SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Potečie ropa cez Žitný ostrov? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Kvitujem

Vaše úsilie o inú trasu ropovodu.
 
Hodnoť

Ale, ale!

Nech potečie - veď aj v Černobyle bol reaktor "zaručene" bezpečný... zaručila to strana a vláda, u nás to isté, veď Ministerstvo "životného" (biznisového) prostredia (pomenovanie je viac, než zmätočné) slúži iba straníckym záujmom vládnucej koalície a Maco (Medveď) eštel stále nenašiel Interblue. Pritom má takých vynikajúcich agentov/vyšetrovateľov, ako Sherlock-Poirot-Marple-Derrick-Maig ret vtelené do jednej osoby:
Doc. JUDr. Robert Fico CSc. - vedľajšie zamestnanie predseda vlády SR. Alebo fešáka Kaliňáka, ktorý sa hrdo oháňa vypratým tričkom zbitej študentky, ale v prípade výbušniny v lietadlea iných sporných kauz len kokce a vyhýba sa pohľadu do kamery. Nádherná vizitka Slovenska!
 

Ale áno bol bezpečný,

je a bude bezpečný ten reaktor. Ak nevieš prečo sa stala havaria tak sa nechcaj poučiť. Aj dynamit vynašiel Nobel pre uľahčenie života ludí, baníkov . Ale len dovtedy kým s nim nezačalo pár nezodpovedných ludí experimentovať. A j reaktor bol bezpečný , dovtedy kým s ním nezačalo par hlupákov experimentovať.
Aj vláda je vlastne bezpečná činnosť , pre dobro ludí , kým nezačne pár maniakov experimentovať s mocou a vyhlasovať pri" konrolných dňoch" , že oni sú najlepší a najmúdrejší a že v historii takých tu nebolo.Nebolo , fakt! Aj Hitler a Stalin tu boli iba v jedinom exemplári a v tom čase boli najlepší, davy jásali a išli za nimi aj na smrť. Za róóódinu, za Stalina!!!!!!!
Z toho fanatizmu mán obavy.
 

alter01.

S tou bezpečnosťou máš pravdu. Ale nakoľko sa hlupáci ochotní experimentovať nájdu všade, najlepšou obranou pred takýmito experimentami je prevencia.
A v tomto prípade je prevenciou pretrasovanie ropovodu mimo Žitného ostrova.
 

To

čo ste napísali, iba potvrdzuje moju teóriu - vedenie môže byť sakramenstky "bezpečné", ale hlupáci sa nájdu nielen v Černobyle, ale aj u nás - v tom je celé riziko!
 

 

potrebujeme novy problem, jedno zamorenie nam nestaci http://www.mojasdl.sk/blogy/za...
 
Hodnoť

Slovnaft leží na Žitnom ostrove,

eo ipso, každý ropovod k nemu musí ísť cez žitný ostrov.
Tak ako stávajúci Ropovod Družba.
Kaňéc fíľma
 

Film má predsa len pokračovanie...

Znečistenie podzemných vôd ropnými látkami pod Slovnaftom a ich prúdenie do vnútra Žitného ostrova malo v r. 1971 za následok vyradenie II. vodného zdroja pre Bratislavu o kapacite 1200 l.sec-1. Naplnili sa tým obavy odbornej verejnosti z nevhodného umiestnenia Slovnaftu. Pretože vtedy už Slovnaft nebolo možné zrušiť. tak sa vypracoval celý súbor opatrení na minimalizáciu škodlivých vplyvov Slovnaftu na vývoj kvality podzemných vôd Žitného ostrova. Jeden súbor opatrení bolo zameraný na zamedzenie únikov ropných látok do podzemných vôd pri ich skladovaní, preprave, pretáčaní a spracovaní vo vnútri podniku Slovnaft a druhým bolo opatrenie, ktoré malo za cieľ zamedziť ďalšie šírenie sa znečistených podzemných vôd do vnútrozemia Žitného ostrova. Týmto opatrením bola výstavba a trvalá prevádzka hydraulickej ochrany. Ide o sústavu vrtov, vybudovaných po obvode územia v okolí Slovnaftu, na ktorom bolo zdokumentované znečistenie podzemných vôd. Toto územie zahrňuje aj areál už spomínaného II. vodného zdroja v Podunajských Biskupiciach. Prevádzala hydraulickej clony predstavuje o.i. trvalé odčerpávanie podzemnej vody z uvedenej sústavy vrtov v okolí Slovnaftu. Týmto čerpaním vytvorený depresný kužeľ bráni prietoku plávajúcich ropných látok do vnútrozemia Žitného ostrova, nezabráni však prietoku rozpustených ropných látok vo väčších hĺbkach vodného stĺpca.
Z uvedeného teda vyplýva, že areál Slovnaftu je pod trvalou ochranou hydraulickej clony.
To sú v stručnosti riešenia, ktorých úlohou je naprávať negatívne dôsledky vyplývajúce z nevhodného umiestnenia podniku na spracovanie ropy. Lepším riešením by bolo takýto podnik v danej oblasti nebudovať.

P.S.: Chvála patrí p. gen. riaditeľovi Gemeranovi za nápad a jeho realizáciu s listom do Rakúska i za tento článok. Považujem za vhodné list do Rakúska publikovať aj u nás.
 

poznám tú históriu,

ale prívod ropy zo Schwechatu do Slovnaftu (a naopak) sa nedá realizovať mimo Žitný ostrov, pretože Slovnaft leží na Žitnom ostrove. Ibaže by sa využili stávajúce rúry ropovodu Družba pred Žitným ostrovom (niekde pri Senci) a odtiať viesť odbočky. To by ale chcelo novú čerpačku za miliardy eská
 

Nestačí históriu iba poznať,

treba sa z nej poučiť ! Takže aj vy poznáte, vážený "kadmian", trasovanie ropovodu do Schwechatu mimo Žitný ostrov. Nuž a čo sa ceny týka, treba si uvedomiť, že kvalitná pitná voda zo zdrojov podzemnej vody na Žitnom ostrove má pre Slovensko (vzhľadom na kvalitu a takmer nevyčerpateľné zásoby i možné negatívne dôsledky na výdatnosť vodných zdrojov z prípadného globálneho otepľovania) strategický charakter prvoradého významu. Preto vláda SR v roku 1978 svojím nariadením o.i. vyhlásila príslušnú časť Žitného ostrova za chránenú vodohospodársku oblasť a zakázala v nej o.i. budovať ropovody a iné produktovody, a to bez možnosti udeliť z tohto zákazu výnimku.
 

v hre nie je len ropovod

ktorý by sa dal obísť napojením sa na stávajúcu trasu Družby pred žitným ostrovom,
ale v hre je aj produktovod - teda čerpanie navzájom nafty, benzínu a to by cez ropovod Družbu skrzevá napojenie niekde pri Senci či kde v tyči nešlo.
Oni chcú nové napojenie na Slovnaft do Švechatu, nový prienik na Žitný ostrov ktorým by čerpali ropu, naftu, alebo benzín podľa potreby.
Preto potrebujú nové rúry
 
Hodnoť

?

"Domnievam sa, že rakúska verejnosť, odborné, ale aj politické kruhy, ktoré sú známe svojou citlivosťou na otázky životného prostredia, môj apel pochopia"
Nuz, ja sa nedomnievam. Rakuska verejnost je citliva na zivotne prostredie v Rakusku. Na zivotne prostredie mimo svojich hranic (ak sa ich priamo nedotyka) hadze zvysoka trus.
 
Hodnoť

kto vie,

ci rozhodnutie o trase Zitny ostrov neviedla narodnostna neznasanlivost - vsak my im madarom ukazeme. Tato koalicia je vsetkeho schopna.
 

trochu inak

táto koalícia /teda hlavne SAmer a HZDS/ sú schopní spojiť sa aj s maďarmi "v záujme veci"
 


Najčítanejšie na SME Komentáre