SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Strach z pekelného ohňa (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

ochrana podplateny jadrovym priemyslom?

clanok ma velmi nizku odbornú hodnotu
je smutne, ked sa takýto znamy ochranár nechá uplatiť alebo zmagorit jadrovou mafiou

> Na svete bude rásť hlad po jednom i druhom, no v dôsledku zhoršujúcej sa klimatickej situácie sa dovoz zo zahraničia natoľko predraží, že budeme nútení získavať čoraz viac potravín a energie z vlastných zdrojov. Nukleárnu energiu by sme mali vnímať ako čosi, čo nám nové atómové elektrárne môžu dodať behom piatich rokov

Nezmysel. Súčasná priemerná doba výstavby reaktora je asi 13 rokov, u Mochoviec to bude asi 22 rokov. Momentálne Vláda SR podniká kroky na výstavbu 5 reaktora v Bohuniciach a tym, ze bude za ideálnych okolností v prevádzke v rokoch 2020-2025.

> ... a čo nás udrží nad vodou v ťažkých časoch, keď sa zmenia klimatické podmienky, ...

Samotná Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu uznala, že nie je možné znížiť emisie CO2 atómovými elektrárňami dostatočne krátkej dobe. Dobe, v ktorej je nutné reagovať a výrazne znížiť emisie CO2, tak aby nedošlo k nenávratným zmenám klímy.

Celý proces okolo jadrového paliva, jadrovej elektrárne, rádioaktívnych odpadov potrebuje fosílne palivá a je energeticky nesmierne náročný. Celkovo to vychádza, ze na 1 kW inštalovaného výkonu vyprodukuje jadrovka 1/3 až ½ CO2 emisií z porovnateľnej paroplynovej elektrárne. Takž ani jadrovky nie sú CO2 nulovými zdrojmi.

Znižovať emisie CO2 zdrojom, ktorý produkuje rádioaktívne emisie a rádioaktívne odpady je skok z kaluže do blata. Hlavne v situácii keď jadrový priemysel stále nevie čo s vyhoretým jadrovým palivom.

> ...začneme pociťovať nedostatok potravín a kuriva a nastanú významné demografické zmeny.

Jadro nie je o kúrení ale elektrine. Iba mizivé percento jadrovej energie je využívané na vykurovanie, kvôli technickým a ekonomikým problémom. Vykurovanie elektrinou je a bude vždy najdrahšie kúrenie.

> Vo svete dnes funguje vyše 440 atómových elektrární, ktoré produkujú 17 percent svetovej spotreby elektriny, čo je kapacita porovnateľná s vodnými elektrárňami. Kapacita ďalších zdrojov obnoviteľnej energie - biopalív, vetra, atď., dosahuje len asi dve percentá. Typ atómových elektrární, ktorý sa osvedčil ako z bezpečnostného, tak aj z ekonomického hľadiska, je rozhodne najprijateľnejšou alternatívou.

Aký typ bezpečných reaktorov? Aj mizivé potenciálne riziko vážnej havárie je príliš veľkým rizikom pre spoločnosť.

Lacné elektrárne? Nezmysel! Bez štátnej pomoci a pri zarátaní nákladov na likvidáciu elektrární po doslúžení a „likvidáciu“ rádioaktívnych odpadov je snáď už iba fotovoltaická energia drahšia než jadro.

Odporúčam si pozrieť článok o „ekonomickej výhodnosti“ jedného z mála nových pitolných projektov v západnej Európe, Olkiluoto 3 vo Fínsku: Ukázkový finský reaktor: zpoždění dva roky a 40 miliard navíc http://www.wisebrno.cz/index.p... ; Nový finský reaktor znamená pro Siemens velkou ztrátu http://www.wisebrno.cz/index.p...

> Prečo sa teda prvý svet naďalej utvrdzuje vo falošnom presvedčení, že nukleárna energia je obzvlášť nebezpečná? Podľa môjho názoru nie sme ochotní akceptovať nukleárnu energiu ako najlepší a najspoľahlivejší zdroj energie, pretože sme naleteli na poľutovaniahodnú reťaz lží.

V čom sú jadrové elektárne spoľahlivé? Ročne sú všetky reaktory na Slovensku v prevádzke iba 8-9 mesiacov. 2-3 mesiace sú odstavené kvôli poruchám, opravám a výmenám paliva. Vtedy potrebujeme odniekiaľ stovky MW ako náhradu.
 
Hodnoť

Lovelock klesa na svojej odbornosti

Zopár odkazov na „spoľahlivosť“ jadroviek:

- http://aktualne.centrum.sk/zah... - V bulharskej jadrovej elektrárni unikla rádioaktívna látka

- http://aktualne.centrum.sk/zah... - Reaktor v najväčšej švédskej jadrovej elektrárni odstavený po požiari

- http://aktualne.centrum.sk/zah... - V Česku odstavili druhý blok jadrovej elektrárne Temelín

- http://aktualne.centrum.sk/zah... - Jadrový reaktor uzavreli po úniku vody

- http://aktualne.centrum.sk/zah... - Požiar na transformátore v jadrovej elektrárni v Nemecku

- http://aktualne.centrum.sk/zah... - Ďalší únik chladiacej kvapaliny v jadrovej elektrárni Temelín

- http://aktualne.centrum.sk/zah... - Pre problémy s bezpečnosťou odstavili jadrovú elektráreň v Nemecku

- http://aktualne.centrum.sk/zah... - Poškodenú jadrovú elektráreň v Japonsku skontrolujú inšpektori

- http://aktualne.centrum.sk/zah... - V jadrovej elektrárni Temelín horelo

- http://aktualne.centrum.sk/zah... - Z bulharskej jadrovej elektrárne mierne unikla rádioaktivita

- http://www.sme.sk/c/3912452/Po... - Porucha na jadrovej elektrárni v Slovinsku nebola cvičením

- http://www.ta3.com/sk/reportaz... - UKRAJINA priznala poruchu v jadrovej elektrárni

- http://www.rozhlas.sk/inetport... - Nehoda vo francúzskej JE

- http://spravy.pravda.sk/zamest... - Zamestnancov elektrárne zasiahla radiácia

- http://hnonline.sk/svet/c1-293... - Temelín bude úplne odstavený - Česká jadrová elektráreň Temelín úplne preruší výrobu elektrickej energie. Stane sa tak od dnešnej polnoci a odstávka bude trvať do piatkového večera. Energetici totiž musia kvôli oprave odpojiť druhý blok, zatiaľ čo prvý blok elektrárne je mimo už viac ako tri mesiace...

… atď ...

> No každé znečistenie chemickými prvkami pretrváva. Znečistenie olovom z baní, taviarní či tovární, kde sa spracúva, je večné; to isté platí o ortuti, arzéne, kadmiu a táliu: tieto toxické prvky s nami ostanú navždy. Atómový odpad je pozoruhodný tým, že jeho pôsobenie postupne slabne. Vysokohodnotný odpad z atómovej elektrárne nebude o 600 rokov o nič rádioaktívnejší než uránová ruda, z ktorej pochádza.

Tom je ďalšie vážne klamstvo! Stačí si uvedomiť, že plutónium má polčas rozpadu 10000 rokov.

> A čo je dôležitejšie, nukleárneho odpadu je podstatne menej. Celoročná produkcia z elektrárne, ktorá vyrobí 1 000 megawattov energie, by sa vošla do jedného londýnskeho taxíka.

Ale s akým rizikom? Skúste sa na 5 minúť postaviť vedľa tony odpadu z uhoľnej elektrárne a vedľa 1 kg vyhoretého jadrového paliva. Čo si myslíte, ktoré „stretnutie“ prežijete? Porovnávať kvantitu s kvalitou je veľmi pimitívne.

> Elektráreň na veterný pohon s kapacitou jedného gigawattu elektriny by zabrala obrovské územie. Iba 25 percent vetra fúka rýchlosťou vhodnou na výrobu použiteľného množstva energie: …

„Iba 25 percent vetra fúka...“ to je čo za nezmysel? To akože všade na svete, alebo kde?
 
Hodnoť

smutne

> popri tejto oblude by preto bolo treba vybudovať ako rezervu uhoľnú elektráreň takmer štandardnej veľkosti, ktorá by dodávala elektrinu zakaždým, keby vietor fúkal prislabo alebo prisilno.

Ďalší nezmysel. Výsledky z existujúcich veterných parkov ukazujú, že treba mať iba 5-15% zálohu z inštalovanej kapacity veterného parku. Okrem toho vo svete úspešne funguje niekoľko regiónov s distribučnou kombináciou vetra, biomasy, slnečnej energie a vody. Bez potreby uhlia alebo jadra.

> Veľká Británia plánuje postaviť v ústí Temže najväčšiu veternú elektráreň na svete, ktorá by mala plochu vyše 90 štvorcových míľ a 341 turbín. Má vraj vyrobiť jeden gigawatt elektriny, čo sa rovná výkonu jednej priemernej atómovej elektrárne. Zástancovia projektu hlásajú, že zásobí elektrinou jednu tretinu londýnskych domácností a zabráni vypusteniu 1,9 milióna ton oxidu uhličitého. To znie úžasne, pokiaľ si neuvedomíte, že pre prípad, že nebude fúkať vietor, bude treba vybudovať ešte jednu rezervnú elektráreň - zrejme na uhlie.

Čo sú toto za nezmyselné kombinácie úvah? Pokiaľ veterný park nahradí uhoľnú elektráreň, poprípade tá ostane v zálohe a bude pustená iba pár dní v roku, tak sa jedná o veľmi veľké úspory CO2 emisií.

> Ak chceme, aby na Britských ostrovoch prežilo predpokladaných 100 miliónov obyvateľov, budeme potrebovať stály a spoľahlivý zdroj elektriny z domácich zdrojov. Bolo by šialenstvom usilovať sa o to bez atómovej energie.

Zásoby uránu sú iba na 40-60 rokov a to platí iba ak sa podiel inštalovaného jadra nezvýši. Čo potom pán Lovelock?

> Je smutné, že toľko zástancov hnutia zelených a ich intelektuálnych stúpencov je naďalej proti nukleárnej energii a to z pohnútok, ktoré sú rovnako nehmatateľné ako strach z diabla a pekelného ohňa.

Je smutné, keď sa známy ochranár nechá uplatiť alebo oklamať jadrovým priemyslom a stane sa z neho súčasť jadrovej loby.
 
Hodnoť

To redaktori SME

nechodili do skoly? Vsak tych 400mW (miliwattov) neutiahne ani nabijacku na telefon. Neviem ci to len prebrali z ineho zdroja ale aj ak ano mali to opravit.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre