SME

Diskusia k článku: Orbán a Orbán, alebo ľavicová pravica

Väčšina zahraničných pozorovateľov nemá ani poňatia o tom, kto je vlastne maďarská pravica a z akých tradícií čerpá.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
26 príspevkov

  • Stormwatch

    Vytočená ondatra

    Myslím , že aspoň na začiatku určite bol ako zväz slobodných demokratov , otázne je , čo sa udialo ďalej , a prečo , keď sa deklarujú ako pravicová strana zablokovali všetky reformy , ktoré chceli urobiť socialisti. Až keď budeme poznať odpoveď na túto otázku , môžeme povedať kam ich teraz zaradiť.
    • mee
      Je to omyl. Fidesz nezablokoval reformy (pretože to reformami ani neboli), ale len trošku spomalil rozkrádanie krajiny socialistami a liberálmi.To je veľký rozdiel. Zaťiaľ práve Orbánova vláda bola najúspešnejšia za posledných 20 rokov. Uvidíme čo dokáže teraz, aj keď krajina je dnes v oveľ a horšom stave, ako keď pred 8 rokmi prebrala moc socialisticko-liberálna vláda od neho. Ináč, pan Széky neviem kedy napísal tento článok, ale na grécky spôsob začali rozdávať práve socialisti a liberáli v roku 2002, že sa to nedalo robiť do nekonečna je jasné. Potom chceli, aby súkromný sektor zaplatil cech za ich zlé vládnutie, a populistické rozdávanie..
  • eau de cologne

    vdaka za vhlad

    do orbanoveho mentalneho sveta. aj to trichu viac osvetuje, kde sa zrodila myslienka dvojiteho obcianstva (to by nebol az taky problem) a hlavne, kde ma povod ten absolutne arogantny a bezohladny sposob jej presadzovania - na styl "panskej strednej vrstvy". apropo, ked pocuvam spravy z thajska o arogancii tamojsej vladnucej vrstvy vladnych uradnikov, podnikatelov a aristokracie, tak mi to pripada tak velmi podobne. mam proste dojem, ze orban a spol. su mentalne stale v post-feudalnom svete z konca dunajskej monarchie. ten prerod k demokracii ako si ho "odsr...li" francuzi v pocetnych revoluciach 19 stor. alebo nemci v 1. pol. 20. storocia, sa v madarsku zatial neodohral. u nas tiez nie, ale ta ozvena humanizmu 1. cs. republiky je u nas stale silne v podvedomi. to zjavne v madarsku chyba. ak by som to zhrnul. madari maju naskok v vo vyvoji politickych institucii - sice neopravnene a na ukor inych ale objektivne - pretoze zacali skor ako slovaci po rakusko-madarskom vyrovnani s realnym budovanim svojho statu. zaostavaju vsak v mentalnom vyvoji politickeho myslenia - teda merane uspechom fideszu a jobbiku. v podstate mozme byt voktorovi vacni za tuto poslednu eskalaciu vztahov, pretoze lepsie rozumieme tomu s kym mame do cinenia. uz aj chapem. preco spochybnuju trianon, lebo to zapada do mentalnej schemy konca monarchie (udalost stara 90 rokov). cez to madarska politika este stale nepresla. je to sialene, ale jasne, ze s viktorom sa nebude dat jednat na urovni zaciatku 21. storocia ale na urovni konca 19. stor. dufam, ze tomu p. lajcak uz porozumel a dufam tiez, ze je na to aj metalne vyzbrojeny. (skoda, ze neozme vzkriesit takeho stefanika alebo srobara. ti by to madarom vysvetlili asi ovela jasnejsie, kam sa svet za tych 90 rokov od trianonu vyvinul.)
    • mee
      O mentálnom vývoji politického myslenia radšej nehovorme, veď nevieťe, že na Slovensku vládne Ficova a Slotova strana už štyri roky? A prijali také zákony, ako jazykový zákon, ktorý priamo patrí a pochádza z 19. stotočia. A o arogantnosti tiež radšej nehovorme, pretože to čo vyvádzali na Slovensku politici vôči Maďarom, je na to slabé slovo. Mimochodom Orbán má výborné vzťahy s rumunským prezidentom. A Rumuni nemajú nič proti dvojitému občianstvu, aj keď v Rumunsku žije 1,5 milión Maďarov. A Trianonom oni získali dvakrát toľko územia, ako celé Slovensko. Akože oni nemajú strach z "spochybňovania Trianonu", alebo ako ste to nazvali? (Tak ako Srbi, Chorvati, Slovinci) Len na Slovensku je z toho hystéria, asi chyba bude niekde vo slovenských hlavách, keď v každom kroku Maďarov vidia ohrozenie.....
      • eau de cologne

        nemusime porovnavat

        so slovenskom. zaostalost politickeho myslenia v fideszu a jobbiku je absolutne zrejma. a ked uz chceme porovnavat, tak zastupenie tohto myslenia 19. storocia je v madarskom demokraticky zvolenom parlemante ca. 80%. len sam fedisz ma ustavnu vacsinu cize dve tretiny. ked to porovnam so slovenskom, tak do kategorie nacionalizmu 19. stor patri SNS a do kategroie postfeudalneho myslenia HZDS (vid excesy p. harabina). SMER su v podstate mladokomunisti, ktory maju "legacy" tzv. "burzoazneho nacionalizmu", ktory predsatvuju ludia ako husak, dubcek a spol. nieco ako moderny komunisti. nacionalizmus bol vzdy sucastou tohto "koktejlu". tiez je to zaostale myslenie, ale nie je to 19. stor. ale aj keby sme tieto dva prudy scitali, stale to nedosahuje dimenzie madarskeho parlamentu.
        • toxteth

          ale no tak

          trocha to idealizujes..... ked prislo na vlastnecky zakon (ktory parti do 19 storocia) a hlasovanie o nom v slovenskom parlamente tak aj strany ako sdku, kdh sa bali hlasovat proti aby nestratili podporu volicov, trosku sa prebrali az po protestoch studentov....takze v tejto otazke patria aj tieto dve strany do 19. storocia a ked to vsetko nascitas tak dosiahnes v pohode tych 80% ako v madarsku....
          • eau de cologne

            zasahovanie do vnutor. zalezitosti

            ineho statu patri, aspon v europskej unii, do ucebnic dejepisu a nie do reality. zial v pripade zakona o obcianstve to tak nie je. hlavne z tej politickej idey za tymto zakonom ide strach. velmi konkretny a realny strach, z toho, coho si tuto ludia ako viktor a spol este schopni. tomu vystrednosti s jazykovym alebo vlasteneckym zakonom nesiahahju ani po paty.
  • N-Force

    mne sa nikdy

    nepacilo toto delenie, ktore furt vytahuju ludia...lavica pravica.. aaah.. nemyslim si, ze v nasej modernej spolocnosti mozeme jednoducho zaradit politicku stranu do pravice alebo lavice.. nie.. a podla mna je to aj chore. Politicka strana hl. ta vladnuca, ma byt pre vsetkych ludi, ma mat ohlad na kazdeho ci soc. slabsieho alebo miliardara. Orbana zas nemozeme porovnavat s Ficom. Orban je osobnost, ktora sa zacala vyvijat este pred rokom 1989. Citit z neho narodnu hrdost a stav madarska berie na srdce. Orban hovori k mase ludom, vie sa prihovorit aj k chudobnym aj k bohatsim bez toho, aby znizil svoje sympatie a to je velke umenie! Fico len keca keca, vyhraza sa a oslovit vie len starsich ludi alebo ludi, ktorich nezaujima politika a nemaju sajnu alebo nechcu mat o tom, v akej situacii je slovensko a co by trebalo spravit.
    • auvsak
      preco klames sam seba ? Ved Orban robi zo seba praviciara a pritom je to cisty laviciar. Madarsko je v nesmiernych ekonomickych ***** a prve co ho napadlo je riesit taku hovadinu ako je udelovania obcianstva cudzincom. Je to populista ako vysity. Ako toto ma vyriesit problemy Madarov ? Nijako. Volici ho za chvilu nakopu do zadku a za par mesiacov tam maju predcasne volby a nastane tam patova situacia.
      • Vtjr

        Veru

        v tomto Orbán naozaj nesklamal. Iný by po voľbách pracoval na zostavení vlády, na tvorbe očistného ekonomického programu, ale on v čase, keď ešte ani nie je premiérom podhodí vrčiacim davom takúto nacionalistickú ohlodanú kosť. Nikdy som o Orbánovi nemal vysokú mienku, ale týmto ťahom klesol pod úroveň takých politických chuligánov akými sú VečneOžratý s Muftim.
      • Vtjr

        Pritom ten samotný princíp

        dvojakého občianstva nepovažujem za zlý a ani za nebezpečný pre suverenitu štátu. Škodlivé na tom je to prioritné načasovanie a tie vášne a mediálny humbug okolo toho. Slovensko predsa rešpektuje zákony o dvoitom občianstve mnohých štátov (napr aj s Českom) a nikdy z toho nebol žiaden problém. A pokiaľ nejde o kolektívne preiznávanie dvojitého občianstva, ale o individuálne posudzovanie jednotlivých žiadostí, potom to naozaj nemôže byť problém. Je to normálna rešpektovaná súčasť základných práv človeka. Akonáhle sa z toho stáva politikum a predvolebná karta, tak to začína byť naozaj nebezpečné. Minimálne tým, že tento ťah znova prepašuje tisíckrát skorumpovanú SNS znova do parlamentu aj s jej podareným oslopaným predsedom a uziapanou kysuckou učiteľkou.
        • auvsak
          dvojite obcianstvo moze byt dobra vec, ale v rukach Orbana je to nebezpecna hracka. Jeho reci o 15 milionovom zjednotenom narode, snahy o vyhlasenie za pamatny den vznik Trianonu vzbudzuju iba nedoveru. Vo volbach dostal drvivu vacsinu hlasov, pretoze volici dufali, ze konecne zacne riesit ekonomiku a on este nie je ani premierom a v prvom rade riesi veci, ktore su v ich ekonomickej situacii totalne nepodstatne ....
          • Vtjr

            Asi tak

            veľmi sa s tým ponáhľa, akokeby toto bolo najdôležitejšie čo má on s takou obrovskou podporou urobiť. Ale možno ten Orbán si neuvedomuje, že čim výššie vyletíš, tým prudšie sa padá dole. Ak bude takto postupovať, môže sa kľudne stať, že z jeho skoro 70% preferencií nezostane po roku ani polovica. Opozícia ho roztrhá na kusy za každý prešľap a nedaruje mu nič, rovnako ako on predtým jej nič nedaroval. Bol proti všetkému aj proti tom, čo by on ako pravicový politik, za ktorého sa vyhlasuje, mal sám robit. Lenže išiel podľa hesla: "Čím horšie tým lepšie!" To nie je zodpovednosť, to je politický avanturizmus a postavenie takýchto dobrodruhov nikdy nemôže byť pevné. Jeho bublina spľasken rovnako rýchlo ako realitná bublina na americkom trhu. Jeho pozícia je postavená na obrovských očakávaniach verejnosti, ktoré jednoducho nie je možné naplnit. Opakom takýchto nadmerných ilúzií je dezilúzia a totálne zatratenie ich nositeľa. Samozrejme vždy zostane nezanedbateľná reziduálna skupina zaslepených skalných podporovateľov, ktorá podobne ako v prípade Meščiara bude pomaličky vymierať.
    • Vtjr

      Choré je skôr upúštanie od tohto delenia

      V všetkých štátoch, kde výrazným spôsobom nekriví politickú scénu nacionalistická karta sa skôr či neskôr vyprofiluje duálny pravicovo - lavicový politický systém. A tieto dva tábory sa pravidelne striedajú pri moci a navzájom sa dopĺňajú a obrusujú extrémne výsledky vládnutia tej ktorej skupiny. Postupom času ale mnohí politici pri snahe vyhrať voľby sa stále viac presúvali od pozícei zodpovednosti k populizmu (a to vlastne z obidvoch táborov). A práve popilizmus je tou chorobou, ktorá kazí politický systém, ktorá začína zahmielvať v očiach voličov osvedčenú schému pravica-ľavica. Ak sa k populizmu pridružia ešte korupčné škandály, z ktorými sa strany nedostatočne vysporiadajú a verejne neočistia, tak sa uvoľní cesta pre nové strany často hlásajúce tzv tretiu cestu okorenenú megadávkami populizmu. Niekedy sa im podarí z politickej scény doslova eliminovať tradičných predstaviteľov standartných prúdov a potom je to katastrofa. Pre krajinu nie je nič horšie, ako keď jej vládnu populistickí pravoľaví centristi, čoho príkladom bol slovenský Mečiarizmus aj dnešný Ficizmus a predpokladám, že podobný bude aj Orbánov fidesizmus. Títo politici totiž vždy viac sledujú prieskumy preferencií ako nejakú rozumnú ekonomickú politiku (či už ľavicovú čo previcovú). A tak ich vládnutie je len postupnosť náhodných krokov, ktorých spoločným menovateľom je čo najviac sa zapáčiť voličom, s čo naväčším mediálnym hurhajom okolo toho, absolútne bez ohľadu na to, čo je pre ekonomiku, a teda aj pre tých ich voličov a sympatizantov naozaj prospešné. Vládnutie večnenasratého Fica je čítankovou ukážkou takého postupu, keď ľavicovosť a proľudovosť zostala len vo forme vyhlásení, línia a ciele neboli žiadne, alebo len mediálne a nereálne (napr. blúznenie o kompletných dialniciach do roku 2010), a činy chaotické, len za každým oneskorene riešiace prezreté problémy z každej oblasti. Dósledkom toho je len vyčerpanie rezerv a uvrhnutie krajiny do prepadu a stagnácie, ktorú ani svetová kríza neospravedlní. Vrcholom nevkusu sú potom ich predvolebné heslá s mnohopočetných červených bilbordov, napr: "Znížime ceny potravín", "Znížime ceny energií", "Zavedieme 13 dôchodky" a pod. Ale ako a z čoho to chcú urobiť? Aký môže mať vláda v demokraticej krajine reálny nástroj aby napríklad znížila ceny potravín? Nad týmito nezmyslami by sa každý volič mal zamyslieť a uvedomiť si, že ak by naozaj chceli dosiahnuť stav, kedy môže vláda reálne ovplyvňovať to všetko, čo strana Smer v svojich bilboardoch sľubuje, takto znamená jedine návrat do totality a centrálne plánovanému hospodárstvu a všeobecnému znárodneniu. Ja som si centrálne planovaného hospodársta užil v produktívnom veku síce len 5 rokov, ale aj to bolo na mňa až až. A kto ho nezažil, tak nech dá na rady starších, že nie je naozaj o čo stáť. Totiž pri tých zo všetkých stán volajúcich nárekoch, ako sa máme zle, máme sa v skutočnosti tak dobre ako nikdy predtým. Kto tomu neverí, nech sa odsťahuje na Kubu či do Severnej Kóreje, aby na vlastné oči videl ako vyzerá reálny krach centrálne plánovaných ekonomík, alebo do Venezuely, kde bude čoskoro môcť v priamom prenose sledovať ako taký krach prebieha. Kým nebude mať v tomto jasno, tak nech radšej nevolí vobec akoby mal voliť tých, čo sa riadia populistickým heslom: "Nikto Vám nedokáže splniť to, čo Vám my dokážeme sľúbiť!"
    • Vtjr

      A ešte dodám

      Dnes som v jednom článku čítal skvelý bonmot, ktorý všetko to, čo som tak rozsiahlo opísal, charakterizuje jednou vetou: "Tretia cesta je cestou do Tretieho sveta" K tomu už naozaj niet čo dodať :-D
      • N-Force

        reakcia na vsetko dokopy

        len dodam..ludia.. kebyze frflem nad vsetkym a hladam vo vsetkom len to zlo, tak nikdy nebudem stastnym. Orban nastolil nieco, teraz sa pokusa o spojenie.. mna to personalne absolutne netrapi, ze chce dat dvojite obcianstvo, ani nacasovanie mi nevadi.. Som zvedavy na to, co spravi potom.. som zvedavy co vie spravit s Madarskom.. ak pohori, tak pohori, ale aspon stipku nadeje mu mozem dat, nie? Aspon on ma stipku nadeje u mna, ale co povedat na slovensko hmm? komu mam dat stipku nadeje? Ficovi? Dzurinodvi? nebodaj Sulikovi? Nie dakujem, na slovensku som uz prestal verit a nasi politici si nezasluzia ani stipku nadeje :(
        • Vtjr

          Z Tvojho príspevku cítiť beznádej :-(

          Ale sklamanie z vývoja za súčasnej vlády nedáva dôvod zatracovať všetkých. A rozhodne to nie je dostatočným dôvodom voliť nejakých recesistov. Lebo ak sa povie "kapurková", tak sa tym najčastejšie myslí štamprlík na cestu, pred odchodom. Vo mne to evokuje pocit, ktorý by som vyjadril slovami: "Poberieme čo zostalo a posledný zhasne svetlo!" Nie toho bradatého Paliho rozhodne nebudem voliť. Radšej zabudnem na všetky politické reči a aféry a skutočne triazvo a spravodlivo zalistujem v 20-ročnej minulosti a spýtam sa: "Ktorá vláda priniesla Slovensku najväčší rozvoj a ktorá ho najviac posunula do civilizovaného sveta?" Jednoznačne mi vychádza, že to bola hlavne druhá Dzurindova vláda a takisto každý súdny vie, že aj Fico tažil z toho čo zasala celé prvé 2 až 3 roky svojho vládnutia. Rozhodne však Dzurindovi nemožno pripisovať, že by po svojom predchodcovi Mečiarovi z niečoho ťažil, skôr naopak, dostal do vienka zdĺženú ekonomiku s rozvráteným bankovníctvom. Takže treba sa prikloniť k síce trochu ošúchaným ale predsa len osvedčeným značkám bez ohľadu na to, čo onich ich politickí oponenti natárali. Pretože dnes každému súdnemu človeku musí byť jasné, že Fico ako premiér zlyhal na celej čiare. Ekonomiku vedie od 10 k 5 a ani pri budovaní vysnívaného sociálneho štátu sa neposunul ani o milimeter. Fico je schopný opozičný politik, vie dobre kritizovať, ale keď dostane do ruky moc, tak nevie vládnuť. Celá jeho vláda vyzarala tak ako by bol naďalej v opozícii. Len kritizovať, nadávať naľavo-napravo a sústavne hľadať neprieteľa, ak nie skutočného tak aspoň domnelehé. Takisto sústavne vymýšľať a medializovať pseudoproblémy, hľadať pre ne pseudoriešenia a ani tie nedotihnuť do konca, ale ich rýchlo prekryť inými novými psedoproblémami a tak dokola. A týmto všetkým sústavne traumatizovať celú verejnosť. To je štýl vlády politika, ktorý po vyhratých voľbách nepochopil, že on sám je teraz na špici pyramídy a že predovšetkým na jeho schopnostiach a činoch záleží, či sa bude krajine dariť. A to, že sa jej nedarí nie je dôsledkom všakovakých spiknutí, ale len jeho vlastných chýb a neschopnosti. Úlohou nás voličov je vo voľbách mu toto vštko dať najavo.

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  1. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  2. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  3. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  5. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  6. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  7. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  8. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 719
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 589
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 13 008
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 988
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 453
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 269
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 773
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 564