SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zase raz sú si všetci rovní, ale niektorí rovnejší (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Dobrá slohová práca.

Ale nič viac. Spravodlivosť samozrejme netreba komentovať, ale celý cirkus okolo cigánov sa mi zdá mierne a slušne povedané účelový. Každý, kto ich nemá rozdáva rozumy ako ich začleniť medzi majoritnú spoločnosť. Zatiaľ to nikto nedokázal, lebo mám pocit, že sa to nedá. Sú jednoducho iný. Nemôžem sa zbyviť pocitu, a myslím, že nie som sám, že majorita tu ťahá za kratší koniec. Ťažko tu niečo povedať, lebo čo je od mačky, chytá myši a ťažko to naučíš štekať.
 
Hodnoť

sloboda

Každému slobodu. Osobnú slobdu rozhodovania o vlastnom osude. Tak ako sa sám každý rozhoduje či chce chodiť do kostola alebo nie ,človek má právo sa rozhodnúť či chce vzdelanie alebo nie. Iba krutovládne štáty nútia svojich občanov k veciam ktoré oni sami nechcú a nepotrebujú. Prečo by mal niekto iný okrem mňa rozhodovať do akej školy a či vôbec do nejakej školy chcem ísť ja alebo moje deti. Prečo by ma mali iný núťiť pod hrozbou štátneho násilia ku vzdelaniu. Vzdelanie nie je absolútna hodnota ani absolútne dobro. Taký Paul Joseph Goebbels by o tom vedel rozprávať. Preto ak chceme naozaj slobodnejšie žiť, bez štátneho troru musíme konečne skvalitnť našu slobodu tým že SPRIVATIZUJEMU školstvo a nech sa sám každý rozhodne či chce vzdelanie.
 

 

Nuz osobne povazujem za jeden najvyznamnejsich krokov - zavedenie povinnej skolskej dochadzky. Detom totiz dava sancu. Nemozu za svojich rodicov. Pre nas je samozrejme, ze kazdy vie pisat a citat, ale vtedy nebolo.
 

 

áno, vychovajme generácie nevzdelancov, ktorí nevedia písať, čítať, ani počítať! to nám bude všetkým hej!
 
Hodnoť

 

ako to skutocne bolo v tomto konkretnom pripade sa samozrejme nikdy uplne nedozvieme, ale co je v obecnosti diskriminacne na vytvoreni specialnej triedy s osnovami prisposobenymi potrebam ziakov? nie je lepsie ucit sa 70% z bezneho obsahu a nieco sa naucit, nez sediet v normalnej triede, nerozumiet, zaostavat a byt ostatnymi povazovany za retarda? pokial by o zaradeni do takej triedy rozhodol nejaky rozumne zostaveny test, nechapem, kde sa v tom da vidiet problem...
 

 

V Strasburgu sa ich uspech dal ocakavat, su totiz, ako autorka napisala, ini. Co na tom ze tri chorvatske sudy rozhodli inak, par tisic kilometrov dalej situaciu poznaju lepsie a rozhoduju kompetentnejsie. :-(
 

Paul von Hindenburg

je zaujímavé, že v Strasburgu a iných západných krajinách vedia ako s cigánmi vo východných krajinách zaobchádzať, ale keď k nim príde skupinka cigáňov tak namiesto toho, aby ich prevychovali, šupujú ich hneď domov.
 

Súhlasím K+

Navyše deti pri začleňovaní do normálnych tried začnú byť z pochopiteľných dôvodov frustrované a pri súčasnom stave školstva a morálky žiakov v ňom, sa dá predpokladať vzrast násilia z jednej či druhej strany. To sa prenesie do rodín a vyústi do zvýšenej nevraživosti oboch skupín voči sebe.
Na druhej strane je zaujímavé, že sa dá dostať ku štatistikám, z ktorých vyplýva "zvýšená kriminalita VOČI Rómom", ale nikto sa nedozvie, za koľkými prepadmi, lúpežami, násilím na opustených starých ľuďoch vo vlastných domoch - nehovoriac už o každodenných krádežiach, či napr. o násilí voči školským deťom, ktoré musia prechádzať do školy a zo školy cestou v blízkosti rómskych osád. Obávam sa, že by tá štatistika bola ďaleko - ďaleko viac v neprospech Rómov, než v autorkou spomínaných opačných prípadoch.
Diskriminácia väčšiny nadmernými právami tohto etnika je čoraz zrejmejšia a bude potrebné - nie vyvolávať násilie, alebo riešiť diskrimináciu súdmi v Štrasburgu, ktoré majú skutočne tendenciu posudzovať veci jednostranne, bez ohľadu na konkrétnu situáciu v danej oblasti, ale začať uplatňovať trend striktného dodržiavania zákonov u všetkých občanov bez rozdielu etnickej, či rasovej príslušnosti (mám napr. na mysli aj zvyšujúcu sa aktivitu kosovsko-albánskych a nigérijskych drogových mafií, či vietnamských marihuanových plantážnikov a pod.), začať konečne dôsledne uplatňovať systém zásluhovosti pri poberaní rôznych dávok a prídavkov, ktoré nikdy - ani v minulosti - neboli odôvodnené nejakou prácou pre spoločnosť, bezpodmienečné odpracovanie min. 50% práce na stavbách určených pre nich a mnohé ďalšie požiadavky, ktoré sú vo vzťahu k majorite samozrejmé a neoddiskutovateľné.
 
Hodnoť

Veľmi dobre sa bavím

ako o situácii Rómov na Slovensku píše kde-kto z celej Európy, čo tu nebol a nezažil. Môžeme ich pokojne strčiť s ostatnými do tej istej triedy a v 75% bude výsledok rovnaký - pohodlný splav v tom istom ročníku, div nie do dospelosti. Ak ich chce niekto dostať na tú istú úroveň, ťažko ich dostane tým, že ich posadí do trabanta a bude čakať, že porazia ferrari.
Veľmi dobre si pamätám nedávne časy, keď sa školy v špeciálnom režime pokladali za ideálne pre ich postupné začlenenie, a obhajovali to presne tí istí ľudia, čo dnes na to poukazujú. Neustále mali plné ústa, ako ich treba postupne integrovať, nie naraz a šokovou terapiou, a zrazu sa im to nepáči. Intelektuálny hnoj nevie, čo chce.

Len čakám, kedy sa niekto preberie a zažaluje štát za diskrimináciu, lebo Róm dostane všetko a bezplatne, a taký čo pracuje, nedostane nič ... hoci platí dane. Kto je teda naozaj diskriminovaný ?
 
Hodnoť

"Re" ComputerMan !

No jeden návrh by som mal.Skús sa aj Ty sťažovať v Štrasburgu.Možno daju aj Tebe za pravdu.Držím palce aby Ti to vyšlo.
 
Hodnoť

Bolo by dobré,

keby sa už prestalo hovoriť o tom, že Romovia sú diskriminovaní pre farbu pleti alebo preto, že majú odlišnú kultúru. Nikomu nevadí ani jedno ani druhé, ale každému vadí ich správanie sa, ich ľahostajnosť k špine a k neporiadku, to, že zdevastujú všetko okolo seba. Za starého režimu túto problematiku mestá riešili tak, že do každého panelákového vchodu dali jednu, dve romske rodiny a výsledok bol taký, že všetci ostatní tým doslova trpeli, pretože to, čo dokázali okolo seba robiť, bolo neuveriteľné. Občania by si teraz pred voľbami mali prečítať volebné programy kandidujúcich a najmä sa zamerať na to, ako chcú tento problém riešiť a ako to potom budú plniť.
Podľa mňa nepomôže nič, len vzdelanie a to nielen detí /a naozaj by bolo rozumné začať hoci aj osobitnými triedami/ a to nielen u detí, ale aj u dospelých. Mala by to byť jedna z podmienok poberania rôznych dávok, ak nepracuje, nech sa aspoň vzdeláva. A tu by sa mala viac angažovať aj cirkev a mať v každej osade svojich misionárov, alebo stačí, ak sa hlásia ku kresťanstvu a ako žijú, to už cirkev nezaujíma? /Česť výnimkám, samozrejme./
Takže, ľudia ich medzi seba nechcú nie preto, lebo majú takú, alebo onakú pleť, ale preto, ako sa správajú, a tým svoje okolie terorizujú. Nech si to uvedomia aj Romovia a ich predstavitelia. Viem, že nie všetci sú takí, ale žiaľ, väčšina. Je zaujímavé, že v niektorých obciach sa starostom podarilo dosiahnuť, že si Rómovia svoje osady , obydlia upratujú, dokonca niekde si sami postavili obydlia a sami si udržujú čistotu a poriadok. Tí starostovia, ktorí toto dokázali, by mali byť odmenení a nie poslanci ako Slota, ktorý vie len poukazovať na to, akí Rómovia sú, ale za štyri roky nepredložil ani jediný návrh zákona, ktorý by znemožnil zneužívanie dávok, proste nič pre to neurobil. Len si na tom znovu stavia volebnú kampaň.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre