SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Chceli sme sa len ozvať, že tu sme! (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Oni (Havel, Kováč, Walesa a ďalší) asi vedia, že sa Obama chystá buď ponúknuť nás Rusku alebo nezabrániť tomu. Politika appeasementu... Preto mu napísali. Od útoku ruských tankov na Západné Nemecko a Západný Berlín ich odradili iba 2 veci: Jadrové rakety a vojská NATO, rozmiestnené v Západnom Nemecku a jasná podpora zo strany USA. My nič z tohto nemáme, najmä po nástupe Obamy.
 

 

"najmä po nástupe Obamy"
netušil som, že obama je žena. ale ty to iste lepšie vieš
 

to je česká transkripcia

Národ, kt. nepozná svoju históriu, no tak ten si ju zopakuje. Kto napísal pozývací list vtedy spriatelenému cccp, záruke mieru? Vasko biľak?
 

Signatari sa boja len o svoje pozicie

a prachy, ktore tahaju z ameriky a pomocu nich sa snazia tito skupinkari ovladat staty Strednej Europy. Obama by im nemal dat ani halier a konecne by sme sa zbavili tychto parazitov.
 
Hodnoť

"Chceli sme sa len ozvať, že tu sme!"

Výstižný nadpis a upútavka pre článok, ktorým M. Bútora vysvetľuje čitateľom-občanom počin-list východoeurópskych a stredoeurópskych osobností prezidentovi USA Obamovi.
Správne: dúfam, že si z jeho riadkov mnohí uvedomili to, o čo vlastne na našich územiach, v našom štáte beží...
Osobnosti v politike a z politiky vidia viac ako my, bežní občania... A tak, ďakujeme za starostlivosť o našu slobodu, o jej zábezpeku a o našu istotu, že sa nič zlého, neprimeraného u nás doma a u susedov nezomelie..
Múdry vidí - čo chcel autor povedať...
 

 

"Múdry vidí "
veru vidí. pchanie sa do zadku pcháčom do amerického zadku
 
Hodnoť

Wall street journal-united we stand

Sme zjednotení. Pred inváziou usa do iraku tiež písalo zopár eú politikov, tiež pod vedením v. havla bushovi list, v kt. žiadali busha zbaviť svet nebezpečných zbraní hromadného ničenia, kt. vlastní irak. Gúglite, bolo to tuším koncom januára. Obsah listu bol jednoznačný, aj na našej scéne našiel zopár podporovateľov http://www.oks.sk/article.php?... Vtedy sa tiež chceli len ozvať, ale aj poučiť nevedomých. No a ako to skončilo...
Ale vlastne, veď každý vie, že ten irak zbrane hromadného ničenia mal a aj ich použil, http://www.tyzden.sk/casopis/2... takže neokonzervatívci, kt. sa vtedy naozaj nemýlili v analýze, ale len v odhade svojich síl, sa určite ani dnes v tej analýze nemýlia.
Naposledy sa takto nejako ozýval jakeš, ktorého ľud nechápal. http://www.sme.sk/c/4937130/ja...
Pomáhaj nám pánboh.
 

 

Nehnevajte sa, ale musím reagovať.

Všetko nasvedčovalo tomu, že S.H. vlastní zbrane hromadného ničenia. Proti svojim vlastným ľuďom použil biologické zbrane a všetko nasvedčovalo, pred inváziou, že ich má aj vtedy, resp., že na nich pilne pracuje. Neustále porušoval rezolúcie Bezpečnostnej rady......Vedľajšie je, že potom sa zistilo, že to bolo dobre zinscenované divadlo bývalej vlády v USA.
No ale Sadam Husajn nevpúštal kontrolórov z agentúry pre jadrovú energetiku. A tým dodával olej do ohňa.

A aj ja som bol silným zástancom vpádu do Iraku......no uvedomil som si, časom, že to bola veľká chyba.
 

už ma to unavuje

1, to, že saddám použil zbrane proti vlastným ľuďom, nebolo príčinou vojny. Konkrétne busha to nechalo chladným
2, Nedodržiavanie rezolúcií bezp. rady osn.... no tak ak toto má byť dôvod na vojenský útok, no tak potom taký izrael.... alebo zostaňme aktuálny, kto porušil napr. rezolúciu 1244 ? Napoviem - usa. Padni, komu padni.
3, Nič nenasvedčovalo - okrem pomerne primitívnej husajnovej propagandy, že iraq má "hromadné zbrane" a že na nich pilne pracuje, napr. spomínaní inšpektori maae konštatovali, že po "atóme" v iraku nenašli ani stopu. "Kontrolórov " husajn pravidelne vpúšťal, krajinu rozobrali na kusy - a nič. Keď frekvencia "kontrolórov" bola privysoká, začal trocha robiť ramená, aby sa udržal pri moci. Stačí gúgliť. (Olej do ohňa... Na tom je čosi pravdy. Tá vojna bola pre ten oil...)

4. Ak niekto dokáže tvrdiť, to, že a.) alebo najväčšia svetová demokracia pod vymyslenou zámienkou napadla štát na druhej strane sveta a snažila sa o oklamanie svetovej verejnosti ( naleteli jej len takí prostoduchší, na slov. napr. verejnosť, ani relevantní politici nie http://www.oks.sk/article.php?...), alebo,
b.) usa podľahli vlastnám paranojam
Ťažko povedať, čo je horšie, ale vaša konštatácia, že sa zistilo, "že to bolo zinscenované divadlo bushovej vlády a že je to vedľajšie", je za hranicou môjho chápania. Arogantné cynické ospravedlňovanie dobyvačnej vojny vedenej pod vymyslenými zámienkami s jednoznačným cieľom - ulúpiť nerastné bohatstvo cudzieho štátu?

A fčuľ pointa: Rôzni pisatelia rôznych listov, od toho v 1969 pozývacieho, http://www.totalita.cz/texty/1... cez "starý" havlov http://www.opinionjournal.com/... až po tento aktuálny, no tak títo pisatelia sa vždy len ozývajú a nevzdelaný ľud pučí buľvy.
Silní zástancovia vpádu do iraku sa grupujú zo zvláštnych ľudí, po čase si uvedomia to, čo plebs dávno vedel , ale ospravedlnenia nikde. Možno ďaľší list...
A pre disgrafikov zhrnutie otravne dlhého príspevku: svet nie je čiernobiely, lokajské listy ho nenapravia. Treba sa usilovať o transatlantickú spoluprácu veľmocí, ktorých jediným záujmom sú ich geostrategické a geopolitické sebecké záujmy. Určite nie nezištné pomáhanie mladým národom a štátom, s kt. dostávajú podchvíľou rôzne listy. Rysuje sa subtílna možnosť jadrového usa/rusko odzbrojovania, načim o tom stratiť vetičky.
 

Mňa zasa unavujú boľševické pokusy

porovnávať tento dopis, či výzvu ísť do iraku s tým vlastizradcovským Biľakovským. To nikomu nenakukáte, súdruhovia, že je to to isté, len svojim beztak presvedčeným súdruhom. Je zásadný rozdiel pozvať si okupantov domov a vyzývať k invázii do nejakej diktatúry, aj keď s mylnou argumentáciou o ZHN. Biľak je nepotrestaná vlastizradcovská komunistická ošípaná, zato masový vrah Hussajn si trest zaslúžil - len to mal spraviť už Bush starší v odvete za okupáciu Kuvajtu.
 

z klamstva pravda,

ani nič dobrého, nemôže vzísť. Ale povedz, že ty patrí š k tým s veľkou papuľkou a malým mozočkom? Aspoň tušíš rozdiely napr. medzi menševikmi, boľševikmi, trockistami? Vieš aké zásadné rozdiely sú medzi fašistami a nacistami? A v porovnaní s nimi s komunistami a socialistami? Alebo to nie je v tvojom dobro/zlom svete podstatné? No nič, ľuďom, čo je bleskem všecko jasné, som závidel aj pred r. 89, aj teraz. Ale sa vás nakotilo! Pisatelia lokajských listov a ich ideovo pevní lokaji... Ľudia ako ty k nám z čiech priniesli "komunizmus" (nie boľševizmus, aj keď v duši boľševici, idúci s aktuálnou snahou o väčšinový majnstrím, bezpochyby ste)
 

 

no, zinscenovane divadlo, ale nie vlady usa, ale vlady iraku. hussejn chcel aby si svet myslel, ze maju zbrane, lebo chcel robit svaly pred iranom. a ako uz bolo davno pisane, neveril, ze usa skutocne napadnu jeho krajinu.
 
Hodnoť

 

Martina Bútora je osobnosť , ktorého si vážim. A v drvivej vačšine s ním súhlasim.
 

Súhlas.

Keď som mu dával svoj hlas, vedel som, že sa za svoju voľbu nebudem hanbiť.
 

Škoda, že naše tri hlasy nebudú stačiť.

:) Bútora na hrad, chcelo by sa opakovať - ale po penzionovaní Gašpara Ivánoviča budeme asi zasa musieť podporiť kompromisného, trochu populistického politika typu Radičovej.
 

Oproti dementnému a

gašparkovi bez chrbet kosti to bola slušná kandidátka. Tiež ma síce zarazili jej vyjadrenia o koalícii so Smerom, ale to by som prekusol, pretože to boli vyjadrenia 3 roky po parlamentných voľbách. Čo som neprekusol je chovanie sa kresťanských "demokratov" vo voĺbách v 2006 a posledných preuidentských voľbách. Tiež to, že v predchádzajúcich prezidentských voľbách najprv KDH a potom SDKÚ navrhli straníckeho kandidáta. Ich chovanie si pekne odser-vyžiereme do chuti, podobne ako pri ombudsmanovi, Ústavnom a Špecializovanom súde.
 

Butora je potrebny

pre Slovensko ako mucha v kuchyni ....

dakujeme
 

Vieš,

Rimanom stačil chlieb a hry. Ja potrebujem viac a už vôbec nie hry.
 

 

M. Butoru a aj ostatnych signatarov listu si vazim (ak uz pre nic ine, tak aspon pre to, ze dokazali ovela viac ako aj - aspon do dnesneho dna tomu tak je :-)))), ale pokial ide o samotny list, mam k nemu vyhrady.
Ak sluzi naozaj len k tomu, ze "sa chceli ozvat, ze tu su", tak je to v poriadku. Napisali, podpisali, uverejnili.
Obsah listu je vsak vyrazne nekonzistentny, autori su tak strasne schematicki najma vo vztahu k Rusku. Dokonca sa v niektorych myslienkach vobec neodlisuju od (takmer) vylucne geopoliticky zmyslajucich Rusov. A bohuzial, z mojho pohladu je tam proamerikanizmus tak silny, ze je ho tazke odlisit od vlezdoprdelizmu. Toto je nielen zbytocne, ale dokonca si myslim, ze je to aj skodlive. USA boli, su a budu samozrejme jednym z klucovych faktorov europskej bezpecnosti. Ale na tom sa nic nemeni ani napriek tomu, ze nie sme podla autorov v centre ich pozornosti. Svet sa zmenil za tych 20 rokov, ano lidri 90-tych rokov odisli a su tu novi, ktori vsak celia inym vyzvam (aj v USA aj v Europe, aj v Rusku), avsak nemyslim, ze na minulost zabudaju. USA su dnes v inej pozicii, ich svaly sa zmensili, rastu im novi partneri/protivnici?, Rusko je tiez v inom postaveni, a nakoniec aj EU je uplne ina. Ale mam dojem, ze autori akoby sa chceli vratit do konca 90-tych rokov a prelomu 20. a 21. storocia a opijat sa pseudoromantizmom, ktory vtedy v transatlantickych vztahoch miestami existoval.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Komentáre