SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Z hlavy na nohy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

euroval = moralny hazard?

Velmi dobry komentar, v podstate vystihuje presne ako sa citim. Ked som dnes zacal citat ze euroval ma byt stale riesenie tak som hned volal do svojej poistovne a informoval sa kolko penazi dostanem ked teraz zrusim svoj 3. pilier ...
Doteraz vsetci hovorili ako nebezpecny moze byt moralny hazard a teraz to vyzera, ze ho vsetci podporuju. Som zvedavy ako to tu bude vyzerat o 30 rokov. Ja osobne by som vsak na investovanie do dlhopisov moc nevsadzal :)
 

politici tvrdili, že euroval = ochrana

eurozóny pred zlými špekulantmi. v skutočnosti je to euroválov pre bankárov.
 

a to hlavne este len pride

ked sa eurosudruhovia naplno zapoja do svetovej inflacno-devalvacnej smrtiacej spiraly ktoru uspesne roztocili amici so sikmacmi
 
Hodnoť

 

Bezradnost ci schizofrenia ?Predlzit trvanie valu a zaroven hovorit o riadenom bankrote?Kolky na oznacovanie greckeho ci ineho ,,krachujuceho" € sa ECB nechysta ?
 
Hodnoť

 

Tak uz na socialke nebudu len poniektori obcania, ale aj staty. Ako to vyzera, ked sa niekto moze dlhodobo spoliehat na socialku - na ktoru sa dostal vlastnou vinou, je overene praxou. Este si to musime overit aj na urovni statov.
 
Hodnoť

Namiesto Eurovalu,

by sa tento euroodrb európskych daňových poplatníkov mal volať chobotnica, alebo pyramída. Funguje totiž na presne rovnakom princípe. My bankári, ak to vyjde, na tom zarobíme. A ak nie, nuž bóže, tak to zaplatíte vy.
A my začneme novú hru. A pritom by stačilo tak málo.
Uzákoniť plnú trestnoprávnu aj hmotnú zodpovednosť nielen politikov, ale všetkých, čo vo finančníctve majú rozhodovaciu právomoc.
 

Mám iný návrh

euroval premenovať na euroovál. A to už potom všetci budú vedieť o čo ide, veď kto by nevedel čo sa dialo v Oválnej (orálnej?) pracovni Bieleho domu?
 

emes.

Máš fantáziu. Len potom euroorál, nie?
 

Ak ste

niekto pozeral na ČT1 28.októbra slávnostný akt odovzdávania štátnych cien,k určite ste počuli prejav prezidenta Klausa, ktorý v úvodnom prejave medzi iným spomenul i EÚ ako spolok byrokratov, ktorých cieľom je ekonomicko-politický absolutizmus nad krajinami z menším HDP.
 
Hodnoť

Reálna pravda

je však niekde inde.Finančná pomoc Grécku a euroval spôsobili,že situácia sa "zvalila na bok".Lenže páni politici asi stavali situáciu "na nohy" pohľadom "fotoaparátu " /obrátený obraz/a preto ju postavili "z boku" na hlavu.A dôsledky ividíme zrejme v blízkej budúcnosti.
 
Hodnoť

Opäť len politické rozhodnutie.

Predpokladám, že Merkelová tak aj Sarozy majú veľmi dobre prepočítané, o čo by prišli pri krachu Grécka a im podobným a čo zachránia trvalým eurovalom. Tvrdenie, že len samotné banky sú tie, ktoré sa nepodielajú na škodách len na výhodách eurovalu sa síce v prvom momente natíska, no nemusí byť správne. Na ziskoch plynúcich pre silné nemecké a francúzske banky z gréckych dlhopisov (a z iných rizikových štátov) predsa participuje formou zdanenia aj samotný štát, čiže aj jeho občania a súčasne ohrozením ich finančnej stability sú predsa tieto príjmy štátu ohrozené, tak isto ako by boli ohrozené finančné zdroje a vklady právnických a fyzických osôb v týchto bankách. To ešte nehovoríme o previazanosti kapitálovo stabilných bánk s dynamikou hospodárskeho vývoja v danej krajine. Je pravdou, avšak možno až v treťom rade, že z toho plynú výhody aj pre Slovensko ako naviazaného ekonamického satelitu.
Mne na celej záležitosti vadí to, že o takejto závažnej otázke, ako riešiť stabilitu eura a celej eurozóny sa v jednotlivých krajinách, aspoň teda na Slovensku vôbec verejne nediskutuje, alebo len okrajovo a pár vetami a celá záležitosť sa odohrala za dva dni a teraz ostala v rukách vysušeného van Rampuya. Stále viac sa mi zdá, že do budúcnosti bude potrebná väčšia transparentnosť politikov voči svojim občanom, nerobiť len zatuchnutú kabinetnú politiku, a zaviesť systém permanentných občianskych stanovísk (referenda), pravdaže s tým, že určité aktuálne opatrenia budú prijaté a až následne referendom potvrdené či zamietnuté. Len tento stav nedovolí silnejším v EÚ úplne prevziať iniciatívu bez ohľadu na názory a potreby slabších a zároveň nedovolí robiť uzatvorenú "kabinetnú" politiku politických elít členských krajín bez priamej podpory občanov. Pri politických rozhodnutiach sa výsledok skoro vždy odkláňa od skutočných ekonomických potrieb a politici za tieto zlé rozhodnutia nikdy nebrali osobnú zodpovednosť. Prehra politika vo voľbách nie je tým Damoklovým mečom.
PS : poznáme to aj zo Slovenska, teória "pokusu a omylu".
 

Nebol čas diskusiu. EÚ sa spamätala

v hodine 12-tej.
K tým referendám - radšej dajme slovo nejakej rade odborníkov. Aj keď aj tu sa obávam, že rovnako ako v politike, budú rozdelení na nejaké tábory. Historici nám to už preukázali, nemajú jasno ani v tom, či sme Slovania alebo iba Slováci.
 

dajme tomu, že z eurovalu profitujú cez

zdanenie a stabilitu ekonomiky aj eu-občania , no je to profitovanie viac než pofidérne: daňový poplatník dostane do jednej ruky pár eurášov a vzápätí mu ich štát z druhej vyrve a vyinkasuje ďalšie. jediní, kto skutočne na euroválove profitujú sú bankári. je to ich garančný fond, na ktorý sa skladajú eu-daňoví poplatníci.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre