SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nie je to dobrý nápad (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

ach ten preklad..

z jalovej univerzity... mňa drbne
 

Aj mňa a nielen z prekladu

Celý ten článok je obyčajný blábol. Viď nižšie.
 

presne...

toto je téma na oveľa obsiahlejšiu diskusiu ktorá aj tak nakoniec nemusí priniesť jednoznačný záver pretože skutočné pozadie pozná len zopár kompetentných poťahujúcich za nitky a nie jeden krátky článok 100%ne vysvetľujúci celú problematiku
 
Hodnoť

Celý článok je blábol

podstata problému nie je v tom, či má čínska vláda juan posilniť alebo nie. To totiž na veci veľa nezmení, pokiaľ sa kurzu juanu nedá voľný priebeh. Celá autorova konštrukcia o tom, čo sa stane ak juan posilní a čo všetko pre číňanov zdražie a ako sa to premietne na obchodnom deficite a čo všetko sa už v USA dnes nevyrába a adováža z Číny a že to nebude, alebo to bude drahé - to sú všetko úvahy pracovníka štátnej plánovacej komisie a nie seriózneho ekonóma. Lebo ten vie, že pokiaľ budú odstránené deformačné bariéry (clá, pevné kurzy mien, umelo nízke regulované úroky a pod), ktoré deformujú trh, tak práve ten trh si so všetkými tými problémami veľmi rýchlo poradí a nastolí rovnováhu. Inými slovami to, čo sa pri posilnení juanu prestane oplácať dovážať do Ameriky z Číny, bude zrazu efektívne vyrábať aj v tej Amerike. A neplatí to len pre Ameriku, rovnako sa to dotkne aj Európy.
Súčasný stav, keď pulty obchodov vyspelého západu sú zavalené čínskym tovarom kadejakej akosti, nie je dôsledok nadpriemernej šikovnosti a efektívnosti číňanov a ich hospodárstva. Je to dôsledok obrovskej deformácie globálneho trhu, ktorý si môže Čína dovoliť len vďaka svoje veľkosti. Pestuje a nafukuje tým ale bublinu, ktorá môže kedykoľvek prasknúť a je si vedomá toho, že práve ona sama môže na jej prasknutie najviac doplatiť. Fakticky Čína dnes nevie kam z konopí. Svoje nahromadené dolárové rezervy nemôže vo väčšej miere konvertovať na iné meny či komodity, pretože tým podkopáva ich hodnotu. Juan nemôže posilniť, alebo uvolniť do floatingu, lebo by to znamenalo okamžitú jeho revalváciu a následnú recesiu ekonomiky. Ak niekto povie, že američania hrajú vabank so všetkými žetńmi na jednej karte, tak ja si skôr myslím, že hrajú veľmi slušnú pokerovú partiu. To že FED emituje miliardy nových zelených papierikov určite prinúti Čínu konať, alebo bublina praskne. Ale obávam sa, že Amíci z toho zase vyjdu víťazne. Alebo som tomu možno aj rád.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre