SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Problémom sú dobré časy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

A nezabudnime o Írsku

a Litve, Lotyšsku a Estónsku, hovoriť
ktoré nám Dzurinda dával za vzor a podľa ktorých zakomponoval úpadok do našej ekonomiky, s ktorou sa musí vláda SMERu popasovať
 

Hm,

kto je v eurozóne ?
Vieš o tom, že Írsko, hoci stratilo je stále ďaleko nad situáciou pred reformami ?
 

Kde je keltská šelma

Vieš, tu ide práve o to, kde je tá keltská šelma teraz.
Skrátka sa ukázalo, že híkať nad akýmsi ekonomickým perpetuum mobile Írska či pobaltských štátov naozaj nemalo opodstatnenie.

Vysoko vyleteli, keď sa hospodárska bublina kapitalizmu nafukovala, hlboko sa prepadli, keď kapitalizmus (opäť) krachol. (Podobne ako aj SR.) To je všetko.

A áno, pobaltské štáty mali byť "vzorom najvzorovatejším". A práve tieto vzory (Radovi Baťovi) skrachovali.
To je podstata celej veci.

Alebo ešte raz pre pravičiarov, kapitalistov a iných menej chápavých či duševne zaostalých: kapitalistov: tieto šelmy (keltská a pobaltské) nám tu ľudia(??!) ako Rado Baťo vynášali až do neba. Teraz sa ukazuje, ako tie krajiny na tom vlastne boli, kde a v čom bol v skutočnosti skrytý ten "zázračný hospodársky rast", za ktorý jeho "architekti" zhrabli obrovské odmeny, potom sa potichučky vyparili a teraz za ne financujú obrovskú a bezočivú kampaň, ako údajne za ich vedenia bolo dobre.

Presne tie krajiny, ktoré vtedy títo platení kapitalisti typu Rada Baťa vynášali do neba, sa teraz stali nepríjemnou príťažou, asi ako h o v n o na podrážke, ktoré stále smrdí a vydáva svedectvo o tom, kam ten jeho nositeľ stúpil.
A teraz práve takéto krajiny zvyknú naši bezchrbticoví novinárski pisárikovia s ťažkou amnéziou uštipačne zatracovať...

To, čo bolo nimi ešte len pred pár mesiacmi vychvaľované, ako "skvelá, príkladná a zodpovedná hospodárska politika", sa teraz stalo kútom hanby, úpadku a zúfalstva, ktorému by sa všetci najradšej vyhli. Ale darí sa to len tým, čo majú pohodlný vankúš v podobe ("neoliberálnymi neokonzervatívcami") toľko zatracovaného €.
 
Hodnoť

Nič nie je zadarmo

Autor článku píše: "Nedisciplinované a zadlžené Grécko si možno zaslúži príučku, ale jej cena by mohla byť privysoká." Všetko niečo stojí. Autor je zrejme zvyknutý dostávať všetko zadarmo. Ak dnes nezaplatíme túto cenu, zaplatíme pravdepodobne neskôr podstatne viac.
 
Hodnoť

xxxxx

Radko a koľko love si dostal od Ja a TY v lampe - fin. skup.
 
Hodnoť

Základný problém Paktu stability je

Je v tom, že dodržiavanie Maastrichtských kritérii sa stotožnilo so zodpovednou finančnou politikou a div nie s vyrovnaným hospodárením.
Lenže tie maastrichtské kritériá sú v skutočnosti len limitom - hranicou za ktorú sa už nesmie ísť.
Pretože aj 3% deficit je deficit a aj štátny dlh v rozsahu 70% HDP je obrovský dlh a takisto 2 až 3% inflácia je stále infláciou. A tak si stale viac a viac populistické vlády (a je skoro jedno, či pravicové alebo ľavicové) v EÚ a €-zóne už akosi zvykli oslavne tlieskať nad rozpočtami "len" s 3% deficitom. Lenže desiatky rokov sa po sebe opakujúce 3% deficitné hospodárenie vedia takisto do jamy levovej. Vlády by mali v dobrých časoch hospodáriť s prebytkom a deficitom len v čase krízy a ešte lepšie vždy len vyrovnane. Ale ktorá vláda dokáže pred natiahnutými žobrajúcimi rukami voličov obchájiť prebytkový rozpočet?
Zaujímavé je, že tí voliči s natiahnutými rukami celkom dobre chápu, že napríklad v rodinnom rozpočte musia hospodáriť vyrovnane (aspoň v rozumnom časovom horizonte), ak nechcú postupne prísť o majetok a strechu nad hlavou, ale ak sa hovorí o hospodárení štátu, tak si myslia, že štát je bezodná studnica a prostriedky vždy nájde. Alebo je to len pocit, že žijeme teraz a po nás potopa? Však nech sa starajú o naše dlhy budúce generácie. Neuvedomujú si to, že možno práve my sme tou nešťastnou porevolučnou generáciou, ktorá musí v krvi a pote splácať hriechy komunistických desaťročí. Tak nerobme to isté svojim deťom a vnukom!
 


Najčítanejšie na SME Komentáre