SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vyprataná školská taška po voľbách (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Kto má dnes vôľu

a chuť - dohodnúť sa?...
Nenaučili sme sa to ani v rodinách... nieto v stranách, medzi stranami - a v národe vôbec!
Ale ináč - výborný článok!
 
Hodnoť

Až na ten záver,

kde autor článku píše o demokratickej väčšine a ani sa nezmieňuje konkrétne koho pod tým myslí, môžem vcelku súhlasiť.
Iba by ma zaujímalo, koho on myslel pod nedemokratickou menšinou !
Že by naozaj ????
Nedemokratická ????
Rozumie vôbec tomu, že čo je to demokracia ??
 

určite nemá ani dunstu...

ináč by predsa o tom takto zasvätene a s nadhľadom ozajstného demokrata nepísal
 

Tú"nedemokratickú menšinu"

si kde vzal - ja som to dvakrát prečítal a nič také som tam nenašiel.
 

jednoducho znegoval dva vyrazy

a tymto "zaujimavym" sposobom to dostal z demokratickej vacsiny....
 

 

Ak si tam niečo také našiel, tak autor isto myslel demokratickú menšinu ako protiváhu demokratickej väčšiny.
 
Hodnoť

Zopár "neuprataných myšlienok " !

P.Lavrík možno nebudete so mnou súhlasiť,ale myslím,že tento problém tkvie v nás .Určitá časť voličov považuje právo voliť /a myslím ,že nie malá/ za povinnosť .Ale tým sa pre nich celý problém skončil.Žial život ukázal,že naši politici to začali veľmi rýchlo využívať a po voľbách - ako už je zvykom - je všetko inak.
Raz som už na podobnú tému reagoval /p.Šútovec : "Po daždi" zo dňa 21.6./,takže sa do určitej miery opakujem.Vtedy som položil otázku :do kedy má volič dôverovať strane a politikom ? Moja odpoveď znela: len do okamihu vhodenia volebnej obálky do urny.V tom momente im musí prestať dôverovať a veľmi podrobne skúmať každé ich vyjadrenie,či konanie.Prečo ? Práve preto,aby sa o pár mesiacov nedozvedel ,že sa opäť /už po koľký krát/ zmýlil.Myslím si,že naši ústavný činitelia majú obrovské medzeri v znalosti ústavy a teda i v tom čo môžu /ústavní činitelia môžu konať len v rozsahu vymedzenom ústavou/,alebo nesmú /nad rámec tohto vymedzenia/.Viem,že veľa ľudí sa spýta a čo ja ,alebo my s tým môžeme urobiť? Odpoveď som dal v predchádzajúcich riadkoch.Ak nechceme byť "každo povolebne"nepríjemne prekvapení - musíme našim ústavným činiteľom denno - denne "šliapať na päty" a "vymedziť im ten priestor,ktorí im dáva ústava.Možno sa Vám budem vidieť ako idealista,ale vidí sa mi,že tento krát sa predsa len miečo v tomto smere zlepšilo.Novinári - ako strážny psi demokracie / prepáčte,ale oni sami sa takto pomenovali/ dnes už nečakaju tzv.povinných 100 dní,ale už teraz pranieruju niektoré ich "vybočenia".I keď zatiaľ šlo skôr o "obliekacie trapasy"/pančušky p.premierky,šlapky p.Matoviča atď../,predsa sa už objavili aj dôležitejšie témy:liberárny dom p.Sulíka a spol.,vymenovanie šéfa voj.spravodajstva bez bezpečnostných previerok atď..
Zhrnuté:Ak sa donekonečna nechceme dožívať povolebných sklamaní - musíme minimáne jedno volebné obdobie obetovať a upratať či dotlačiť našich ústavných činiteľov do ústavných medzí. Ale žiaľ na to si prázdniny či dovolenku vyberať nemôžeme - lebo ... Želám príjemný den.
 
Hodnoť

 

nesuhlasim s clankom, radicova a spol davaju krajinu do normalu/dokopy po ficozlodejoch, o ficovolicoch ani nehovoriac......
 

"sirpeter"

Ja nikde netvrdím opak.Ale takto isto dával v roku 1998 krajinu do poriadku Dzurinda po Mečiarovi.A nakoniec bol pre veľa občanov sklamaním.Ak autor povedal,že sa bojí opätovného sklamania,tak ja som napísal ako by sa mali občania správať,aby sa o štyri roky nedožili podobného sklamania.
 

Dzurinda bol sklamaním,

nie je dokonalý, je len človek, Slovák. V porovnaní s ostatnými vládnymi garnitúrami dosiahol skoro nemožné, to so jeho pozitíva. V zahraničí má veľmi dobrú reputáciu. V porovnaní s ním Fico je nehorázny lump.
Pokúsme sa veriť. Naše vzdychanie nad tým, že všetci "noví demokrati" nie sú dokonalí, nahráva jednoduchším na ich jednoduché tvrdenia, že sú rovnakí ako tí pred nimi, čo vôbec nie je pravda. Učíme sa na vlastných chybách, len nech nie sú fatálne ako vláda Fica a sebranky. Nechcime mantinelizmus - od vlády grázlov očakávať všetko dokonalé. Celkom postačí, keď premiérka sa bude držať pravdy a spravodlivosti, keď aj právo je len vyhandlovaný lobing rôznych skupín. Mín je neuveriteľne veľa, aj kostlivcov. Takže kľud, vážení, robme si každý svoju robotu a snáď sa pohneme ďalej.
 
Hodnoť

 

po voľbách mám pocit, že Radičová je minimálne tak sociálna ako Fico a že skôr sa snažia ulahodiť voličom SMER-u. By ma zaujímalo, kedy sa vláda zobudí zo svojho sna, že keď pridávať na solidarite a nebudú zvyšovať príjmy, tak to ďaleko nedotiahnu ani oni a ani tento štát. Mihál by sa mal viac postaviť na odpor Radičovej. A Mikloš by mal začať menej rečniť a viac konať, lebo zatiaľ štát zbiera odrobinky a rozdáva bochníky.
 

Trpezlivosť !!!!

Netreba zabúdať, z akej brandže p. premiérka pochádza. Nezazlievajme jej možno až prílišné sociálne cítenie. Len nechcime rýchly radikalizmus a nečakajme okamžité dohody vo všetkom. Rešpektujme vo veľkej miere obnovené zloženie súčasnej koalície, kde to môže ešte škrípať nejakú dobu. Ak by však vo vláde prepadli a umožnili návrat tzv. sociálnych demokratov, potom zbohom Slovensko......
 

 

no hej no, len proste by si mali vo vláde uvedomiť, že ako odlišne rozprávali pred voľbami a čo hovoria teraz ....a to nepatrím k ľuďom, ktorí uveria nejakým sľubom politikov. Ale ak teraz nezačnú riešiť, rok alebo dva pred voľbami už určite nič nezačnú ....
 
Hodnoť

Ako však na to ?

Zhrnuté:Ak sa donekonečna nechceme dožívať povolebných sklamaní - musíme minimáne jedno volebné obdobie obetovať a upratať či dotlačiť našich ústavných činiteľov do ústavných medzí.

Ako dotlačiť a najmä ktoré volebné obdobie obetovať ? Hovoríte že:
Po 8-ich rokoch "Dzurindovcov" ostalo veľa voličov sklamaných a ja sa pýtam : po 4 rokoch "Ficovcov" ostalo viac spokojných ? Jediné šťastie, že ich vo výsledku bola menšina. Tiež želám príjemný deň a nám všetkým čo najmenej sklamaní z vývoja po voľbách !!!!!
 

 

Tiež želám príjemný deň a nám všetkým čo najmenej sklamaní z vývoja po voľbách !!!!!
moja rec
 
Hodnoť

 

Pekný článok, ale moje presvedčenie nedávať vo voľbách hlas pre 150 populistov v parlamente stále platí.
 
Hodnoť

Prežívaný marazmus ukazuje na

archaizmus budovania straníckeho systému v mladých demokraciách, akou je nesporne aj Slovensko. Myslím si, že klasická partokracia funguje v len v štátoch s dlhoročnou a dostatočne konzervatívnou štruktúrou strán, ktoré sa striedajú u moci bez vážnejších otrasov (hoci v rade mladých obrodených štátoch ju nahradzuje absolutizmus, občas aj osvietený). Naši politológovia by sa konečne mohli namiesto konjunkturálneho a často veľmi slaboduchého glosovania politikov seriózne zamyslieť, ako realizovať naše bolestné politické dozrievanie v priamej demokracii, adekvátne možnostiam informačnej spoločnosti a jej intelektuálnej úrovne (OF 1989: "Strany jsou pro straníky, občanské fórum je pro všechny" - kdeže lanské snehy sú ...).
Naše politické strany (bez výnimky!) stále ohrozuje klientelizmus a pri súčasnom chápaní "väčšinového" názoru a imperatívneho mandátu to ani inak nemôže byť. Volič sa nemôže čudovať, že svojho poslanca nemusí poznať už druhý deň po voľbách, je viazaný prinajmenšom svojim straníckym mandátom a v horšom prípade aj (a)sociálnou sieťou. Politický kanibalizmus neumožňuje pritom dozrievanie podlimitných politických menšín do vplyvnejších prúdov. Na straníckych kandidátkach sa na čelných miestach vždy budú skvieť zaslúžilí funkcionári z politických centrál a na tých, ktorých si verejnosť obľúbila z konkrétnej občianskej činnosti zostanú komunálne posty. A tak s veľkou pravdepodobnosťou priazeň najmä neskúsených voličov získavajú a budú získavať noví mesiáši, pretože nikto nemôže splniť občanom viac, ako oni sľúbiť.
 
Hodnoť

 

Politici obrazom naroda. Ak si niekto mysli, ze hodenim listka do volebnej urny vybuduje noveho a lepsieho cloveka (v parlamente) je bohzial len postavickou z romanov Janka Krala.
 
Hodnoť

dovolim si prispiet do diskusie

je zvykom, a nie zbytocnym, ze novej vlade sa da 100 dni od kedy ziska doveru. Podla mojho odhadu to bude najskor v stredu 11. augusta. Sti dni ubehne 19. decembra. Bolo by preto korektne, najma pre nove strany akou je SaS, dat nam tychto 100 dni a az potom hodnotit, najma nase skutky.
.
Beriem, ze sa nam zadarilo zopar lapsusov (moje oblecenie pri obede s diplomatmi, Mihalove vyjadrenie ohladne jeho sukromnej spotreby, Liberalny dom), ale to nehovori nic o tom, co vlastne cele dni v nasich novych zamestnaniach robime. No som presvedceny, ze za vysledky sa hanbit nebudeme
 

ja by som to asi bral tak,

ze nieco v tych novinach byt musi, napriek tomu, ze je leto. Tych 100 dni urcite mate, a ak sa nic nestane tak aj 4*365 dni. Potom vas zhodnotime ;)
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Komentáre