SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Tridsať rokov recesie nie je dobrý nápad (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Pandorina skrinka

Američania sú barbari a tak sa správajú aj k energii, aj k prírode. Stále si zachovali tú psychológiu pionierov, keď les je nepriateľský a preto ho treba klčovať, páliť, zakladať pasienky a pásť hovädzí dobytok a tu a tam vyvraždiť indiánsky kmeň, lebo protestuje. Najväčšou úlohou pri ochrane planéty je presvedčíť Američanov, že sú barbari a aby už neboli barbari. Bez nich sa totiž planéta zachrániť nedá.

David Keith je predstaviteľom tzv. technologickej či technokratickej úchylky. Verí v možnosť riešiť všetky problémy technológiou. V nedávnej minulosti sme mali takú epizódu s biopalivami. Najprv nadšenie, potom vytriezvenie, potom zdesenie, potom hladomor a zničené pralesy, a už definitívne. Keith otvára Pandorinu skrinku meteoinžinierstva. Je tam nebezpečie, že si ekonómovia povedia, tak čo, je to lacnejšie, tak poďme vysávať zo vzduchu CO2. Nie je to lacnejšie. Aj Keithova zdokonalená metóda s regeneráciou hydroxidu cet titanidy je energeticky dosť náročná, lebo ide o veľké objemy na spracovanie. K tomu treba vysokopotenciálne teplo a elektrinu na poháňanie kompresorov. To znamená jadrovú elektráreň. Takže my budeme stavať jadrové elektrárne, aby si Američania a Číňania mohli páliť lacné uhlie?

Druhým problémom je už len samotná myšlienka meteo-inžinierstva či geo-inžinierstva. Robiť pokusy s celou planétou? A čo ak to nevyjde, kde je ten gombík, ktorým sa experiment vypne? Keith je tiež autorom postupov na globálne zaclonenie. Chce rozprašovať v stratosfére tieňujúci prášok. Lenže ako to robiť, ktorý materiál zvoliť, aby z toho nebola ešte iná katastrofa? A čo sa stane, keď sa prestane rozprašovať? Ešte horší stav, ako predtým? To je hranie sa na prozreteľnosť a cesta, ako planétu spoľahlivo zničiť - rozkývať veľké parametre.
 

ekonomika

funguje vtedy, ak rastie spotreba. Globalne oteplovanie dokaze ekonomika "riesit" iba rastucou, nie klesajucou spotrebou...
 
Hodnoť

Kritika Keitha

pozri aj tu:

http://withouthotair.blogspot....

viac menej suhlasim...
 


Najčítanejšie na SME Komentáre