SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Stĺpček Ivana Štulajtera: Ďalší z... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

"dlh voči prenajímateľom pôdy ako politika kompromituje!
-
Veď bol na poste šéfa komory. To sa v takých funkciách toľko toleruje? Komora ma ochraňovať záujmy v oblasti pôsobenia, nie ísť proti ním.
 

už naši dedovia

vedeli, že spolky sú čertove volky.
 
Hodnoť

 

"Na Slovensku je už tradíciou, že ministrami pôdohospodárstva sa stávajú ľudia z praxe. Lenže nie vedeckej, ale podnikateľskej. Do svojich úradovní si prinesú aj „podnikateľského ducha“. Nadeľujú výhody rovno sebe alebo svojim klientom."
.
.
počuj štulajter, neobtieraj si o mňa papuľu!
ja na rozdiel od ch.vana nedĺžim žiadnemu zo svojich dodávateľov ani korunu, dnes €, po splatnosti.
takže skús negeneralizovať.
.
ak chceš pranierovať ch.vana, tak ho pranieruj, ak máš na to relevantný dôkaz. ale skús mňa z toho vynechať dobre? ja tiež nepíšem, že štulajter priniesol "ducha hyeny, prostitútky, idota..." lebo je z grupy sme...
.
 

Ale, ale, nejako Ťa to vzalo,

ja som takisto podnikateľ a takisto si nerozdelim zisky a výplaty skôr kým nemám zaplatené všetky svoje záväzky a napriek tomu som ja na svoju adresu v jeho článku nič urážlivé nevidel.
Lebo priznajme si to otvorene, práve medzi nami podnikateľmi je veľa takých, čo si povedia:
"Urobím to a to, požičiam si na to toľko, náklady budú také, výnosy onaké a zarobím na tom toľko a toľko. No, a kúpim si za to to a to!"
A potom si hneď zoberie ten zisk ešte skôr než celý obchod dokončí si to a to kúpi a teší sa aký je frajer. Lenže potom sa zadrhne to či ono, pán je bez peňazí v nablýskanom bavoráku a keď mu povieš kedy zaplatí faktúru, tak povie:
"Ja nič ja muzikant - nemôžem, lebo mne neplatia (podobní ako je on)".

Takto to bohužiaľ chodí a takí ako sme my sú bohužiaľ skôr výnimky. Už som si myslel, že postupne tá prvá skupina "nedočkavcov" (aby som ich neurazil) mizne, ale dnes v čase krízy bohužiaľ zase dochádza k nepríjemnému obratu.

Takže váž slová, lebo potom spochybňuješ vlastné tvrdenie o tom aký si poriadny a slušný.
Inak, ako to bolo o tej tarafenej husi?
:)
 

 

To nie je o kríze, resp. len trochu. Ani v časoch Mečiarizmu to nebolo o kríze. Prišiel však Fico + Mečiar + Slota, a hľa, staré zlé časy sa vracajú....
 

Je to aj o krїze

predovšetkým o kríze slušnosti a morálky. Ale aj o tej ekonomickej, pretože v čase krízy je väčšia pravdepodobnosť, že sa "im to zadrhne", zatiaľ čo v čase konjunktúru im ten optimistimistický koncept často vychádzal a mnohí si na to zvykli ako na pravidlo. Dokonca tak, že "prejedali" aj výsledky ešte ani nezačatých projektov. Kríza je dobrá práve v tom, že všetkých pekne rýchlo vráti z oblakov na zem, presne tak ako aj Sky Europe - to bola bohužiaľ len špička ľadovca.
 

ja som slová vážil.

mne je v podstate jedno, čo akýsi štulajter kydne do vetra. sloveský podnikateľ, (neprivatizér, nezlodej, a nepodvodník) aj tak zostane triednym nepriateľom č. 1., lebo zarobil svojim umom a pracovitosťou a vytrvalosťou. takí sú najnenávidenejší, lebo tí ukázali neschopákom, že sa to dá.
.
lenže štulajter zovšeobecnil, čím sa dostal na rovinu nenávistného klamára a chvastúňa, ktorého kritizuje.
.
is´t all.
 

Ja som to tak necítil,

ale prosím, každý je inak citlivý.
Lenže to by som sa musel cítiť zle zakaždým, keď napríklad v čiernej kronike či hľadaní osôb povedia niečo na spôsob: "...trestného činu podvodu činu sa dopustil XY súkromný podnikateľ z mesta ZZ..." Už dávno som si všimol, že drvivá väčšina zločincov sú povolaním "súkromní podnikatelia".
Tak s týmto, kamarát, nič nenarobíš.
;-(
Snaž sa hlavne aby Teba iní vnímali dobre a ja verím, že poctivosť sa vždy v konečnom dôsledku oplatí. Ak aj nezbohatneme tak rýchlo a rozprávkovo ako mnohí "tiež podnikatelia", ale za ten kľudný spánok to stojí.
:)
 

ani ja som nič necítil.

ja som čítal.
.
"Na Slovensku je už tradíciou, že ministrami pôdohospodárstva sa stávajú ľudia z praxe. Lenže nie vedeckej, ale podnikateľskej. Do svojich úradovní si prinesú aj „podnikateľského ducha“. Nadeľujú výhody rovno sebe alebo svojim klientom."
.
možno si neuvedomil čo napísal. možno ani ty si neuvedomuješ, že je to dohonestácia jednej "triedy" a latentná veleba "triedy" inej.
.
 

Aj ja viem čítať a

moje pocity sa potom vyvíjajú na základe toho prečítaného.
Ak teda zoberieme tú citovanú pasáž z článku, a bolo mi hneď spočiatku jasné, že práve o tú ti vlastne ide, tak slovné spojenie "podnikateľského ducha" je predsa v úvodzovkách. Neviem ako Tebe, ale mne tie úvodzovky celkom stačia na to, aby som pochopil akého "ducha" má vlastne autor na mysli.
Niekedy treba fantáziu krotiť, inokedy zase rozvíjať. Podľa mňa však Tvoja kritika za metaforické autorovo vyjadrovanie bola prisilná. Zvlášť ak si iba čítal a nič pritom necítil
:)
 

:-)

Na Slovensku je už tradíciou, že ministrami pôdohospodárstva sa stávajú ľudia z praxe. Lenže nie vedeckej, ale podnikateľskej.
.
inými slovami. súdruh celý život zavesený na štátnom cecku je viac, ako človek, ktorý takmer z ničoho, denne bitý boľševikmi všetkých vlád urobil funkčnú firmu je hodnejší byť ministrom, na rozdiel toho druhého.

ako vidíš, čítaš, no nechápeš a necítiš, tam tie úvodzovky nie sú.
.
snáď si už otvoril oči. :-)
 

Ak to takto vytrhneš z kontextu

tak potom by to samostatne mohlo takto vyznieť. Lenže hneď za tým úvodzovky sú, pri pomenovaní nekalej činnosti, ktorú títo praktici svojim "duchom" vnášajú. A ja si myslím, že v celom kontexte celého skúmaného odstavca to celkom stačí dať tam tie uvodzovky len raz. Lebo,ako by si to potom napísal? Slovo ...vedeckej... by si nedal do úvodzoviek a ...podnikateľskej... dal, či čo? Veď na tom, že zlých ministrov priraďuje do podnikateľskej praxe, ešte nič zlé nie je! Zlý až pejoratívny zmysel to nadobúda až v ďalšej vete, keď pod "podnikateľským duchom" má autor na mysli presne tie nekalé aktivity, ktoré sú také príznačné predstaviteľom dnešnej vládnej koalície. Práve kontrast medzi prvou vetou bez uvodzoviek a následnou s uvodzovkami s pejoratívnym, z klientelizmu obviňujúcim podtónom inými slovami hovorí aj to, že sú podnikatelia normálni (prevážne poctiví) ale títo sú len "podnikavci".
Ja to chápem takto a nie som precitlivelý. Ty sa chytáš za každé slovíčko, ale celkový zmysel Ti uniká. Lenže práve z "chytania za slovíčka" pramenia mnohé ľudské nedorozumenia, často napríklad v rodine medzi manželmi. Lepšie je nebyť precitlivelý a pristupovať k povedanému metódou "prezumpcie dobroty". To znamená budem pokladať výroky a konanie človeka skôr za pozitívne a nebudem si domýšľať nejaké negatívne významy. Až keď sa skutočne presvedčím, že daný človek má voči mne negatívne úmysly, tak potom budel jeho nejednoznačné výroky posudzovať tiež negatívne. Z tohto pohľadu som nikdy nemal pocit, že by pán Štulajter útočil na slušných podnikateľov, a preto aj keby jeho vyjadrenie bolo ešte metaforickejšie a nejednoznačnejšie, by som to voči sebe stále nevnímal precitlivelo a negatívne.
 

Nechaj ho!

Ako podnikatel ma zaujem o post ministra polnohospodarstva, preto sa ho clanok mimoriadne dotkol.
.
Je dost s podivom, ako si niektori napisanu konkretnu vec zovseobecnia tak, aby sa mohli urazit.
 

Extrémizmus

to je jeho problém! Normálny umiernený človek nikdy nie je taký precitlively a vzťahovačný. Nakoniec aj ten jeho nick o niečom svedčí. Ja síce tiež nie som priateľom boľševizmu, ale nevytrubujem to neustále do sveta, lebo tým by som sa dostal automaticky na jeho úroveň.
 

Pozri, dám Ti dobrú radu.

Nebuď precitlivelý a vzťahovačný a bude sa Ti lepšie žiť. Tvojim problémom je totiž extrémizmus. Nakoniec aj tvoj nick o niečom svedčí. Môžem s ním súhlasiť, ale nepotrebujem to neustále vytrubovať do sveta.

Ale nie som si istý, či ma pochopíš.

Príjemný deň
 

zdá sa, súdruhovia, že

ste si našli nového tiedneho nepriateľa. :-)
.
pětiletce zdar!
 

Ja som pochopil...

...že hovorí v prvom rade o ministroch a tiež-podnikateľoch. Pracuješ v oblasti poľnohospodárstva, či podnikáš všeobecne? Hovorí sa o podnikateľskom duchu v úvodzovkách. Ja myslím, že nie je dôvod na takúto reakciu, ale možno som len nechápavý a to generalizovanie tam naozaj je.
 

 

to je isto chovanov nick a prispieva do diskusii na sme.sk, preto ho to tak vzalo /;)
 

Ale netreba nálepkovať

ja si myslím, že sa rozhorčuje celkom úprimne, len nepochopil autorovu iróniu a metaforické vyjadrovanie. Netreba ho za to súdiť a rozhodne nie priraďovať do skupiny z ktorej sa tak veľmi chce vymedziť.
 

Veď presne

tým že autor dal slovné spojenie "podnikateľského ducha" do úvodzoviek, dal jasne najavo akých "podnikateľov" mal na mysli. Mňa to neurazilo, ja som podnikateľ bez úvodzoviek.
:-D
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Komentáre