SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Masahikovými očami: Hviezdoslav (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Úchvatná úvaha. Moj obdiv máte už len vďaka tomu, že dokážete napísať článok v cudzom jazyku na tak vysokej úrovni.

Zamyslenie sa nad Hviezdoslavom je hodné pozornosti. Nechcem spochybňovať kvality tohto veľkého básnika, ale myslím si, že iní slovenskí autori sú hodnotnejší, napríklad Krasko. V Hviezdoslavovi a jeho diele sa podľa mňa zračí hlavne národnostná otázka, ktorá je však pre mňa na poslednom mieste.
 

mehmed

súhlas i nesúhlas,
schopnosti Masahika vyjadriť myšlienky v cudzom jazyku sú hodné pochvaly, nemožno sa mu diviť, že básen Hviezdoslava nedokáže "vychutnať",
národnostná otázka v diele Hviezdoslava nehrá hlavnú úlohu, aj keď v niektorých dielach sú v "hre" maďarsko-slovenské vzťahy, podstata myšleinky, ktorú rozpracúva, je sociálne postavenie, krivda, nedostatok ľudskosti až neľudské zaobchádzanie, "trestanie" nevinných,
- Nuž človeče, tys´pánom prírody?
ty že máš právo rozhodovať and ňou?
Prv seba opanuj! skroť kázňou vládnou:
kto pán je nad sebou, ten vývodí,
i hrdina je pravej slobody,
bo s každým zdielnym na enj mierou riadnou;
ináč je otrok, čo rukou kradmou
tak seba, ako iných oškodí.
Krvavé sonety určite nenesú národnostný náter, aj keď v nich píše "moja Slovač", o Puškinovi, slavianskom prúde atď.
dalo by sa vytiahnuť viacero príkladov z textov jeho diel, ale netreba, jeden príklad za všetky, kto pozorne čítal, vie, že Ežo Vlkolinský nie je o národovstve,
 

Nuž

vraj nezrozumiteľný jazyk je Hviezdoslavov básnický jazyk, to pán Mashalik by mohol prečitať britského génia Jemesa Joyceho najmä jeho Ulysses.
 

 

radsej finnegans wake, to je uz uplny konec
 

 

Suhlas, tie narodnostne veci daval POH do svojich basni kvoli tomu, ze ho sr@lo to, ze Slovac nie je vedena svojimi vlastnymi ludmi. Podla mna si slovensky narod idealizoval. Vacsina ludi jeho basnam nerozumie, necita poeziu ani beletriu, jedine co potrebuje je tupu hlavu na cele (Mufti, Hranol) a aspon 3 telky v domacnosti.
POH by bol poteseny a smutny zaroven, keby videl dobu sucasnu.
 
Hodnoť

velky muz si kladie velke ciele

ale vzhladom na to, ze velka cast slovace nema ani schopnosti ani potrebu nieco take citat a chapat je velmi otazne nakolko sa z hviezdoslavovych basni da pochopit dnesne slovensko, ktore voli nacionalny socializmus a silneho vodcu. Ale zase na druhej strane, hviezdoslav pise aj o takych ludoch... a o nich sa da poucit aj z menej vznesenych slov.
-
Hviezdoslav kde vyjadruje svoje pocity bohuzial nevyjadruje pocity priemerneho slovaka, ktoreho fico zhodnotil: "oni nechcu slobodu, oni chcu peniaze"
 

prepáč synu...

a ešte ra z si prečítaj čo napísal Masahiko. Tvoje súdy sú slaboduché a súdim, že ty si prvý medzi slovačou čo nepotrebuje chápať Hviezdoslava.
 

Ja len hovorim

ze ze hviezdoslava sa neda spoznat sucasne slovensko ako celok. Hviezdoslav opisuje slovensko velkych muzov a zien. Muzov a zien cinu nie prazdnych reci. Muzov a zien, ktory reflektuju svet sebavedomo a nie cez okuliare svojich komplexov.
-
Ale ano, autor ma pravdu... aj tento maly kusok slovenska existuje a da sa spoznat cez hviezdoslava. A autor ma pravdu, ze bez tohto kuska to nie je cele slovensko...
-
A myslim, ze sa moja smutna pripomienka o priemernych slovakoch vztahuje aj na teba.... kde si vzal, ze nejako spochybnuje, rozporujem alebo zlahcujem autorove pocity a vyjadrenia. Len som k tomu pridal, ze to co sa z neho dozvie je slovensko ine nez je dnesne...
-
A kludne mi uved priklady, ze to tak nie je... budes prekvapeny ako moc sa lisi pohlad na svet hviezdoslava (ktory je vlozeny do ust roznych postav) a fica.
 
Hodnoť

 

Pokiaľ ide len o sochu, je zlá. Už doboví recenzenti strhali autora sochára nielen pre to, čo sa na nej napáči ani Masahikovi, ale aj pre jej anatomické proporcie. Ktosi napríklad premeral topánku a predlaktie, a zistil, že chodidlo H. je asi dlhšie než predlaktie. Hviezdoslav bol československý senátor a v dvadsiatych rokoch XX.st. mal štatút oficiálneho národného básnika. Po smrti patrila k tomu aj socha a názvy ulíc a námestí. Bol aj na známkach, aj jedna sokolská župa sa volala podľa neho - "Župa Podtatranská- Hviezdoslavova". Doba sa dávno zmenila, ale už to tak zostalo. Na Hviezdoslavovom námestí si cudzinci lámu jazyk. Nik z domácich to nečíta, ale každý má na maturitách vedieť, že "Hviezdoslav je náš velikán". Hoci taký Rúfus je i z "národného" hľadiska ľuďom stokrát bližší než celý vyumelkovaný Hviezdoslav. Nedá sa však nič robiť, starý klasik je starý klasik.
 

daj si pozor na ajchle

asi ti pride nalozit, ze spochybnujes velkost prieniku narodovosti Hviezdoslava a nasho naroda ;-)
 

 

Kto čítal Hviezdoslava, CHÁPE!!!!!!, že bohatosť slovenského jazyke je nesmierna!
Rúfus je človeku bližší, ale jeho veľkosť popri Hviezdoslavovi bledne....., a Rúfus, áno, je "ľudu slovenskému" bližšie, ale celkom istotne nie tak, ako Drišľak....
Hviezdoslav je ikona, zaslúžene a oprávnene.... !!!!!!!
A žiaden nechápavý súd nečitateľa to nezmení.....
 

 

A závidia ti, dcéra slávy,
i ešte rozkošný tvoj šat:
sukienku riasnu, libač hlavy,
klas partíc, ľalíj činovať,
v čom v turíčne sa miešaš sbory;
čar mravov, zlatopriadky niť —
Čuj, búrajú sa do komory,
hej, radi by ťa olúpiť!
 

m3

kto čítal Hviezdoslva , okrem vedcov : nikto, ale tí nepíšu na blogy. Veľkí básnici sú preložení do všetkých svetových jazykov, vieš jeden : preklad do iného jazyka ?, teda čo za Ikona, skôr mám pocit, že určitý režim ho potreboval a : vyrobil, ako svoj nástroj.., k pokore, tak sa pomenovali námestia, postavili sochy a nakoniec aj celá Orava profituje.. z biedy / dovtedy teda nič moc, ale máme Ikonu, Kukučína k tomu a zaklincujeme to pani : Medveckou.
 
Hodnoť

 

Pekná úvaha ale nie o tom som chcel. Neviem či to tu číta Masahiko alebo niekto kto by mal aj Masahikove staršie stĺpčeky. Myslí že tu sú iba po rok 2009. Takže ak by niekto vedel o nejakých starších vopred ďakujem.
 
Hodnoť

 

masahiko, hviezdoslavove basne nedokaze citat vela slovakov, ich jazyk je totiz dost archaicky a su tam pouzite rozne novotvary a nezvycajne slova a slovne spojenia.
 

?

Slováci nerozumejú Hviezdíkovi, bo majú archaický jazyk? :)))))
.
Čajs um mútny ti reč przní a kdejaké dumy pribúšené mysľou tvojou kváču...
 

 

ehm, pardon, _jeho_ jazyk je totiz dost archaicky.
co je to cajs?
 

 

ale myslene to bolo tak ze _ich_ teda tych basni jazyk je totiz dost archaicky. ale dalo sa to pochopit aj inak...
 
Hodnoť

hviezdoslav

ale choď Masahiko, Hviezdoslav už dávno trápi len žiačikov, torí si usia zapamätávať jeho verše. Veľa Slovákov nevie o ňom ani zďaleka toľko ako ty a nikdy sa neunúvala ísť sa do Dolného Kubína pozrieť. Kto sa poobzerá po Orave a Roháčoch, začne trochu chápať aj tie jeho krkolomné verše. :-)))
 
Hodnoť

som potešená

Teší ma, že ,cudzinci prinášajú "pohľad zvonku" na históriu, literatúru a tradíciu na Slovensku. Bohužiaľ, Slováci trpia "domácou slepotou". Akoby nevedeli generalizovať. Mrzí ma to, Dávajú viac prednosť zahraničným tradíciám.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Komentáre