"... banka by vám musela túto sumu úročiť 4,6 percenta. Je to málo alebo veľa?" - Pre investora sa mi to zdá málo. Ak si požičia peniaze na výstavbu, bude musieť splácať úrok z úveru. To, čo dostane od štátu naviac (výnos), vráti banke pri splácaní úroku z úveru. Ak je výška úroku z úveru >= 4,6%, mal by mať stratu. A to má mať ešte náklady na prevádzku. Kúzlo výnosnosti je ukryté inde, ale kde? Keby cestu prenajal štátu, má peniaze späť. Vlastníkom však má byť štát.
ze stat bude pocas 30 rokov splacat aj uroky aj istinu. takze realny urok bude vyssi, nakolko istina bude klesat. je to ako s hypotekou - neviem, ci by bolo vyhodne kupit za 900 a pocas 30 rokov splatit 3 500.
Nie som ficovec, nie som ekonóm, to aby som upresnil moju pozíciu. Vy zrejme ficovec tiež nie ste, ale ste novinár- ekonomický špecialista (ak som to nazval správne). Pán Štulajter a teraz objektívne: existujú PPP aj inde vo svete alebo neexistujú? Ak existujú aj inde vo svete, tak v ktorých krajinách? Sú PPP v iných krajinách výhodné alebo nevýhodné? Existujú na výpočet ceny PPP kalkulačné vzorce alebo nie? No a potom prosím o posúdenie, či tento projekt PPP u nás je OK alebo nie.
Stačí si spomenúť len na príklad z Česka, kde cez PPP chceli financovať diaľnicu z Brna do Ostravy. Vláda nakoniec zmluvu s firmou, ktorá mala cestu stavať, zrušila a zaplatila jej odstupné. V Maďarsku súkromník postavil diaľnicu M5. Projekt bol nastavený tak, že firma mala štátom garantovanú istú frekvenciu dopravy a sama si vyberala mýto. Keďže poplatok za diaľnicu bol vysoký, vodiči ju začali obchádzať a štát musel zaplatiť z rozpočtu to, čo mal súkromník na mýte vybrať.
Ty si ekonóm? To čo si uviedol je nejaká analýza výhodnosti a nevýhodnosti? Emotívnych vyjadrení som už čítal dosť. Uviedol si len negatívne príklady. Chcem OBJEKTÍVNE posúdenia od pána Štulajtera, keďže sa tomu odborne venuje.
sa hovori.... na to aby clovek prisiel na to ze pozitivne priklady krajinach visegradu alebo novych eu zatial nie su nemusi byt ekonom, staci len sledovat co sa deje, podstatne je ze tento region nema absolutne ale absolutne ziadne skusenosti s tymito projektami, a ked nie su skusenosti tak je totalna blbost sa hnat hlava nehlava do velkych projektov = ak ceska vlada zrusila zmluvu a zaplatila odstupne tak to asi bola varianta ktora sa zdala vlade efektovnejsia nez nechat projekt bezat, podobne madarska vlada ziskala novu skusenost (draho zaplatenu) ze asi nie je to prave orechove zmluvne garantovat frekvenciu dopravy.... = inac teoretickych analyz vyhodnosti a nevyhodnosti existuje vela....len teoria je jedna vec a prax vec druha...
si dovolim mysliet, odhliadnuc od toho, ze MDPT si nevie urobit prislusnu rovnicu, nevie ani dat vhodne cisla do vzorca, aby im vysla jasna odpoved o kolko je PPP (ne)vyhodnejsie od inych foriem stavania dialnic. PPP je obrovsky kontajner, pod ktory sa zmesti kazda spolupraca verejneho a sukromneho sektora. u nas sa na dialnice pouziva system BOT (postav-prevadzkuj-preved) s dalsim specifikom, ze nie stavitel ale objednavatel urcuje trasu cesty, nebude odmenovany skutocnou prevadzkou, ale pausalom a pod. tym chcem povedat, ze je lahsie chciet relevantnu analyzu, ako ju relevantne vypracovat...
ked nepozname zmluvu ktora je zakladom vsetkeho, a ked pozname aku 'vyhodnu' zmluvu uzavrel stat so sukromnou firmou ohladne tiposu tak mozeme ocakavat len to najhorsie....
Mám sa držať nasledovného y tvojho linku: "Projekty PPP se osvědčily v Irsku, Nizozemí, Portugalsku, Španělsku, Francii, USA, Kanadě, Japonsku a Austrálii, ale i v řadě rozvíjejících se zemí, mezi kterými bylo pionýrem Chile a Jihoafrická republika."?
vyberas hrozienka z kolaca :) inak ja osobne v principe proti PPP nic nemam, osobne som skor ZA, problem je, ze toto nase prve PPP je z mojho pohladu brutalne nezvladnute, predrazene a ficko sa do toho vrhol hlava nehlava len kvoli tomu, aby sa mu to neratalo do dlhu...a ked si predstavim aki odbornici sedeli na strane NDS/MDPaT oproti ludom z Vinci tak radsej ani nechcem vediet ako je ta zmluva postavena...
1) fico pred volbami vyhlasil, ze PPP projekty su tunelovanim 2) fico ako predseda vlady nechcel ist do PPP, na rozdiel od predchadzajucej vlady, lebo PPP je nevyhodne 3) predchadzajuca vlada robila analyzu a vyslo jej, ze do PPP projektov je nevyhodne ist. - - - To co sa tu dnes stalo je teda jasny tunel v prospech spriatelenej firmy so spravnym SNS SMERovanim.
preco by vobec stat mal vlastnit cesty? nech ju sukromnik postavi a prevadzkuje za kolko chce a ako dlho chce a moze sa zaradit do mytneho systemu. mytneho systemu, vytvoreneho s ostatnymi sukromnymi vlastnikmi ciest.
-
Pre investora sa mi to zdá málo. Ak si požičia peniaze na výstavbu, bude musieť splácať úrok z úveru. To, čo dostane od štátu naviac (výnos), vráti banke pri splácaní úroku z úveru. Ak je výška úroku z úveru >= 4,6%, mal by mať stratu. A to má mať ešte náklady na prevádzku. Kúzlo výnosnosti je ukryté inde, ale kde? Keby cestu prenajal štátu, má peniaze späť. Vlastníkom však má byť štát.
ja tomu chapem tak,
zisk investora je v nakladoch na stavbu