SME
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kauza Kauzál (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Tento chlapík stále paberkuje sám zo seba; to je už neskutočné.
 
Hodnoť

vynikajúci chirurg

Prímar Gejza Kauzal bol vynikajúci chirurg,zručný a elegantný operatér.Bol odsúdený s celou skupinou žilinských lekárov,najmä primárov oddelení nemocnice.Nie som si istý,či dátum ich odsúdenia nebol o niečo skôr,ako uvádza Ľ.Feldek.Určite však nezomrel vo väzení.Po prepustení na slobodu Dr.Kauzál pôsobil ešte nejaký čas ako ambulantný chirurg na Kysuciach/asi v Čadci,alebo Kys.Novom Meste/a zomrel na infarkt keď cestoval autom do Žiliny a čakal pred spustenými závorami.
 
Hodnoť

dediči tých komunistov

sú teraz vo vláde a majú 42% preferencie - na porazenie.
Fiko na vedúcom straníckom mieste v 50.-60. rokoch by nebol iný ako Gottwald, Bacílek, Novotný. Nerobme si ilúzie o mladoboľševikovi
 

Iste, ja by som išiel ešte ďalej

jeho koaliční partneri by za určitej medzinárodno-politickej situácie mali všetky predpoklady dosiahnuť kvality Hitlera či Stalina. Buďme napokon radi, že v dnešnej dobe sú z nich len politicko-mafiánski bossovia.
 
Hodnoť

 

Pan Feldek zabudol spomenut,ze aj on bol vtedy clenom komunistickej strany.
Inak suhlas.
 
Hodnoť

Skúsme sa na to pozrieť inak !

Osobne neviem či p.Feldek bol alebo nebol komunistom.Je to skôr otázka pre neho.Skôr by som sa pozrel čo a ako konal a ak konal zle či sa tým dokázal verejne vyrovnať.Už som v jednej diskuzii napísal,že v tomto smere sa my osobne páčil postup l.Mňačka.Pre menej znalých pri mosterprocesoch písal ako novinár o týchto ľudoch tak ako to chcela "verchuška"a rád ho využívala,lebo vedel tomu "dať šťavu".Neskôr pochopil aká bola skutočná pravda a niekedy okolo roku 1960 si presadil vydanie "Oneskorených reportáži",kde sa týmto luďom verejne ospravedlnil.Ale nie hlavne o tom som tu chcel písať.Hlavne Žilinčania by sa mohli zamyslieť komu venovať viac pozornosti.A ak tu bol človek ,ktorý si to zaslúži a p.Dr.Kauzál si podľa toho čo sa tu napísalo tú pozornosť zaslúži o to viac ,že ho potom komunistický režim postihol.A tak sa pýtam je po tomto "spravodlivom" či poctivom doktorovi v Žiline pomenovaná aspoň nejaká ulica či námestie,alebo žije len v spomienkach p.Feldeka?Kedže bývam cca 200 Km od Žiliny neviem to posúdiť,ale ak je tu niekto kto to vie nech napíše a ak nie je tak treba Žilinu zobudiť a pripomenuť jej tohto Človeka s veľkým "Č".Aj preto,že si nemyslím,že Žilina to je len Slota.
 

Som žilinčan

ale ani o Dr. Kauzálovi, ani o ulici pomenovanej po ňom som jakživ nepočul. Ale mnimálen odteraz už mi je tento človek známy.
Mimochodom téma názvov žilinských ulíc a ich opakovaného premenovávania sem a tam - o tom by sa mohla napísať priam historická monografia. Ja osobne som veľkým odporcom premenovávania podľa aktuálnej politickej nálady. Taký názov aký bol by mál zostať naveky, aby nám neustále pripomínal akú sme boli hlúpi, keď sme to takto pomenovali. A tak mala zostať aj Gottwaldova ulica aj námestie, ale aj Hitlerova, prípadne Leninovo námestie, Gagarinova a pod. Posledné dva názvy o to viac, že to boli jediné a prvotné názvy novovybudovaných ulíc, pri názvoch v starom meste sa dá predsa len ospravedlniť návrat k pôvodnému názvu. Lenže aj tam je otázka ako ďaleko dko histórie sa k tomu pôvodnému názvu vracať.
Pravdou je, že súčasné názvy ulíc a námestí boli presadené za prvého Slotovho primátorovania. Ale nepredpokladám, že by pre VečneOžratého bol Dr. Kauzál hoden povšimnutia.
 

Inak žilina nie je len Slota

ale napriek už niekoľkých rokov primátorovania Ivana Harmana stále ešte nemá slotovské obdobie definitívne za sebou. VečneOžratý je síce učebnicový mafián, ale v svojej podstate je to veľmi schopný človek (ak sa dá celkom takto nazývať), len akosi svoje schopnosti otočil nesprávnym smerom. Mnohí žilinčania však nadobúdajú názor, že bol nahradený síce vcelku bezúhonným, ale zďaleka nie rovnocenným a oveľa menej schopným nástupcom. Toto latentné presvedčenie posilnené výčtom neúspešných bitiek pri likvidácii slotovských nástražných mín môže v nasledujúcich primátorských voľbách spôsobiť prekvapivý jeho návrat.
 
Hodnoť

PS - prepáčte

Mňačko sa nevolal Ivan,ale Ladislav
 


Najčítanejšie na SME Komentáre