SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Každý nemusí byť právnikom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

len jedna veta - pokial ma byt obrazom urovne pravnickych fakult ta haved co chrlili, chrlia a budu chrlit na sudy, do advokatskych komor, prokuratur a na policiu - tak ich vsetky treba zavriet a zalozit odznova.
 
Hodnoť

Pjotr, bojím sa, že to vidíš veľmi úzko

Počet právnických fakúlt je čistým odrazom ( chvalabohu) neregulovaného trhového prostredia v tejto oblasti.
Nechcel by si vari opäť tento stav, ako ho v skratke popísal p.Vozár.
Viackrát som sa v týchto diskusiach tiež kriticky zapájal pri téme súdnictva. Raz som svoj príspevok uzavrel slovami: "Pre sudcov nastala zmena len v tom, že sme súhlasili, aby sa z nich stala elita - tretia zložka moci - oproti poslancom, či vláde, však až na do smrti neodvolateľná !!! HROZNÉ... "
Vzhľadom k tomu, že som presvedčený o tom, že každý hociako zložitý systém sa môže zmeniť , len ak sa do diskusie "AKO" zmeny vykonať, zapojí čo najviac ľudí, ktorí sú už teraz jeho súčasťou a ktorí o zmenu majú záujem, veľmi oceňujem odvahu tentoraz p. Vozára, ktorý tiež našiel odvahu a zvnútra systému poukazuje na jeho nedostatky. Touto cestou vyzývam aj ďalších právnikov - sudcov, advokátov, prokurátorov, ap., k nasledovaniu.
Pretože si myslím, že problém je omnoho hlbší, ako len v kvalite súčasných právnických fakúlt, aj tu ponúkam iný pohľad na príčiny stavu.
Vychádzam pri tom z článku "Zločin a trest očami ekonómov "(SME 13.3.2008), http://veda.sme.sk/c/3774981/Z... ktorý je analýzou vedeckej multikultúrnej štúdie, založenej na experimentánej ekonómii a teórii hier. Vedci v nej sledovali, ako sa ľudia v rôznych krajinách podieľajú na dosiahnutí spoločného cieľa a čo sa deje, keď spoluprácu podkopávajú. Jej výsledkom je aj to, ako si príslušníci rôznych národov ctia pravidlá fair - play a čo urobia, keď ich nachytajú pri podvádzaní. Podľa výsledkov štúdie to vyzerá tak, že v otázkach zločinu a trestu sa Východ má ešte stále čo učiť od Britov, Švajčiarov, či Američanov. Vo východných krajinách ( tu sú pomenovaní len Rusi a Gréci), ľudia odhalení a potrestaní za nepoctivosť, sa namiesto zahájenia spolupráce, snažia pomstiť tým, ktorí ich odhalili a potrestali, aj keď to boli „hráči, ktorí hrali fair-play“.
Kde možno zaradiť obyvateľov Slovenska ? Takýto výskum žiadní vedci zo zahraničia asi na Slovensko robiť neprídu. To však neznamená, že zrkadlo nášmu konaniu, odteraz aj so slušnou oporou v spomínanej multikultúrnej štúdii, nemôžu okrem novinárov, nastavovať aj všetci tí občania (včítane vedcov a intelektuálov, prokurátorov, advokátov a samozrejme aj sudcov), ktorým nezáleží len na získanej materiálnej zainteresovanosti, ale predovšetkým na zvyšovaní morálnej kvality prostredia, v ktorom žijeme.
Jedine dennodenné razantné poukazovanie na morálne prechmaty jednotlivcov , od štátnych mocí vyžadovanie dôsledného uplatňovanie prijatých pravidiel na všetkých občanov rovnako a aj na ňu samotnú, v nás môže postupne zvyšovať zmysel pre fair - play. To, že výsledkom experimentálnej štúdie tímu vedcov je uvedenie Ruska, ako krajiny s najmenším zmyslom pre konanie fair - play, nemusí byť pravda. V Rusku nikdy nevládli ľudia kolaborujúci s fašizmom a preto aj počet „vývrtiek“ ľudí prahnúcich po výhodách, či moci po každej zmene režimu, je minimálne o jednu menej ako u nás . A že práve naše „vývrtky“ nás v otázkach pohľadu na zločin a trest zásadne odlišujú od vyspelých krajín – to už dokázali vedci v štúdii.
Počas hnedej a červenej totality sme vyhnali, alebo ináč navždy odišlo z územia Slovenska tisíce šikovných ľudí so zmyslom pre fair-play. Ak teraz, po „nežnej“, odídu navždy za hranice ďalšie generácie takýchto ľudí a mnoho ďalších, čo majú na pravdu a slobodu jednoznačný názor umlčíme, môže sa stať, že dôjde k takému zníženiu nášho zmyslu pre fair - play , že dosiahneme stav, keď, ako píše Garret Hardin z Kalifornskej univerzity v spomínanej štúdii,
 

Prepáčte, ale záver mi ušiel

Ak teraz, po „nežnej“, odídu navždy za hranice ďalšie generácie takýchto ľudí a mnoho ďalších, čo majú na pravdu a slobodu jednoznačný názor umlčíme, môže sa stať, že dôjde k takému zníženiu nášho zmyslu pre fair - play , že dosiahneme stav, keď, ako píše Garret Hardin z Kalifornskej univerzity v spomínanej štúdii, „zostane na spoločnej lúke také množstvo býkov, že sa lúka premení na púšť“.
 
Hodnoť

Obávam sa, a to som znalý problematiky,

že slovenské právnické fakulty dávajú dôraz len na formu, nie na logiku a svedomie. Zachvátil ich všetkých, alebo skoro všetkých mamon peňazí. Trestne procesné právo je príliš komplikované, páchatelia, podozriví, obvinení, obžalovaní, skrátka lotri majú viac práv ako ich obete a celý "proces" je nastavený tak, aby z neho za každú cenu vyšiel víťazne lotor. V tom im výdatne pomáhajú advokáti, ktorých pôvodnym poslaním bolo zabezpečiť zákonnú mieru ochrany pre obžalovaných, no v súčasnosti považujú za svoju náplň urobiť aj zo zjavného vraha neviniatko. Nie plač, slzy, žiaľ, bieda pozostalých a zmrzačených je v ich zornom poli ale peniaze a čo najviac. Je kľudne možné povedať, že mnohí sa počas obhajoby stávajú priam spolupáchateľmi a žiaľ, sú i takí sudcovia. Jednou z obrovských chýb je zrušenie trestu smrti pre beštiálnych vrahov a druhou doživotné funkcie sudcov. A sú aj ďalšie, napr. "presúšanie" sa lotrov vo väzniciach ako vo výkrmniach a posiľňovniach atď.
 
Hodnoť

Dobre napisany clanok.

Zaujimalo by ma, ako sa vtedy dostali na pravo dnesni znami JUDr. (Gasparovic, Fico, Meciar, Tothova, Cuper, Harabin, Cic, ... a dalsi, ale aj Carnogursky ...)
 

?

"Nie je žiadnym tajomstvom, že kritériami v tom čase neboli len dosiahnuté študijné výsledky, či prijímacie skúšky. Ďalšie kritériá boli rôzne. Od vysokých straníckych postov rodičov až po známosti s „ľuďmi na patričných miestach"."
Ved prave. Akeze kriteria to splnal Janko Carnogursky? Alebo zeby autor len taral?
 

myslim,ze by bolo

viac na osoh starat sa o to,ako sa dostali nielen na studium prava,ale aj do justicie(sudy,prokuratura,notari,ex ekutori)sucasni pravnici.Pod roznymi zamienkami sa presadili take upravy,ako napr.odstranenie tzv.doby vykonu funkcie sudcu na urcity cas,co by umoznilo preverit kvality adepta.Takto sa za spoluposobenia rodiny dotiahne do na funnkciu mlady clovek a je tam zabetonovany na 30 rokov.Potom ich nezaujima nic,len snobsky sposob zivota,v ktorom sa navzajom predbiehaju.Velmi casto su to deti ludi,ktori v tychto zlozkach pracuju,lepsie povedane.beru plat.Nejaky vztah k tejto praci resp.zmysel pre spravodlivost od svojich rodicov prevziat nemohli,pretoze ho nemaju.Bolo by vsak vhodne poukazovat na jednotlive konkretne pripady,nie sirit nic nehovoriacu demagogiu.To prave vyhovuje tymto neschopnym a protekcnym.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre