SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Rast musí rásť, ale inak (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Dobré, hlbšie a hádam aj múdre

načretie do problematiky krízy, spoločnosti a jej smerovania.
A bez balastu.
Vďaka.
 
Hodnoť

 

"„pristupujú na ideu, že „rast musí rásť a ten rast musí zase rásť"."
-
Tiež mi takáto politika nie je jasná. Prečo má rovnaký počet ľudí každý rok vyrobiť viac a viac, ak to nemá komu predať, ak to nemá komu slúžiť? A rozdávať nemôže.
 

 

Rozdávať môže, ale na rozdávaní sa predsa riadne nezarobí :)
Konzumná spoločnosť 21.storočia pestovatelia a chovatelia, rastlinná a živočíšna výroba živorí, skrachuje pekáreň, ale budeme sanovať automobilky, lebo bez jedla človek vydrží až týždeň, ale bez auta nevydrží ani hodinu *sarkastický úsmev*
 
Hodnoť

 

To, o čom hovorí Havel a Schutz je neskutočne zjavné a ešte neskutočnejšie je, že to nikto nechce vidieť.
-
Hospodársky rast má slúžiť nám, nie my jemu. Napríklad vôbec nechápem, načo treba rásť ďalej od úrovne (trebárs) ekonomickej výkonnosti Francúzska. Statkov je dosť, teraz sa treba sústrediť na efektivitu, aby sme mohli pracovať menej, sedieť na priedomí s cigaretľou a knižkou.
-
Nie?
 

Seď ty na priedomí,

kto má SUV auto musí s ním jazdiť po meste, do lesa kam je určené ho nepustia. O tom to je
 
Hodnoť

s cigaretkou a knizkou.

Nuz. Pre niekoho knizka. Pre niekoho notebook.

Ta knizka, nie kazda, aspon moralne nezostarne.

Riesenie by mohol byt/je ohybny displej s automatickou lupou - cerstve noviny, knizka z databazy, etc. A sme zasa na spirale rastu. V tomto pripade technologii...Mozno to by mohlo byt to "inak" v clanku p.Schutza.
 

 

Isteže, práve technológie nám umožnia pracovať menej, veď sa na to teším. Len títo moderní národohospodári začínajú híkať, že preboha, ľudia si na všetko čo potrebujú zarobia za pár hodín a tým pádom nám rastie nezamestnanosť. Tak šup každému LCD a nové auto. Jak u debilú.
-
Knižka bol príklad. To najcennejšie čo máme, a čo sa vyrobiť nedá, je čas. Môžeš robiť koľko chceš, ale váľanie v posteli, prechádzku v lese a čas s rodinou proste nevyrobíš ani keď sa potrháš.
-
Mne vadí ten chorý kolobeh, že ľudia robia aby mali na auto, keď už ho majú vozia sa ním do práce, cesty sú upchaté tak ich treba stále opravovať a stavať nové, čo stojí peniaze, tak treba robiť ešte viac, ľudia sú unavení tak nemajú energiu na aktívny život, tak si pokúpia superplazmové televízory, potom im od toho sedenia v aute, práci a pred telkou rastú pupky, tak sa musia postaviť fitnescentrá a ľudia musia zarábať na permanentky a tak stále dookola... proste je to celé choré. Spotreba pre spotrebu a úžitok žiaden.
 

Dóóóóbre cepren.

Ale to čo si napísal o 11.07 bolo ešte lepšie! Gratulujem.
 

predstav si cepren,

že by sa takto zamysleli starí Egypťania, či iná dávna vyspelá civilizácia. To by bol dnes na zemi ekologický a neškodný raj bez problémov z nadvýroby a chorého konzumu. Čo to splietam, veď stačilo všade na svete presadiť reálny socializmus a stály nedostatok čohokoľvek kombinovaný so zaručenou/povinnou zamestnanosťou mohol priniesť zlatý vek pre celé ľudstvo.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre