SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Z ekonomických štatistík sa stal fetiš (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Laureát objavuje ameriku

The attempt to determine in money the wealth of a nation or the whole mankind is as childish as the mystic efforts to solve the riddles of the universe by worrying about the dimension of the pyramid of Cheops. (Ludwig von Mises - Human Action, 1949)
 

...

samozrejme - myslienka, ze HDP nie je optimalnym ukazovatelom blahobytu, nie je nova. kedze sa vsak v realnom zivote stale pouziva, je povinnostou poukazovat na jeho nedostatky a vytvarat tlak na to, aby sa pracovalo na vyvoji altrernativy.
 

 

Mises objavil Atlantidu:
"...the welfare of a nation [can] scarcely be inferred from a measure of national income... "
SImon Kuznets, 1934
http://library.bea.gov/cdm4/do...
 

He, he

Zujímavý odkaz. Vďaka. Keď budem mať viac času, tak si ho pozriem podrobnejšie. Nedávno som pátral, kto ten nešťastný koncept HDP vymyslel. Takže Kuznets. Zrejme netušil ako sa jeho vynález zneužije pre politické ciele. To sa stáva.

Za zmienku ale stojí jeho tvrdenie, že HDP sa dá určiť s prenosťou nie väčšou ako 10 percent. Na to si vždy spomeniem, keď počúvam o raste či poklese HDP o 0,1 percenta.
 

 

Udaje o HDP sa reviduju aj niekolko rokov kym je to ako tak spolahlive. Najvacsi garbage su data z Ciny a pod.
 
Hodnoť

Jozeph E.

teraz si sa prebral, ja skôr
http://komentare.sme.sk/diskus...
Ekonomika založená na hospodárskom raste a na výnosoch z investícii do fondov je pyramídová hra, ktorá sa v západných ekonomikách pravidelne rúca v závratných prepadoch ekonomických kríz.
Stane sa tento nestabilný ekonomický model, ktorý sa hojí vždy ožobračovaním ľudí o úspory aj naším osudom a našou budúcnosťou ?
Kedy sa do slovníka ekonómov a politikov vráti svätý grál prosperity a stability „udržateľnosť“ ?
Choré ekonomické modely založené na raste a výnosoch z investícií do fondov je potrebné nadobro odvrhnúť a zaviesť modely udržateľného rozvoja v rámci toho plánu je dnes najdôležitejšie udržať ľudí v kondícii, aj za cenu prejedania preto, že zničený človek je zničený navždy.
http://ekonomika.sme.sk/diskus...
 


Najčítanejšie na SME Komentáre