SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ad: Vysokoškolské diplomy budú voľne na predaj (22. 2.) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Obmedzenia sú nutné tam kde nie je rozum

Vekom 65 rokov nie je vyjadrená diskriminácia, ako nás o tom presviedča autorka, ale reálny fakt, že prínos daného človeka už začína povážlivo klesať. Pri všetkej úcte k starším ľuďom (a profesorom obzvlášť), každý z nich, či už to prizná alebo nie, vie, že už nedosahuje ten výkon, či už fyzický alebo mentálny ako kedysi. Rovnako je to aj na druhej strane, dať šoférovať autá 13 ročným by asi nedovolila ani pani Rosová, aj keď voliť rozumnejšie ako niektorí dospelí by asi zvládli. Takže spájať problémy a chyby akreditačného procesu a financovania VŠ na Slovensku s vekom garantov určite nie je najvhodnejšie - a to z ani jednej strany.
Lenže stíhať sledovať a zodpovedne pridávať najnovšie trendy a vedomosti z garantovanej oblasti do obsahu a formy "svojho" študijného programu je príliš náročná úloha a nestíhajú ju kvalitne realizovať ani mnohí mladší garanti.
Všimnite si napríklad také Rakúsko, tam nielenže profesori vedia, že musia v určenom veku odísť, ale aj odídu a nepočul som o súdnych žalobách za diskriminácoiu. Na Slovensku sme ale asi múdrejší, teda pán MAmojka a pani Rosová nás o tom reálne presviedčajú.
 
Hodnoť

 

Je to celé hrozný paškvil na reformu VŠ (čo iné sa od SNS dalo čakať, je to prihlúpla strana bez odborníkov, Mikolaj sa im len akosi priplietol do cesty, okrem toho ľudia v diskusiách poukazujú na jeho pochybné menovanie profesorom). Každá politická garnitúra vymenováva svojich docentov a profesorov podľa ich politického zamerania (viď Gašparovič, Tothová, Cuper - HZDS, Baláž - SNS, a tak ďalej), nie je v tom ani štipka odbornosti, iba politické záujmy. Potom to vo vysokom školstve vyzerá ako v chlieve medzi prasatami.
 

 

ešte šťastie, že Slota a Belousovová neboli (zatiaľ...) menovaní do funkcie docenta, resp. profesora...
 
Hodnoť

?

ako vidno, mamjkizmus kvitne napriec politickym spektrom.
Takze panim Rosova, aby sme si objasnili - profesorom v praci na VS legislativne nebrani nic, ani keby mali 120 rokov. V Presove je fakulta, kde maju 80-rocneho dekana, a zatial ich nikto nenuti ho prepustit. Profesor len po 65-ke nemoze garantovat odbor studia. Vot vsjo.
A triedenie VS podla kvality (nech si uz o prisnosti kriterii myslime cokolvek) je prvym ubohuckym krokom k tomu, aby sa devalvacia VS vzdelania aspon spomalila, ked uz nemame schopnost ju zastavit, nieto este zvratit.
 
Hodnoť

Mne sa páči, že pani poslankyňa

našla odvahu zrevidovať postoj SDKÚ v tejto veci. Pretože obmedzenie veku garanta na 65 rokov začala uplatňovať Bukovského akreditačná komisia, vymenovaná 1. Dzurindovou vládou v roku 1999. Následne sa potom toto "kritérium" zo smerníc akreditačnej komisie dostalo do zákona o vysokých školách, prijatého 2. Dzurindovou vládou. Len teraz neviem - zmenil sa postoj SDKU tým, že získala opozičnú skúsenosť, alebo sa do pásma "65" dostali niekdajší vynálezcovia spôsobu, ako sa rýchlejšie predrať na vrchol pedagogickej kariéry a uvedomujú si, že ich nenahraditeľnosť sa končí?
 
Hodnoť

 

už v trende som sa pýtal súdružky rosovej, prečo neprizná, že v tejto otázke je v konflikte záujomv. je zrejme naivné očakávať, že aspoň v sme to prizná.
čo si o nej myslia vlastní súkmeňovci, dali najavo v primárkach, kde skončila v počte hlasov beznádejne posledná. som rád, že ako poslankyňa končí. ale aspoň s prilepeným precedom si budú rozumieť.
 
Hodnoť

Kvantita vs. kvalita,

to druhé, podstatné sa opäť niekam vytráca ... Komunistická prokurátorka v Čechách sedí v base, ale na Slotensku komunistickí profesori (politológie, práva, marxizmu-leninizmu, politickej ekonómie) sedia na výslní moci - v prezidentskom paláci, vo vláde, na VUCkách, v SAV.
Čo je najhoršie, že na štátných, verejných a súkromných VŠ mútia hlavy o 2 generácie mladším Slovenkám a Slovákom, ako kradnúť, klamať a podvádzať, ...
Verím, že sa dožijú vocia svojej práce. Tak nám treba ...
 

 

Divný Janko, to preto že títo súdruhovia nikdy VŠ na Slovensku nikdy neodišli a tak po 20 rokoch sa pretransformovali na nenahraditeľných. Sú na vysokých postoch, kde sa jednoducho nedá odísť,. A mladí asistenti sú odkázaní na postup a kritériá ktoré si súdruhovia vymýšľajú a menia tak aby sa nedali splniť. A tak ich predsa treba. A tak nám treba.
 
Hodnoť

vsemocna diskriminacia

Niekedy mam dojem, ze slovo "diskriminacia" padlo nasim politikom z nebies ako manna nebeska - cokolvek co sa im nepaci, mozu oznacit za diskriminaciu. Rozhodol niekedy nas ustavny sud, ze takato podmienka je pri profesoroch diskriminacna? Rozhodol tak niekedy ESLP? Rozhodol tak niekedy SD ES? Tusi vobec pani poslankyna, ze prave tato otazka je v sucasnosti predmetom takehoto konania?
.
Dovodom, o ktorom sa u nas velmi nehovori, ale pokladam ho za tiez velmi vyznamny pre fungovanie skolstva, su platy deduskov profesorov. Podla tabuliek, ma dedusko profesor, ktory uz nic nepublikuje a ani svoj odbor nikam neposuva, plat, ktory je niekolkonasobkom platu mladeho PhD. absolventa. Ten by publikoval a skumal ako drak. Lenze nemoze, lebo sa musi nahanat za bocnymi kseftami, aby vobec vyzil. Takze, obmena vo vysokoskolskom ucitelskom zbore (aj inym sposobom nez len prirodzenou umrtnostou) je odovodnitelna aj tym, ze vydavky na platy ucitelov su obmedzene, a je potrebne platit hlavne tych, co svoj odbor niekam posuvaju. Starym profesorom patri zasluzeny dochodok, ale nie dozivotne garantovane teple miesto.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre