SME
Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Všemocná ruka chaosu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

a vôbec

chce niekto (kto by mal) niečo v tom chaose presne rozlíšiť, kto komu niečo urobil, vyparátil a potom aj riadne odsúdiť a dať nahradiť škodu ?
 
Hodnoť

Pravda je taká,

že mnohé nekodifikované pravidlá slušného správania, teda tzv. etiketa, majú aj čisto racionálny význam. Slušné je, napríklad to, že prednosť pri vchode do budovy či dopravného prostriedku majú "vždy" vystupujúci pred vstupujúcimi, Toto pravidlo je nadradené džentlmentskému uvoľneniu prednosti dámam, lebo nemá len spoločenský ale aj čisto praktický význam. Ako by to napríklad vyzeralo, keby sme na križovatke dávali prednosť autám z vedľajšej, ktoré šoférujú predstaviteľky nežnejšieho pohlavia - to by bol ten pravý chaos.
Takže dotyčný pán má zrejme medzery v svojej výchove a za svoje prehnané džentlmentstvo bol po zásluhe potrestaný. Nakoniec odviezť sa o zastávku ďalej nie je až taký vysoký trest.
 
Hodnoť

Samozrejme mi je jasné,

že pointa článku je omnoho širšia ako otázka etikety prednosti vo dverách.
Rozhodne súhlasím s príspevkom Vážky, že chaosom často len zakrývame skutočných vinníkov a neschopnosť kompetentných orgánov tých vinníkov označiť a po zásluhe potrestať.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre