SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Náš český pološtát (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Nejak mi to neide do lebene, tak v ČR sa oslavuje aspoň ako tak a je ďaleko viacej vinná ako SR, ktorá na spoločný štát zvysoka serie??? Niečo tu nesedí.
 

"a je ďaleko viacej vinná ako SR"

zas si prebral ?
 

 

Nevnímaš kontext článku?
 
Hodnoť

Autentická 1. ČSR zanikla

Mníchovskou zradou. Po 2. sv. vojne z myšlienky, na ktorej bola stavaná, ostali len jednotlivé slová.
Napriek tomu tých pár desiatok rokov pre Slovensko znamenalo veľmi veľa a deň vzniku by mal byť pripomínaný ako štátny sviatok aj tu. Namiesto dňa ústavy, ktorá je trhacím kalendárom aj pre Ústavný súd.
 

zjavne si nepochopil

ze hlavnym zmyslom ustavy nebolo vytvorit legislativny ramec ale urobit napriek cechom..... takze jej tvorcovia a ich nohlsedi maju dovod na oslavu tohto dna.....
 

Asi zle chápem, ale

to nebolo hlavným zmyslom ústavy, ale jej tvorcov. Oslavovať mohol najmä ten jeden, ktorý sa samoamnestoval.
 
Hodnoť

hm

najma k poslednemu odstavcu sa hlasim vsetkymi 10...
 
Hodnoť

Nuž áno.

Je to vysoko erudovaný text, pasoval by aj na Slovensko, keby ho napísal nejaký Slovák. Veď aj u nás sa oslavuje vznik samostatného Slovenska dvakrát - 1. januára a tuším 15. marca. Ten 1. január je pre mňa odjakživa Nový rok, ten 15. marec považujem skôr za dôvod na červenanie sa a nie na oslavu.
 

28.október 1918

je pre Čechov iba dňom obnovenia stratenej štátnosti. Pre Slovákov je však dňom zrodenia konkrétneho Slovenska v jeho neskoršie medzinárodne uznaných hraniciach. Dovtedy Slovensko ako pojem neexistovalo! Preto je 28. október pre Slovákov najvýznamnejším dňom v ich dejinách a ako taký by mal byť najpamätnejším štátnym sviatkom, bez ohľadu na to, ako sa vyvíjali pomery v novovzniknutom štátnomútvare.
 

 

súhlas
 

Nuž, s týmto

sa dá iba súhlasiť. A ja súhlasím rád. Narodil som sa v Československu a to, ako s týmto dňom narába naša politická reprezentácia, je podľa mňa hanebné. Môj nebohý otec chodil v Košiciach, v rokoch 1929-1933, na zememeračskú priemyslovku. Učili ho samí Česi, akurát telocvik košický Maďar. Mám priateľa, ktorý pochádzy z Užhorodu, jeho tato v ten deň oslavoval potichúčky doma, aby mu sovietske úrady nešliapli na krk. Bez tzv. prvej ČSR by asi nebolo ani Slovensko, a obávam sa, ani Slováci. Tí, čo vykrikujú nezmysly o maďarských názvoch v učebniciach, by sa mali trochu pozrieť do histórie. Bratislava sa kedysi dávno volala Posonium, za monarchie Presburg, po vzniku ČSR až do roku 1919 Wilsonovo mesto, až potom, tuším Vavro Šrobár, vymyslel názov Bratislava. Národ, ktorý nepozná a nectí si svoju históriu, nie je národ.
 

 

hmmm je fajn narazit na znalca historie ... omg
 

Raz darmo,

taký futbalový znalec je hotový polyhistor.
 

Ja sa nepovežujem

za znalca histórie. Mňa len se.ie. že mnoho Slovákov má pocit, ktorý kedysi, začiatkom deväťdesiatych rokov, vyjadril jeden humorista vetou, že všetci obyvatelia planéty Zem sú Slováci, len o tom ešte nevedia. V tomto stredoeurópskom priestore si môže každý myslieť čo len chce, pokiaľ ide o jeho "národnosť". Mali sme jednu rodinnú priateľku, teda, bola to kamoška mojej nebohej mamy, jej priezvisko bolo Pasqualle. Slovenka, jak sviňa. A nevedela hovoriť ináč, ako po šarišsky. Takže, ako hovorí jeden starý vtip, všetci sme Slováci? Igen.
 
Hodnoť

Nie český

ale sudetonemecký politológ a to je podstatný rotdiel! A spôsob písania o Československu to aj plne potvrdzuje. 1989 nebol žiadny Boží dar, ale predovšetkým zahraničím inšpirovaná akcia, ktorá mala za jeden
zhlavných cieľov - demokraciu?, slobodu? cha-cha-cha. Rozkradnutie majetku, rozbitie fungujúceho poľnohospodárstva, otvorenie trhu pre západoeurópske prebytky a hlavne rozbitie Československa
 


Najčítanejšie na SME Komentáre