SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Najmilovanejší (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Falošné nádeje. Rusi sú paranoidní, rozpínajúci sa ako najedený škrečok, a nedá sa ospravedlniť ich zastavenie dodávok plynu v januári 2009. Bulhari ich po vymrznutom januári tak znenávideli, že po prvý raz si zvolili pravicovú vládu. Srbsko a Bosna zažili tiež svoje studené chvíle, a Srbsko tento rok urýchlene žiada o členstvo v EÚ, ktoré by sme mali rozhodne podporiť. Nielen Slovensko, ale aj Česko.
 

chýba ti nadhľad, vízia budúcnosti

a preto tu trepeš somariny.
 

zima, Rusko a plyn

je pozitivne, ze Medvedev si uctil obete tejto vlny Stalinovych represii. aj ked bol tento gruzinec asi naozaj najvyznamnejsim ruskym politikom minuleho storocia. samozrejme nie v kladnom zmysle, ale aj tak. Co sa tyka dodavok plynu, tak na vine su mozno na 70 percent neplatici na Ukrajine a prezident Juscenko. Zvysnych tridsat percent su ruske politicke spekulacie. je najvyssi cas, aby sa docela Ukrajiny postavila Tymosenkova. Ukrajina je naozaj tazko skusana krajina, ale zasluzi si rozumnu a nie tvrdohlavu vladu.
 
Hodnoť

k Bulharom

boli v tazkej siruacii v suvislosti s plynom, ale mali si robit zasoby na horsie casy. bodka.
 
Hodnoť

Pán Saakašvili

V tomto smere by som chcel pochváliť pána prezidenta Saakašviliho, že si ako jeden z mála prezidentov krajín bývalého Sovietskeho zväzu ctí osobu Josifa Stalina a považuje ho za veľkého muža. Kritizovať osobu Josifa Stalina, tak ako to urobil ruský prezident, považujem za zbabelé, trúfalé a predovšetkým škodlivé.
 

Sovietofil,

našsky inak nazývaný ako je bnutý komunista.
 

Niektorí ľudia nevedia rozlišovať

ja napríklad mám rád mnohých rusov a aj Rusko ako krajinu, ale sú mi z duše odporné súčasné jeho politické špičky.
Samozrejme rovnako ako my si môžeme za zlodejskú ficovládu, tak aj Rusi si v rovnakej miere môžu za Putina a Medvedeva.
Či ale môžu za Lenina a Stalina, to je už zložtejšia otázka. Ja sa skôr prikláňam k historickej smole. Jednoducho niektoré národy a štáty mali z dôvodu svoje geografickej polohy vic šťastia a iné menej, prípadne vyslovenú smolu. A tak zatiaľ čo od 17 storočia západná európa sa postupne rozvíjala a prosperovala, tak jej východ trpel tým, že bol fakticky nárazníkovým pásmom proti barbarským Tatárom a Turkom. Fakticky im v tom západoeurópske krajiny nijako nepomohli a starali sa o seba, svoje vlastné spory a podmaňovanie kolónií a obchod. Toto ani jedných ani druhých nijako neosparavedlňuje ani neočierňuje, ale mnohé vysvetľuje. Bohužiaľ aj 1. svetová vojna bola viac západoeuróskou záležitosťou ako východoeurópskou či ruskou. Rusko, ktoré sa na prelome 19. a 20. storočia už začalo celkom sľubne modernizovať a rozvíjať, jednoducho nebolo dostatočne silné a stabilné na to aby unieslo hmotné a ľudské náklady tejto vojny, nehovoriac o ideologických a psychologických škodách. A potom sa stalo presne to, čo je jedno z mála pravdivých tvrdení Marxisticko-Leninskej ideológie, že imperialistická reťaz sa pretrhla v najslabšom ohnivku. Dnes by som to sice poopravil tvrdením, že rodiaci demokratický svet skolaboval v svojom najslabšom mieste. A nesmieme zabudnúť, že to bolo za výdatnej pomoci nemeckých špionážnych služieb a vojenského velenia, ktoré doslova imlantovalo ruských komunistov na čele s Leninom, žijúcich vo Švajčiarsku primo do srdca rodiacej sa demokracie v Rusku. Rozhodne ruský mužík, ale aj príslušník vzdelanej šľachty toto nemohol prakticky nijako ovplyvniť. Robotnícka sfanatizovaná menšina všetkých prevalcovala. Každopádne za dnešný obraz Ruska a východnej európy može západná európa viac, než si to vôbec dokáže uvedomiť.
 

Vidím to podobne.

Rusi sú nám veľmi podobní.
Akurát, že ich tých 70 rokov nenaučilo/ odnaučilo rozmýšľať (nemyslím na tých pár vedcov, tí boli špičky, ale na masy).
Kým my ako-tak vajatáme medzi mantinelmi, oni idú od Jeľcina stále pri tom autokratickom mantineli na cársky spôsob.
Nie som si istý, či sa dá hovoriť o historickej smole. Skôr to vidím v ľudskom potenciále. Na východe to bolo úbohé a to isté sa týka Slovenska. Rusko pred 1. sv. vojnou bolo mentálne postfeudálny štát.

Je fakt, že až do konca 2. sv. vojny pretrvávalo presadzovanie vlastných partikulárnych záujmov nad spoločnými záujmami.
Izolacionizmus sa prejavoval rôznym spôsobom od toho amerického až po odmietnutie dodávok zbraní pre španielskych republikánov, cez budovanie Maginotovej línie a neochoty nasadzovať vlastné zdroje proti Hitlerovi až do posledneho momentu, keď už nebola iná alternatíva ako bojovať.
Dnes je situácia rovnaká.
EÚ sa v prípade vojny na Balkáne nevedela rozhýbať,
Rusi trpia na komplex veľmoci a smútia za socialistickým koncentrákom,
Nemci, Francúzi a Taliani sa predbiehajú v ústupkoch nedemokratickým krajinám a ako-tak konzistentní v snahe o slobodu, demokraciu a nezávislosť je len Poľsko, Pobaltie a USA.
 

Bohužiaľ máš pravdu v tom,

že EÚ si zo schengenských hraníc chce vybudovať novodobú "light" verziu maginotovej línie. a označenie "light" je v tom, že zďaleka nebude poriadne vojensky zabezpečená, pričom bude rovanko "obíditeľná" ako tá Maginotova. My v EÚ si chceme žiť v blahobyte a to tak, že už nie sme ochotní za to ani nastaviť krk, keď nás o ten blahobyt, ale hlavne o naše tradície a duchovné hodnoty bude niekto oberať. S radosťou to "zaplatíme" američanom, pritom za chrbtom ich budeme za to nenávidieť a ohovárať. Presne takí sú hlavne Francúzi, Taliani a Nemci. Ameriku majú v žalúdku, ale radšej nechcú vidieť, keď za nich v krízových regiónoch (Irak, Afghanistan) vyťahujú z ohňa horúce gaštany. Za chrbtom sa s teroristami pomaly bratríčkujú. A ten náš VeľkohubýVečneNasratý sa im v tomto chce náramne podobať. Normálne sa v mene Poľska a Pobaltia za neho hanbím. :(
Ale vieš Usáma Bin Ládin sa zo svojho pohľadu dopustil obrovskej chyby, že zaútočil práve na Ameriku. Amíci sa nerozpakovali podniknúť rýchlo účinný odvetný úder. Keby zasiahli taký Brusel, tak EÚ by sa dodnes len dohadovala či nejaké vojská a koľko od koho do Afghanistánu poslať, alebo by o to zase žiadala Američanov. Lenže na tých teroristických hajzlov neplatí nič iné ako sila. Akékoľvek dobré vôle a ústupčivosť v rokovaniach ľudia s ich mentálnou výbavou pokladajú len za prejav slabosti. Dohodnuté prímeria nevyužívajú na ukončenie vojny, ale len ako oddychový čas k novým útokom. Sami sa dostávajú do stavu, keď jediný spôsob ako dosiahnuť mier je ich likvidácia. Je to veľmi smutné, ale je to bohužiaľ tak. V Izraeli to dávno vedia a majú bohaté skúsenosti. Akékoľvek "dobre mienené rady" západu izraelcom sú poznačené hlbokou neznalosťou problému, miestnych reálií a povahy nepriateľa. Je mi celkom jasné, že ak sa svet nerozhýbe a bude teroristom (či už štátnym iránskym, alebo Al Kajde) neustále ustupovať, tak Izraelu dôjde trpezlivosť a spraví im z jadrových zariadení jedným rýchlym leteckým útokom "kůlničku na dříví" a dymiace trosky.
 

Presne.

A Tvoj popis teroristov sedí presne aj na verchovnyj sovet.
To ale Schroederovi, Berlusconimu, Chiracovi a spol. nevadilo a nevadí. Podplatiť teroristov a nechať sa podplácať je prosto tak európske. Čo tam po princípoch.
 

Európske a našské

bohužiaľ
;-(
 

1. príspevok a

už takáto idiotina.
 

Patrilo by sa zrušiť anonymné

registrácie.
 

Celkom s tým nesúhlasím

anonymná diskusia je myslím predsa len o niečo otvorenejšia a lepšia ako keby bola neanonymná. A nie som si totiž stále celkom istý mierou slobody našej spoločnosti. Ja sa Ti v krátkej správe kľudne otvorím, čo som zač, ale nepokladám to za celkom rozumné robiť to voči všetkým. Dokonca uvažoval som aj o registrácii blogu a diskutovaní pod vlastným menom, napriek tomu ak to aj urobím, určite si ponechám aj svoje anonymné konto.
A tých pár pribrzdených tupcov a d°ebilov musíme bohužiaľ strpieť ako nevyhnutnú daň aj za vlastnú anonymitu.
 

Anonymná debata je OK,

myslel som na registráciu, kde by bolo potrebné uviesť e-mail adresu vo forme meno.priezvisko@ a aj pár osobných dát, ku ktorým by mal prístup len admin. Samozrejme všetko právne ošetrené.
Určite by sa tu nemnožili xxx.antisme, centrá a im podobní exoti.
 

S tým súhlasím

diskusia anonymná, ale v prípade potreby jednoducho vystopovateľná.
Ten, kto na nete nechŕli urážky na cti, nepropaguje rasizmus a neviem čo ešte, tak sa nemá čoho obávať. A ten, kto toto potrebuje, tak tu nebude otravovať slušným ľuďom život. Politickí, ale slušní, oponenti mi nevadia, veď bez nich by nebolo o čom a s kým diskutovať.
 

Ale

kto nás bude zabávať ? :)
http://komentare.sme.sk/diskus...
 

gruzínsky koňak

pravdepodobne urobil svoje.
Poslal by som Ťa na exkurziu do gulagu, pred vojnou, alebo po vojne a potom by som Ti dal možnosť napísať názor na Stalina.
 
Hodnoť

ZAto nasa strana a vlada

likviduje este aj klipy na Youtube o pravde minulosti....slovac opat ako narod dopadla najhorsie z celeho vychodneho bloku...zasa sme dokazali, akiy ubohy narod sme...hanba!!
 


Najčítanejšie na SME Komentáre