SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nemilosrdnosť (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

My tu za socíku v bývalej ČSSR

sme nemali žiadnych ťažko zdravotne handipovaných ľudí. Presnejšie, mali sme takých, ale všetci boli "odprataní" do ústavov.
 

A tí "chudobní" odprataní do závodov

a podnikov za žobrácku plácu, z ktorej ledva vyžili...
 

za tú tzv. žobrácku plácu

som mala všetko, ba aj viac, než som potrebovala - mohla som aj rozdávať a vzdávať sa rôznych odmien, prémií napríklad v prospech rodín. Tí so straníckou legitimáciou mali o ghodne viac, než ja, ale bola som spokojná. Pre mňa bolo veľmi dôležité, že som mala - stále som mala - PRÁCU!, dokonca takú, čo ma bavila, prácu, ktorá ma úplne pohlcovala. Dzurindistan moje zásluhy "zreformoval" výlučne do prachov na výplatnej páske, retroaktivitou mi "zreformoval" môj budúci dôchodok, bude to almužna. A teraz, keď som mala byť na vrchole svojej profesionálnej kariéry, patrím k nezamestnaným, vylúčeným z trhu práce, som bez príjmov, stará, chorá, nepotrebná. Česť práci.
 

vieš, lenže

je to síce reálne tak ako píšeš, ibaže ak to malo tak vydržať, tak to jednoducho už nemalo z čoho...To však určite vieš.Neboj, som na tom podobne, len pochop prosím, že naše zmierenie sa s dobou, ktorá uzná aj tento náš stav má aj pozitívne prvky. Napríklad nezažili sme vojnu, čo naši rodičia ano, naši starí rodičia tiež a aj iné strasti. Zmier sa s poslaním, ktoré si vlastne splnila svojim čestným životom...
 

Dnes je to tak isto

rast sa zastavil vďaka kríze a veriteľom došla trpezlivosť s dlžníkmi...Tak isto to nemá z čoho, ako píšeš. Kapitalizmus pomaly kolabuje ...sleduj medzinárodné finančné trhy (indikátor zlato) a dôveru v ekonomický rast. Takže sme zase tam kde sme boli (a bude horšie)..Ver mi,že viem o čom píšem.Ako príklad uvediem dôchodkové fondy v USA. Skús si to vyhľadať na nete - a v týchto šlapajách idú i európske dôchodkové fondy...
 

máš pravdu,

nespochybňujem, čo však.Môžeme nariekať, je to kruté, niekedy zo dňa na deň sa vo svojom stave nevieš ako zobudíš. Takže čo...Svojou vierou v seba makať na sebe, aj keď sme si v mladosti zvykli, že tí starší okolo nás to už majú vybavené. Aj mňa to štve, len chápem súvislosti, že prečo sme v pasci.
 

 

Ale p. Magda je slepá, zaslepená, nenávidiaca, ... áno ak vidíme žobráka prechádzame na druhú stranu ulice. Máme strach, že ... Magda je šťastná, ona nevie. Ona má svoje vnúčence, ktorým píše o rybičkách, vtáčikoch, čo tam po žobrákoch!
 

vďaka, bertold

Čo sa týka krízy, tam nie "vďaka" :o))))
 

Ty (sa) neboj

Nie si na tom tak ako ja.
A aj ja mám - ako každý a vždy - minimálne dve možnosti. Zvažujem, či plávať v špinavej vode alebo zotrvať v tej čistej (utopiť sa v nej).
 

 

To napíš Magde!
 

A Fico

ti koľko pridal ? Ešte drobná informácia o náplni tej bohato platenej práce ? Že by bola taká "užitočná" že ju ani Fico nepotreboval ? Pochváľ sa kde platili pred 25 rokmi tak dobre tridsiatnikov nestraníkov že mohli aj rozdávať ? Niečo o tej dobe ako nestraníci vieme....
 

nezábudka

Koľkokrát denne potrebuješ vysloviť, napísať slovo fico? Mne to slovo k životu nechýbalo včera, nechýba mi dnes a nebude mi chýbať ani v budúcnosti.
Otázka "bohato platenej práce" (takto som ju ale nedefinovala) je otázka osobného nastavenia, priorít, hodnôt.
P.s. píšem v jednotnom čísle, píšem za seba. Aj za socíku som sa nevyjadrovala v množnom čísle.
 

 

Nezabudka, tu predsa nejde o Fica. Tu Tvoji i "moji" nás okrádajú a postupne dostavajú na ulice a pod mosty. A nič nemení na tom, že 5 % sa má skvelé, a 10(?), veľmi dobre a ... ale to, že tu máme jedného žobráka ...
Už preboha hovorme o tom ČO JE a NIE ČO BOLO.
 

 

Tiež to nepochopím, ale páni Magda musí neuveriteľne nenávidieť. Ona to nevie, čo ste napísali v posledných riadkoch. Ona si ešte "užíva" socialistický dôchodok, to je to, čo o pár rokov nebudeme poznať!
 

vampire1330, ak Ti chýba kocka do puzzle

možno ju mám. Nerozumela som, čo mi to vravieval jeden známy. Vraj budem vééééľmi prekvapená, aké zmeny nastanú. Vraj si ich ani nedokážem predstaviť, budú obrovské, celospoločenské... Vtedy som tomu nevenovala dostatočnú pozornosť a nechcela som o tom vedieť viac. Chyba! Po prevrate 1989 sa dostal do vrcholovej politiky a keď sa otvorili akchívy, našla som ho v rozviedke, inde v kontrarozviedke. Tie slová mi vravieval cca 2-3 roky pred prevratom.

Ďakujem, že si pochopil, lepšie povedané vycítil, čo som napísala vyššie. Dobre mi to padlo. Aj Teba táto zlá doba riadne pricvikla, však? Je mi to ľúto, vampire1330, ale ... VYDRŽÍME :)
 

TITANIC?

Tu nejde iba o mňa, tu už ide o nás! Jeden nemecký vedec(?) povedal (voľne parafrázujem): "Keď zatvárali židov, neprotestoval som. Nebol som žid. Detto komunistov, odborárov, cigánov, ... a až si prišli po mňa nebolo nikoho kto by sa má zastal".

Je to presne selektívna, salamová metóda aj dnes, ale v inej podobe. Nezatvárajú nás do basy (i keď udajne v UaESA-A sa nezamestnanosti zbavujú tak, že chudoba sa dostáva do súkromných väzníc ...), ale postupne zbedačujú, z ľudí robia neplatičov (už som písal o inzerátoch v m. TV o predajoch bytov 4,3 za 1 a 1,5 izbové), aby ich poctivo zbohatnutí za babku skupovali. Vytvorili si banku (zväzky) neplatičov (ako sa to presne volá?), zákony, exekúcie, vlastnú políciu ...).

Nie iba u nás (podľa mňa) prechádzame etapou (i keď to asi bolo vždy ...) preskupovania majetku (nie vojnovou, ale) "mierovou" cestou. Tu nejde iba o mňa, ale ako som už napísal IDE O NÁS! Chamtivosť "mocných“ nezdá mieru, majú nástroje (média, politikov, celebrity, hry, ...), ktorými dávkujú a usmerňujú nenávisť vyššie postavených smerom dole, tzn. napr. strednej vrstvy (o ktorú najviac ide) proti nižšie postaveným – MUSÍM platiť dane, dôchodky, ... na nepracujúcich! Už som o tom písal, zhodou okolnosti som sa v poslednom období 3x (to neklamem, poslednýkrát to bolo včera/!/ na oslavách kolegovej 50-tky) som bol svedkom "debaty" o súčasnej situácii a vždy skončila nadávaním na cigánov a vždy mojou "oponentúrou", že problémom (určite nie hlavným) nie sú rómovia, ale tí hore! Biele goliere a ich emisie, nástenky, privatizácie, tendre, braniská, tuleniská. Treba si okrem SME prečítať aj niečo iné. Napr. aj včera (nevedomci a ignoranti typu CaIxA) sa vysmievajú so SLOVA. Ja čítam všetko možne aj nemožne (neberte to tak, že sa vyvyšujem - nie). Nemám problém si prečítať SME aj napriek tomu, že so Schutzom, Leškom, Shootym, ... vo väčšine nesúhlasím. Viem za koho a hlavne za čo kopu (aspoň si to myslím), ale práve preto ich čítam. Takže "pravičiari", Aj „O VÁS IDE“ a ste na tom istom TITANIKU ako aj "my ľavičiari". Teraz vám ešte hudba hrá, ale potápame sa všetci pekne spolu ... Dokonca aj tí hore. Pravda špička lode sa potopí posledná!

Apropo Keller: V jednom z posledný článkov píše o tom KTO VOLÍ PRAVICU. Je to zaujímavé čítanie pohľadu sociológa. Tí (ale aj všetci) by si to malo prečítať (CAIXA skús aspoň raz prekonať odpor) a aspoň pouvažovať, či nemá čo len štipku pravdy. Nemusíte súhlasiť, ale prečítajte si to a potom sa z neho (i mňa) vysmejte! ... a už iba: 68 rok, Francúzsko a dnešné dôsledky.

P.S.1: Či sa dožijem doby, že nekradnú iba komunisti, ale ... hlavne ľudia! Ľaví, praví, komunisti, kapitalisti, veriaci i neveriaci ... Ľudia a ich nenažranosť. Ja som výnimka!

P.S.2: Nie, nie. Nebojte sa! Je to síce pesimistické, ale Keller (a ja s ním súhlasím) končí optimisticky. I keď on píše o Čechách, ale platí to presne aj na Slovensko:

VOĽBY DOPADLI VÝBORNE!

Teraz je šanca na zmenu. Buď pravica splní to čo sľúbila a iba blázon by bol proti. Bude nám skvelé! Alebo nesplní a potom sa vráti, to čomu zatiaľ verím ja! Verím pravici, že ľavicu už nikdy nebudeme potrebovať. Páni Radičová, mate na starosti aj NÁS (poctivo pracujúcich)!
 

zavádzanie :-( preto som reagovala

Opravu od nicku Magda Kotulová (čierno-biele videnie) neočakávam. Hoci by sa patrilo.
 

Nemusím odpovedať nikomu, komu nechcem..

ale keď si to niekto žiada:
Robila som istú dobu za socíku "osobnú referentku" vo výrobnom podniku... videla a vedela som koľko ľudí sme zamestnali len preto, aby boli zamestnaní... s úplne mizerným platom...
Čo vidím čierno-biele?... Píšem pravdu, ktorú som žila...
Až teraz som sa vrátila k tejto diskusii...
 

 

Páni Magda mate pravdu! Vtedy to tak bolo. Ale viete ako je to dnes? Viete o tom že sa platy znižujú, robia výluky, viete že ... Viete že v mestkých TV sa množia inzeráty, že predám 3 izbový byt alebo vymením za 1, 1,5 izbový? Ak z Vás postupne urobia neplatičom, pretože už nemáte z čoho, postupne Vás dostavajú na ulicu? Koľko bolo za socializmu takýchto prípadov, koľko je teraz? Neviem, ale vidím p. Magda, že aj teraz je to zločinné. A ľudia sa nedokážu brániť. Nič nemení na tom že Vám je to jedno. Vám je fajn. Vy ste slepá!
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Komentáre