SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Za ozdravenie republiky (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Rovnako dlhý zoznam

by zabral výpočet chýb a zlyhaní, ktoré politik Budaj kopí dodnes.
 
Hodnoť

 

Ak som to spravne pochopil,byvali revolucionari a zakladatelia VPN konstatuju,ze sa pos ralo uplne vsetko a treba novu revoluciu.
 
Hodnoť

tito

uz nenapravia nic, su to nenapravitekni lotri a ti najvyssie postaveni patria niekde inde ako "sluzit" ludu.
 
Hodnoť

 

Este chyba jeden bod - chceli sme odluku cirkvi od statu - miesto toho sa vplyv a moc cirkvi posilnil ( cirkev nie celko v poriadku sa dostala k majetku obrovskej hodnoty, ktory je dokonca osobodeny od dane) a dokonca sa jej vyuka stala sucastou oficialneho skolskeho systemu.
 
Hodnoť

Vlk vlku človekom ?

Čo sme chceli 17 novembra 1989 ? Základná otázka. Povedzme si úprimne, v Československu zmeny veľká väčšina ani nechcela. Bol už pohyb v NDR, Poľsku, Maďarsku, a my čo ? Dubček mal rozhovor v maďarskej televízií, Havla vypustili z väzenia, s tým, že sa zaviazal, že bude už "hodný". Sviečková demonštrácia a Bratislava nahlas iba veľkým oblúkom pomenovala skutočné problémy. Zatvorili "disidentov" možno už kalkulujúcich s funkciami.
-
Pražskí študenti to roztočili. Nebolo všetko jasné, ako sa zachovajú jakešovci. Min. obrany Václavík mal prejav v televízií a dlhým veľavýznamným pohľadom pohrozil. A zlom: diskusná televízia, kde Milan Kňažko ako prvý, bez zábran, s veľkou odvahou pomenoval realitu.Pridali sa Fedor Gál, Ján Budaj, Vlado Ondruš... A tak sa začalo. Či si to chce niekto pripustiť : Ján Budaj a Milan Kňažko svojím skvelým moderovaním urobili revolúciu.
-
Ale: nikto nemal predstavu, čo ďalej . A čo bolo ďalej ? Všetko išlo prirodzeným vývojom, divoký východ. Nešťastím bol mečiarizmus (s Kňažkovou pomocou), ktorý za definoval na Slovensku primitívny darwinizmus. Silnejší, prešibanejší vyhráva. O niečo inteligentnejší bol dzurindizmus, ale po Mečarovi to mohlo byť iba lepšie.Fico napodobňuje Mečiara, lenže nie sú tie isté podmienky ako v 90 rokoch. Inak by sa správal rovnako. Ako ďalej ? Nijak, všetko ide svojou cestou.
 

začalo to v Rusku, nedržali krok s USA

zistili, že ropu môžu predávať súkromne a draho, revolúcie boli dovŕšením všetkého....
a bohužiaľ Kňažko veľmi pomohol podporou lenOnovi, ktorý založil systém, ktorí ostatní len obmieňajú...
a Slováci prežijú veľa, takže ešte je z čoho brať, a potrvá ďalších najmenej 20 rokov aby sme boli úplne na dne, a potom možno nanovo niečo začne ....potom začne byť lepšie, ale ten pád na dno bude tvrdý ....
 

Súhlas,

začal to Gorbačov, tiež netušiac, ako to dopadne. Dopadlo to dobre: V Rusku hral i Jágr.
 
Hodnoť

Výstižný a pravdivý

komentár: o dianí v našom národe a stave nášho štátu.
Konečne! Len či si ho práve tí najkompetentnejší všimnú. Politici a "uspatí" občania.
 

novinári napísali veľa, veľmi veľa

ale výsledok je aký?
teatrálne vystúpenia v televízii (1 deň), niečo ešte v nedeľu, a potom nič.... potom sa platí a inkasuje, ...
takže výsledkom je tv reality show na spôsob "plné vrecká peňazí"...
Kto už dnes sleduje Tipos (napr.), a išli tam už peniaze? a pôjdu? a kto vyhrá súd?
Celý výsledok je reality show, a nikto s tým nič nespraví, ... až ked úplne padneme na dno, hodia nam tam kúsok kôrky, aby sme prežili, a postavili Slov na nohy, a cirkus sa zopakuje (.. a možno nie)
 

Re Magda Kotulová

Nedá mi pani Magda, len súhlasiť. Najmä jedna veta z tohoto komentára ba mala rezonovať v našich mysliach: "sa stali nové krivdy a chyby, ktoré nás obrali o veľkú časť hodnôt, vytvorených občanmi za nadvlády komunistov", a najmä v mysliach politikov. Tých politikov, ktorí na to zabúdajú a oháňajú sa len svojimi pravicovými talafatkami a kvázi demokraticko-kresťanskou rétorikou. O "uspatých" občanoch veľa neviem, prosil by som upresniť.
 
Hodnoť

Je to dobre napísané...

Pravdivo. Vystupovanie J. Budaja vo veciach verejných je v mnohom hodné podpory a úcty. V každom prípade inteligentné a kultivované...
Ale predsa - keď jeho meno spomeniete v Rači - veru nevyvoláva pozitívne reakcie.... Spomína sa nejaké nejasné nadobudnutie vinohradov. Asi by mal tiež o tom niečo povedať na verejnosti. Niečo konkrétne - žeby za tým bola povestná slovenská závisť?

Čo sa aktivizmu týka, tak zámerne a cieľavedome ho zabili tí, ktorí majú na to dosah.

Podľa môjho názoru, vzopätie vôle občanom ohľadne lesíka Krasovského mohlo byť prelomové. Politici aj byrokratické aparaty státu, mesta aj obce si to velmi uvedomovali... Aby chránili svoje zištné záujmy a mocenskú pozíciu voči obyvateľom, urobili všetko, aby tomuto občianskemu vzopätiu zabránili dosiahnuť čo len minimálny úspech. Boli si vedomí, že po neúspechu sa už aktivistom ťažko podarí primäť taký počet ľudí, aby márnili svoj čas na prejavy občianskej vôle.
Všetci, ktorí vydávali stanoviská v tejto záležitosti, všetci, ktorí hlasovali proti želaniu občanov, pomáhali verejne zadupať vznikajúce povedomie verejnosti.
Vyberiem len tak pre ilustráciu plamenný prejav na obhajobu práv rakúskeho investora, ktorý by si v svojej vlasti podobné konanie nehohol dovolit. Kimerlingova, poslankyna za KDH obhajovala jeho práva verejne , nie zaujem volicov. Ani neurobila chybu, lebo to male percento, ktore chodi k volbám, ju opakovane napriek tomuto nemalemu presľapu, zvolilo aj v ďalšom období. Slušný investor, ktorému vraj máme byť všetci vďační, že nestavia na čierno, ako mnohí iní...
30.3.2008 bol lesik na základe vydania stavebného povolenia Ftáčnikom, utajeného pred verejnosťou, už vyrúbaný...(www.sad-janka-krala.sk)
Známa osvedčená taktika - keď sa stromy zničia, prestane sa do toho verejnosť a aktivisti montovať.
Je to už druhý rok a nestavia sa, nikto od nikoho nepožaduje odskodné za predčasne vyrúbané stromy, ktoré ešte takú dlhú dobu mohli pozitívne ovplyvňovať životné prostredie...
Obdobne to bolo aj aj v pripade tzv. Riverparku...

Takto sa zabija každý pokus o aktivizáciu občanov, o podstatu uplatňovania demokracie.

Politické strany nemajú záujem niečo zmeniť, pokia ľ na právoplatné zvolenie ďalšej chásky stačí zopár prislušnikov strán, členov rodinných klanov a zmanipulovaných dôchodcov ( predpokladám, že si už mnohí všimli, ako sa zintenzívnia návštevy kandidátov v niektorých zariadeniach v čase pred voľbami)
 


Najčítanejšie na SME Komentáre