SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

ÚPN a pamäť národa (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Pán Kováč,

zdá sa mi, že ten článok ste písali s rovnakým nadšením ako sa ja zvyčajne púšťam do rybacej polievky. A veru, ÚPN aj rybacia polievka majú predsa len niečo spoločného - trochu páchnu. ÚPN asi trochu viac - neodbornosťou, servilnosťou, prácou na politickú objednávku. Tak by vedecká inštitúcia nemala fungovať. A ešte sa niektorým našim politikárom toho pachu máli - vraj je ÚPN priveľmi akademický. Na vašom mieste, namiesto prázdneho plytvania slovami, by som doporučil len jedno - nech je ÚPN len dobre spravovaným archívom a všetko ostatné treba nechať na výskumníkov zo SAV a univerzít, ktorí sú len predsa nezávislejší. Inak ÚPN skončí (a možno už aj skončil) ako český ÚSTR - trapná fraška na pokračovanie. Nikto to dosiaľ presnejšie nevystihol ako Petr Uhl (bývalý disident), ktorý našiel pre ÚSTR oveľa lepší názov - Institut imeni Orvela.
 

Aj zverejnenie Slotových profilov

bolo očividne na politickú objednávku ? Kto ju vystavil ?
 
Hodnoť

 

UPN bola trafika sita pre Langosa. Preto jeho manzelka mohla chodit po meste s igelitkou s 2 milionmi.
A Kovac je ako sup, ktory zacitil, ze flek sefa UPN bude za chvilu volny, tak dava o sebe vediet.
 

 

na funkciu šéfa upn si robí zálusk osuský.
a to je väčší žralok než kováč
 
Hodnoť

 

Ja si myslím že je dobré že ÚPN existuje. Skôr s toho motívu aby tý ludia a ich potomkovia čo sa na takých veciach podielali boli pod drobnohľadom spoločnosti. Čo ale ÚPN potrebuje ale to je problém aj SAV je peniaze na výskum. Ak niekto stále je nútený robiť administratívnu činnosť tak sa nič nepohne ďalej. Ten časopis ÚPN bol fantastická záležitosť aj s vedeckými článkami. Neviem či ešte výchádza ale ak nie bolo by dobré ho obnoviť.
 

Koľko je dosť ?

peňazí na výskum ? Kto, kedy, naozaj nezávisle skontroluje miňanie "peňazí na výskum" , teda míňanie našich daní ? Pripájam sa k domnienke že Kováč zacítil možnosť riadiť "peniaze na výskum".... Možno aj Osuský.... Zvlášť keď sa dal (vraj) Ferko počuť že on neašpiruje na túto funkciu....
 

Ani

sliepka nehrabe zadarmo. Myslím si, že asi nechceš poznať zahmlené a hlavne nedávne historické súvislosti, povedzme tak od r. 1930
 
Hodnoť

Dobre napísaný článok.

Dušan Kováč patrí medzi Top našich historikov a jeho slovo nezávislé a úprimné.
-
Ešte k článku: Chýba mi východisko. Čo podľa Dušana Kováča je potrebné konkrétne urobiť, aby ÚPN bola taká ako si ju predstavuje on, alebo P. Hrušovský ? Langoš jeden z mala, ktorý si zaslúži sochu, vybudoval ÚPN a tá má pevné základy. Zverejnila mená eštebákov, arizátorov, mená arizovaných, komunistických pohlavárov.. atď. a to je už skoro "hrnečku var". Ani sme nedúfali, že sa to udeje. Zverejnenie nie je na šikanovanie susedov, ale by sme vedeli, kto nás šikanoval, kto nás chce šikanovať, poznáme rodinné motívy a vieme predvídať ako sa zachovajú i ich potomkovia.
-
Na Petranského nevyberavo útočila SNS, pretože Slota má problém s ľudáckou i komunistickou minulosťou svojich. Hrušovského motív útoku na Petranského môže byť ľudácka stránka a nástup napr. Ftáčnika a ľavice. Má pocit, že keby sa viac pranieroval kom. systém, tak by ľavicu ľahšie lámali.
 

 

kde sú zverejne né mená arizátorov - to je len filtrované torzo mien a chýba zoznam arizovaného majetku, takže ešte raz, kde sú zverejnené mená arizátorov - nie sú , opakujem znova, to čo je na stranke UPN je desatina z desatiny b- skutoční velkoarizatori zverejnení nie sú - takže netrep a nezavádzaj - Langoš bol skorumpovaným umasteným lumpom a Petranský je poskok pohrobkov slovenského klerofašizmu
 

Zaujímavo píšeš,

až tak, že neviem, čo vlastne chceš.
-
Sú zverejnené podniky, ktoré boli arizované aj nejaké mená arizátorov. Ak hovoríš, že chýba ešte 90%, tak ÚPN má ešte, čo robiť. Poznáš aspoň jedného veľkoarizátora ? Napíš, máš tu priestor.
-
Kto korumpoval Langoša ? Napíš, máš tu priestor. Petranského by som prirovnal k Michalovi Kováčovi. Kováč sa postavil Mečiarovi, Petranský Slotovi. Mečiar i Slota si mysleli o nich, že sú poslušné bábky. Možno máš v poslednej vete i pravdu, tak ho treba vymeniť.
 

 

to je práca UPN,a súdruha Petranského - všetkyy tieto zoznamy existujú, no nie je vôla ich zverejniť - to čo podhodil Petranský je torzo a sú to len trafiky a nie podniky - nuž asi sa to niekomu nehodí - nepochádzaš z takej rodiny, čo arizovala, potom im bolo znárodnené a potom reštituovali zločinom nadobudnuté podniky - tu je pes zakopaný
 

Kde Langosova nabrala

igelitku s milionmi, je zname ze jeho poskok Gula predaval spisy aby mal na chlast, bol vyrazeny UDV za opilstvo.
 
Hodnoť

 

Langoš s UPN urobil kuplereaj a vlastný zárobkový podnik, v podstate Langoš fungoval presne ako federalny minister vnútra pri vydavaní lustračných osvädčení aj tie predaval, no a Petranský je klerofašistický pošuk, ktorý sa celý čas snaží rehabilitovať a glorifikovať zločinecký klerofašistický režim
 
Hodnoť

Ak ste vytvorili takú obludu!!!!

Už tu bolo napísané, že Langoš bol obyčajný hoštapler. Zásluhou známosti s Havlom sa stal federálnym ministrom vnútrea. Čo dokázaz napr. v Mošnove na letisku to bol vrchol jeho neschopnosti.
V trafike ÚPN našiel svoje ryžovisko a na ňho aj doplatil.
Keď človek počúva niektoré "žvastyô tzv. vedeckých pracovníkov z ÚPN , a má trocha objektívnu pam(ť, tak musí len prevrácať oči. Toľko hlúposti, ktoré títo tzv. vedci produkujú je úžas.
Zverejniť zoznamy z archívu je čo za vedecká práca????
Prečo Hrušovský sa oi to tak zaujíma???? potrebuje zakryť svoje neduhy a svojich známychz z bývalých režimov.
Osusky???? to je správny výraz pre taliban v tzv. kresťanskom otočení. z toho človeka priam srší nenávisť a pritom nič poriadné ešte neurobil.
Češi hovoria: "Gdo umí - umí, gdo neumí, jenom čumí"!!!!!!!!!!!
Takže tu ide práve o tých "čumilov" a nie o serióznu analýzu.
Ich výsledkom má byť vraj trestanie vtedy mladých chlapcov pohraničiarov, ktorí každú minutu sa strachovali o svoj život pri strážení štátnej hranice. A ak im išlo o život tak sa bránili aj streľbou a mnohým iba to zachánilo život pri napadnutí zversky sa sprajúcimi tzv. utečencami. Tí čo miesto syna dostali len zacinovanú truhlu vedia o tom svoje. Ale tým tzv. vedci z ÚPN slovo nedajú. Naopak propagujú zločincov typu prevádzačov. A či dnes nie sú prevádzači trestne stihaní.
Zločin je zločin a ten musí byť potrestaný v každom režime.
 

Čo ešte Česi hovoria ?

Kde ryžovisko moje ? Kde je tvoje ?
-
Osuský je jeden z naj kultivovanejších ľudí v parlamente. Viem si dobre predstaviť ho na čele ÚPN. Bola by to kontinuita s Langošom. Z teba srší láska k blížnym.
-
Voajci si plnili svoju povinnosť, v tom máš pravdu. Možno trestať ich veliteľov, pretože tí si tiež plnili síce povinnosť, ale profesionálne - mohli si vybrať.
 

 

"Osuský je jeden z naj kultivovanejších ľudí v parlamente"
väčší grc som nečítal
 

Vieš o niečom,

čo ja neviem ? Napíš nejaký menší grc o Osuskom. Osuský je v politike 20 rokov a nezaznamenal som žiadne žraločie jeho úmysly. Bol to Osuský, ktorý napadol turistov v Egypte ? Skús negrcať a napíš niečo, začo by sme ho znenávideli.
 
Hodnoť

Ustav pamäte národa nutnost?

Ked to ma byt Ustav, tak nech subezne studuje všetko v spoločnosti do dnes. Nie len vyberat okienka historie, ako je obdobie od r.1948 do 1989, bolo by dobre zistiť ako skutočne sme pisali dejiny po r.1989, kolko krat nas oklamali a okradli na prvej vlne privatizacie, v nebankovych subjektoch. Ako musia zamestnaci drzat krok a hubu aj mimo zamestnania, ako sa nemozu zdruzovat v polit.org. pod hrozbou strachu o zamestnanie, ako je to vlastne s proklamovanymi slobodami slova, zdruzovania, ako je to so slobodou cestovania, ze 3/5 naroda, nemoze vycestovat viac ako 50 km, lebo na to nemá. Ako je to s ponizovanim ludskej dostojnosti prostrednictvom davok hmotnej nudze, zobracenkami, ako su lludia odsuvani na slepu kolaj a su len priatazou spolocnosti, toto je tiez potreba pre pamät naaroda slovenskeho, ...Toto je pre Slovensko dolezitejsie, ako tie dva okna minulosti...
 
Hodnoť

 

UPN evidentne znervoznuje nejedneho jedinca a to nielen z radov citatelov sme. Je to vidiet na snahe zdiskreditovat vsetkych, co stali za jeho vznikom a aj tych, co by ho chceli udrzat vo funkcom stave a pripadne este zvysit jeho kredit. Su to stare komunisticko-estebacke praktiky, ktorych sa kopa ludi stale nevie vzdat.
 
Hodnoť

Dejiny neoklamete

žiadnymi účelovými zariadeniami ala ÚPN. Aj komunizmus je veda, a ako s vedou je treba s ním zaobchádzať, teda - študovať ho, a nie tárať o ňom nezmysli.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Komentáre