SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

NATO prežíva krízu identity (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Nielen krízu identity, ale

ukončením studenej vojny predovšetkým "vyschli" zdroje.
V celku sa dá súhlasiť s autorom, okrem jedného momentu.
Rozšírenie Aliancie ju posilnilo aj politicky aj vojensky. Aliancia získala výborných vojakov a povoľných politikov, v zásade je jednotná. Obama má pravdu v tom, že Afganistan je väčším problémom pre Európu ako pre Ameriku, ale Európania si to neuvedomujú dostatočne.
Autor ale zabudol pomenovať jednu dôležitú vec: dôsledky krízy identity NATO pre SR.
Zlodejské koaličné trio, ministerstvá zahaničných veci a obrany hrubo podceňujú tieto skutočnosti : zastaralá stratégia NATO a nedostatok zdrojov.
Každý vie, len minister Baška to nevie, že kolektívna obrana nie je kolektívna bezpečnosť. Za pár rokov (ešte jedno volebné obdobie súdruha Fiva) bude SR, ktorá sa spolieha len na NATO, v takom svrabe, že tento zlý odhad už bude nevratný a nám už nempomôže nič !!!
Tak nám treba, ... veď za to je niekto dobre platený, nie ?
 
Hodnoť

 

Pán Schutz sa mýli - NATO (jeho veľkí hráči) necíti potrebu vymedziť sa voči Rusku, lebo Rusko nepredstavuje hrozbu. Ekonomická previazanosť Ruska a Európy to zabezpečí.
Že pán Schutz ideologicky hľadá protivníka je len jeho problém. Rusko má svoje legitímne záujmy, ktoré sa niekde krížia sa európskymi. To ale neznamená návrat studenej vojny. Treba spolupracovať tam kde sú naše záujmy zhodné, a hovoriť o tom, kde sa rozchádzajú.
 

 

máš pravdu. NATO sa nepotrebuje vymedzovať voči Rusku a ani to nerobí už pekných pár rokov. Naopak, snaží sa Rusko vtiahnuť do kooperačných programov a zvýšiť vzájomnú transparentnosť. Bohužiaľ Rusko to nechce akceptovať, pretože sa potrebuje vymedziť voči NATO. Ale len z tých dôvodov, aby nebolo vidno, že je to skorodovaná Potemkinova dedina, aby nebolo vidno že cisár možno nie je úplne nahý - ale na sebe má rozdriapané handry. Z diaľky to nie je vidno a keď sem tam zahrmoce, tak ešte stále vyzerá dôležito. Rusku by najviac prospel realizmus a nie byzantínske mútenie vody.
 
Hodnoť

 

pre mna je smutnou spravou francuzsko - nemecke medialne cirkusy o vodcovstvo nielen v EU, ale uz aj v európskej casti NATO. Tiez vyjednanie tureckych ustupkov - podpora vstupu do EU (Cyprus nie je clenom NATO, netrebalo sa pytat), resp. 2. najdolezitejsie miesto v administrative NATO pre Turka).
Tak sa nic nezmenilo a organizacia politicky chatra dalej aj s dvomi novymi clenmi. :(
 
Hodnoť

 

Vážený pán redaktor,
presne neviem o čom ste chceli hovoriť, lebo otvorili ste v tak malom článku veľmi veľa tém. Neviem či ste si to uvedomili.

No osobne si myslím, že aj napriek tomu, že NATO neprežíva zrovna "ružové" časy, že to treba priam nazývať ako niečo hrozné, lebo nie som toho názorom.
A ono sa treba pozrieť aj na bývaleho šéfa Bieleho domu. On, jeho vystupovanie a priam arogantné správanie vyústilo resp. ma za následok aj poňatie NATO a pod. zo strany spojencov alebo nie zaritých odporcova USA. A to sa nástupom B.H.Obamu začína meniť a predpokladám, že vyjednávanim a rokonvaním so spojencami sa nájde zhoda aj na takých kontroverzních témach ako je napr. Afganistan a pod.

Čiže tým, že NATO nie je tým čo bývalo je pravda, ale ono to je vývoj, ani Vy nie ste taký istý ako pred 10, 20, 30...rokmi, však?. No , myslím si, že na zásadnych otázkach, ako napr. článok 5, sa členovia zhodnú.
A na záver: predpokladám, že o ďalších 60 rokov NATO bude úplne iné ako je teraz a aké bolo keď vznikalo.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre