SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Rakúska revolúcia proti Vatikánu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Čo tak nazvať tieto

rozhodnutia pravdivo - ako prejav totálnej arogancie voči názorom iných. Nepríjemným vedľajším účinkom je aj to že teraz sa kresťanstvo prejavuje ako spoločenstvo totálnych ignorantov dejín, spoločenskej reality a sveta. Ján Pavol II urobil s kresťanstva pozitívnu a pre inovercov lákavú víziu. Benedikt XVI vyťahuje tiene stredoveku.
 
Hodnoť

 

Harry Potter nie je dielo satanizmu, ale dielo jednej tetusky. Vysvetlite to niekto tomu zadubencovi zabudnutemu v 14.storoci.
 
Hodnoť

nuz

pani zsilleova, ak na udrzanie veriacich treba menit hodnoty tak to rovno poslite do vatikanu navrh na vyhlasenie neexistencie Boha.
suvisi tato pravidelna antikatolicka denna davka s volbami prezidenta?
je to revans za postoj rkc k radicovej?
alebo je to chronicky postoj?
 

na udrzanie veriacich

je treba drzat sa proklamovanych hodnot. Ked veriaci pocitia rozpor medzi slovami a cinmi, protestuju.
doporucujem neextrapolovat ad absurdum (a la suvislosti s volbami prezidenta, revans atd.)
 
Hodnoť

Odhadujem

1482 reakcii. Z toho 1400 zlcovitych nadavok na papeza. Uz i Miriam sa zapojila do dennodennej agendy SME. V case krizy si treba strazit zivobitie.....
 

Čo si myslíš

prečo bude toľko negatívnych reakcií? Nebude to náhodou preto, lebo:
- vrcholní predstavitelia RKC sa vyznačujú veľmi nekresťanským prístupom k okoliu vzdialeným od toľko proklamovanej lásky k blížnemu
- už nie sme v stredoveku kde mal kňaz vždy pravdu a pošet ich morálnych zlyhaní sa blíži počtu excesov známych celebrít
- tvária sa ako mravný etalón a pokojne kolaborujú s akýmkoľvek režimom, ktorý im zaručí podiel na moci
- problém nie su kresťania ale špičky RKC - a či je to z neznalosti, alebo zlý úmysel výsledok je ten istý.
 

Ako ovce medzi vlkov

bude to preto, že väčšina diskutujúcich
-nie je slušná
-je nezrelá alebo ešte stále je v puberte
Nesúhlas a opačný názor sa vyjadruje inak ako invektívami, skús ich spočítať v diskusiách, keď ide o cirkev. A potom aj preto, že väčšina informácií o Katolíckej cirkvi je tendenčná, ako aj táto. Chýba tomu profesionálny odstup. Som zvedavý, čo by sa stalo, keby niekto popísal prešlap Židovského rabína. Určite niekde na svete sedí nejaký za pedofíliu alebo niečo podobné a vztiahol to na všetkých Židov. Nech mi niekto vysvetlí o čo je lepšia nenávisť voči katolíkom od tej od Židov. Oboje je rovnaké zlo. To vás baví niekoho nenávidieť a štvať proti nemu?
 

Ja som katolík

a keďže nie som masochista tak ich teda nás nemôžem nenávidieť. Ale zároveň nie som slepý a ani hluchý.
 

A vôbec ma nezaujíma

aké balamuty majú medzi sebou iné náboženstvá a cirkvi - vadí mibordel v mojej vlastnej.
 

 

Cieľom tohto tendenčného článku bolo vyvolať nepriateľské nálady voči Cirkvi. Keby si spravil monitoring, dovolím si tvrdiť, že 90% správ SME o katolíkoch je negatívná a 10% neutrálna.Ako katolík by si mal vedieť, že nie seba stavajú na piedestál ale Krista, že svoje zlyhania, ak sú vedomé a slobodné si zodpovedia pred Bohom, že Cirkev je plná hriešnych ľudí, ktorí zlyhávajú ale zároveň aj tých, ktorí dokázali svoj život zmeniť. Vďaka svojej Cirkvi si dostal vieru, mohol by si mať s ňou trpezlivosť, a byť jej vďačný, tak ako má trpezlivosť s tvojou hriešnosťou Boh. Nemožno oddeliť špičky RKC od kresťanov, vyšli z nich a sú v istom zmysle aj jeho reprezentáciou. Na nich len viac vidieť, čo sme zač. Ale Kristus zomrel aj za nich, hriešnu hierarchiu.
 

ani neviem kde zacat

1./ nepriatelske nalady si vyvolava cirkev sama. mat vo svojom strede vysoke percento homosexualov a pedofilov a tutlat ich zlociny ako sa da, neodvolavat, netrestat, len pripadne presuvat z miesta na miesto - tym si vela sympatii neziskaju. pliest sa do zivota ludom, ktori s nimi nemaju nic spolocneho, snazit sa vyvijat kontrolu nad spolocnostou, zasahovat do politiky - ako mozno chciet, aby ludia nemali "nalady"??
2./ zlyhania si zodpovedia - chacha - spoved, odpustky a ide sa dalej.
3./ Kristus je mytologicka postava, bachorka, ktora sa v dejinach periodicky opakovala, az kym nedostala velmi uspesne PR a neujala sa...a teraz je z nej skvely biznis, dajte s tym uz konecne pokoj. ak tomu chcete verit, pokracujte, ale robte si to doma a potichu.
 

 

tvoja dôvera v pravdivosť médií pri informovaní o cirkvi je až za hranicami mytológie
 

 

a aj tvoje poznatky o viere sú pravdepodobne z čias Rudého Práva a rovnakého zdroja
 

 

predpokladám, že nepoznáš osobne žiadneho kňaza, nieto ešte homosexuála a už vôbec nie vysoké percento. Buď objektívny.
 

poznam osobne niekolkych knazov

ich sexualne preferencie som neskumal, ale cisla o pocte homosexualov su z vyskumu, ktory robili katolicki knazi-psychologovia (su aj taki). Pramenov je mnoho a nie je to Rude prave, ale ani Katolicke noviny.
Father Donald Cozzens, "The Changing Face of the Priesthood: A reflection on the priest's crisis of soul," Liturgical Press, (2000).
Avery Dulles, S.J., "The Priestly Office A theological reflection," Paulist Press, (1997).
Jeannie Gramick, et al., "Homosexuality in the Priesthood and the Religious Life," Crossroad/Herfer & Herder, (1989).
Philip Jenkins, "Pedophiles and Priests: Anatomy of a contemporary crisis," Oxford University Press, (2001).
Eugene Kennedy, "The Unhealed Wound: The Church and Human Sexuality," St. Martin's Press, (2001).
Michael Rose, "Goodbye! Good Men: How Catholic Seminaries Turned Away Two Generations of Vocations From the Priesthood," Aquinas Publishing, (2002).

Tvoja dovera o tom, ze katolicka cirkev je schopna akejkolvek introspekcie je uplne naivna. Tutlat, klamat, tajit, falsovat - to je recept svatych otcov - a Rudeho prava, ked uz sme pri tom.
 

 

Tak ešte raz a od konca
1. Kristus je reálna historická osobnosť. Pozri mimokresťanské pramene Plinius, ml., Tacitus , Suetonius, Josef Flávius... Mytologický je Zeus.
2. So spoveďou a odpustkami to vôbec nie je také jednoduché. Je pravdou, že pre privedenie k pokániu sa ako forma povzbudenia často zvýrazňuje Božie milosrdenstvo ale súčasne zostáva Boh aj spravodlivý, t.j. vyžaduje nápravu, zmenu, a vykompenzuje každému to, čo si zaslúži.
3. Pramene, ktoré uvádzaš sú z prostredia, kde sa medzi kňazmi vyskytli deviácie, a je evidentné, že zlyhal ľudský faktor pri formácii povolaní. To však neznamená, že problémy americkej cirkvi sú adekvátnou príčinou zovšeobecnenia na celú Cirkev.
Objektívne si so sebou nesie svoju ľudskú hriešnu stránku a nie vždy nachádza adekvátnu odpoveď. Pravdou však je, že aj keby robila neviem čo, bola by predmetom nenávisti a dezinformácií. Tieto články sú len živnou pôdou pre nízke pudy.
 

 

To Rudé právo ma napadlo, lebo presne takú demagógiu som počul od učiteľky na ZŠ v socíku, keď som chodil na náboženstvo a ona mala stranícku úlohu ma odtiaľ dostať.
 

 

a nikdy nezabudla ani na inkvizíciu, bosorky a križiacke výpravy
 

Naozaj obdivuhodne

3./ ako si za par hodin stihol nielen zohnat si vsetky citovane knihy, ale aj ich prestudovat a urobit si uzavery. 50% homosexualov ne je deviacia, ale norma!

1./ Naozaj? Aj dedo Vseved? Tak ako mi vysvetlis, ze je to pribeh, ktory sa aj s detailami periodicky opakoval niekolko tisicroci pred udajnym Kristovym zivotom? Ako mi vysvetlis, ze egyptsky bohoclovek Horus ma ten isty zivotopis a vyroky ako Kristus? O evanjeliach, ktore nesedia, tak neboli pouzite ani nehovorime...

A inkvizica, bosorky a kriziacke vypravy neexistovali? A celocirkevne tutlanie sexualnych excesov, kde sa len pozries, vratane Slovenska? A opat - nieco, co sa vyskytuje v takom rozsahu, nie je deviacia, ale smutna realita. Ale to samozrejme nesedi do rozpravkoveho sveta, tak zavrieme oci a budeme sa tvarit, ze je to propaganda nasich nepriatelov.
 

 

50% homosexuálov a ten zvyšok budú pedofili? Prepáč ale tomu nik normálny neverí. To je, ako keby si po návšteve väzenia povedal, že 50% otcov zneužíva svoje deti. V USA sa vyskytli tieto problémy vo zvýšenej miere ale to ti nedáva právo zovšeobecňovať a 50% je číslo pekné pre knihu, do tlače nie pre výskum. Ak sa na Slovensku vyskytne 1 prípad pedofílie za 10 rokov, to sú všetci kňazi pedofili? Alebo ak je v bežnej populácii cca 4% homosexuálov je nejako zvláštne, že by podobné percento bolo aj medzi nimi?
Tím som chcel povedať, nie že to neexistovalo alebo, že to treba ututlať, ale že vytrhnuté z kontextu všetko pôsobí inak, Hitler môže byť svätec a A. Schweizer masový vrah. Podobne je to aj z dejinami, v ktorých aktívne pôsobila cirkev.
Otázkami viery, evanjeliami, Kristom tu nie je priestor sa zaoberať, ale môj pohľad je totožný s tým, ktorý prezentoval prof Heriban vo svojich úvodoch pred evanjeliami, keď SSV vydal slovenský preklad biblie, tá veľká hnedá tehla.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Komentáre