumierali aj izraelské deti.“

Ale aj samotní Izraelčania vtedy pochopili, že s Palestínčanmi by sa malo zaobchádzať lepšie. Počas prvej intifády vzniklo niekoľko mierových hnutí, mladí ľudia odmietali slúžiť v armáde. Je to tak?

„Súhlasím, ale počas tohto povstania nebol terorizmus taký intenzívny. Vtedy bola izraelská ľavica aj časť stredu pripravená postaviť sa za Palestínčanov. Druhá intifáda priniesla nevídanú vlnu teroru a zničila izraelskú ľavicu. Tá je teraz slabá ako nikdy predtým.“

Stratila agendu?

„Presne. A za to môže Arafatova politika. Zničil si vzťahy aj s tou časťou izraelskej spoločnosti, ktorá mu bola ochotná vyjsť v ústrety. Povedal to aj samotný Abú Mazen pred niekoľkými týždňami v Gaze.“

Čo presne povedal?

„Pred publikom palestínskych aktivistov z Tanzimu, čo je ozbrojená zložka Arafatovho hnutia Fatah, povedal: Vy ste zodpovední za to, že Šaron má takú podporu v Izraeli. Nesiete zodpovednosť za to, že je populárnejší ako Teodor Herzl. Máte na tom osemdesiatpercentný podiel.“

Ľudia volili Šarona pre teroristov?

„Áno. Väčšina jeho súčasných voličov predtým volila ľavicu alebo stred. Terorizmus je aj pre voličov ľavice neznesiteľný.“

Ale Izraelčania väčšinou súhlasia so vznikom palestínskeho štátu a to je ľavicová agenda, nie Šaronova.

„Ale Šaron im dal pocit, že je schopný zabezpečiť to, čo najviac chcú všetci ľudia na zemi – bezpečnosť a život. Operáciám, ktoré nariadil, najprv nikto neveril.“

Myslíte tým blokády palestínskych území a stálu prítomnosť armády v palestínskych mestách?

„Ukázalo sa, že blokády palestínskych území neutralizujú terorizmus. Teraz vieme zastaviť 95 percent samovražedných atentátnikov na ceste do Izraela. Staviame múr, ktorý oddelí Izrael od západného brehu. Ten by mal pomôcť odstrániť možno nie tých zostávajúcich 5 percent, ale aspoň väčšiu časť z nich.“

Viete zastaviť samovražedných atentátnikov, ale viete bojovať s tým, čo ich motivuje? Čo to vlastne je – boj proti okupácii, džihád?

„Je to zmes rôznych motívov. Každý prípad je iný. Niekedy je to smrteľne chorý človek, ktorý nemá čo stratiť. Alebo dievča, čo sa chce pomstiť rodičom. Ale v poslednom čase prevláda pocit, že je to súčasť džihádu. Za to sú zodpovední náboženskí vodcovia. Ale s touto kartou hrá aj Fatah.“

Fatah je predsa sekulárna strana. Alebo už nie je?

„To je zdanie. Samovražední atentátnici z Fatahu robia to isté, čo islamisti z Hamasu. Na čele majú čelenku s nápisom Allahu Akbar, nosia zelené stuhy a Korán. Arafat sa tiež zviezol na tejto vlne. Druhú intifádu volá podľa mešity na Chrámovej hore v Jeruzaleme al-Aksá. Tým jej dal náboženský charakter.“

Nie je Arafat pokiaľ ide o náboženstvo predsa len umierneným politikom?

„Áno, keď hovorí po anglicky. Ale v arabčine podpisuje šeky pre samovražedných atentátnikov. Trvalo nám dlho, kým sme Američanom dokázali jeho dvojtvárnosť. Teraz sa s ním už nestretávajú.“

Európania ho však navštevujú naďalej.

„Hrajú svoju hru – treba zmenšiť jeho vplyv, ale neponižovať ho.“

Nechcú mať len inú politiku ako Američania?

„To sa ukázalo aj pri Iraku. Hlavne Francúzi si chceli udržať svoje vzťahy s Arabmi.“

V jednom z prieskumov sa tvrdí, že Izraelčania Francúzov považujú za väčších nepriateľov ako Arabov. Je to tak?

„To je prehnané. Vôbec si nemyslím, že by sme niekoho pokladali za nepriateľa. Ani Arabov nie. Arabi chcú tiež mier. Problémom sú extrémisti, ktorí v mešitách regrutujú ľudí do boja. Vyrástli v Pakistane alebo Saudskej Arábii. Nebezpečné sú islamské univerzity, kde sa učí o boji proti Židom, križiakom a všetkému západnému.“

Čo sa s tým dá robiť? Zatvoriť univerzity?

„Nie je to úloha pre Izrael ani Západ. Na to sú arabské vlády. Ony presne vedia, čo majú robiť a kde sú korene extrémizmu.“

Prečo nič nerobia?

„Nechce sa im ísť do konfrontácie s extrémistami, lebo sa obávajú vnútorných sporov. Napokon, to robí aj Arafat s teroristami. On tiež vie, čo má robiť a dostal na to 45-tisíc mužov. Keď sa mu to hodí, tvári sa ako mierotvorca.“

Myslíte si, že postoj nového palestínskeho vedenia bude iný?

„To sa uvidí neskôr. Nové palestínske vedenie čelí jednému vážnemu problému a to je roztrieštenosť palestínskej spoločnosti – existujú tu stovky skupín a všetky majú zbrane. Tie treba odzbrojiť. Problém sú aj peniaze – strácali sa, používali na glorifikáciu Arafata alebo ich jednoducho ukradli.“

Takže zbrane, peniaze a potom likvidácia terorizmu?

„A ešte jednotné vedenie. Aby sme mohli vyjednávať, musíme vedieť s kým. Palestínčania sa musia vzchopiť.“

A čo ten terorizmus?

„Abú Mazen nehovorí o jeho likvidácii, ale chce s teroristami uzavrieť prímerie. Umožní im to ale reorganizáciu, na čas sa odmlčia a opäť sa vrátia.“

Palestínčania žijú v čoraz horších podmienkach. Nechcú zmenu?

„Chcú. Nikto však nemá odvahu povstať. Namiesto toho obviňujú Ameriku, Izrael. Nehľadajú silu v sebe a vybíjajú sa v bojoch medzi jednotlivými frakciami. A to trvá roky.“

Ako potom budú spravovať štát, keď sa nevedia zhodnúť na základných veciach?

„Ak v sebe nájdu vnútornú odvahu, dokážu to. Mnohí už pochopili, že druhá intifáda bola strategickou chybou. Poškodila síce Izrael, ale doplácajú na ňu hlavne oni.“

Bola druhá intifáda plánovaná, ako tvrdia niektorí Palestínčania, alebo išlo skutočne o spontánnu reakciu na Šaronovu návštevu na Chrámovej hore?

„Pravda je niekde uprostred. V Arafatovom sídle v Ramalláhu sa našli dokumenty, ktoré potvrdzujú, že to pripravovali. Nepredpokladali, že bude trvať tak dlho a že bude taká krvavá. V prvom roku sa im darilo. Izrael bol bezradný. Našli sme však nástroje na neutralizáciu teroru. Paradoxne druhá intifáda Izrael posilnila a Palestínčanov oslabila.“

V súčasnosti sa všade skloňuje cestovná mapa – teda plán na vytvorenie palestínskeho štátu roku 2005. Nakoľko je tento plán realistický, keďže vôbec nerieši zásadné otázky – utečencov, Jeruzalem a hranice nového štátu?

„Cestovná mapa je len symbol a treba na nej veľa pracovať. Jej časový plán nie je realistický. Také množstvo problémov sa nedá vyriešiť za dva roky. Som presvedčený, že naplnenie cestovnej mapy bude trvať celú generáciu. Obe strany musia prejaviť dobrú vôľu, obnoviť dôveru a to trvá roky. Musíme byť realisti. Cestovná mapa je dobrá na to, aby sme mali víziu.“

A nie je cestovná mapa zatiaľ len víziou Ameriky a Európy, ktoré chcú mať na Blízkom východe poriadok?

„Myslím, že aj Američania sú realisti. Cestovnú mapu teraz pretláča Bush hlavne pre Blaira, ktorý po irackej vojne potrebuje doma ponúknuť nejaký plán. Dohoda je aj tak na nás a Palestínčanoch. Podstatné je, aby sme sa dohodli.“

Ako to bude v roku 2005 na Blízkom východe vyzerať?

„Spravodajské služby hovoria, že sú rady, keď vedia, čo sa deje dnes. a to, čo bolo včera. A to nie je vôbec jasné. Ale vidíme niektoré trendy, ktoré spustila vojna v Iraku, a tie sú pozitívne.“

Aké trendy?

„Vojna minimálne vytvorila potenciál na zmenu arabského sveta. Intelektuáli sú pripravení na zmenu, vidia, že arabský svet zaostáva za Západom – aj ekonomicky, aj v oblasti demokracie a ľudských práv. Otázne je, či intelektuáli presvedčia ostatných.“

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C27CD na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 068
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 003
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 987
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 557
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 474
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 975
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 426
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 625
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 662
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 465
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 428
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 413
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 363
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 544
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu