Tesnejšia integrácia je cestou, ktorá by mohla pomôcť Európskej únii zachrániť euro. Iné riešenia zvyšujú riziko nestability a neriadeného rozpadu eurozóny so všetkými negatívnymi dôsledkami.
...preco politici vzdy cakaju..
dovtedy pokial si mozu vyberat uz len z dvoch rieseni: Zleho a Velmi zleho... Nechce sa mi verit, ze su taki naivni a samolubi... ale potom je tu uz iba moznost, ze oni akoby ziju v inom svete, kde ich /na rozdiel od beznych ludi/ nemoze nic ohrozit... Hraju len taku PC hru a pre nich je skutocnost len virtualna... Ak bezny clovek ma standardny prijem, plati nejake pozicky... zrejme si svoju pracu vazi a pristupuje k nej seriozne... Predstavme si vsak, ze tento cloviecik vyhra v lote 1 mil. €... Aka bude jeho motivacia dalej rovnako pracovat ? Bude pod nejakym tlakom robit len tie najlepsie rozhodnutia ?Voľakeda dávno,
keď nášmu vtedy ešte spoločnému štátu šefoval "ujo Husák",tento ujo poveal,že politika musí mať prednosť pred ekonomikou -lebo......solidarita /vtedy sa to volalo internacionálna pomoc/.Dnes - pár ekonomických amatérov vo vysokých politických funkciách si uzmyslelo,že zavedu spoločnú europsku menu bez spoločnej fiškálnej politiky.Ak k tomu pridáme,že do menovej únie zahrnuli aj krajiny či štáty s veľmi rozdielnou hospodárskou a životnou úrovňou - základ "menotrasenia"bol vytvorený.Tento stav totiž umožnuje,aby si štáty s nižšou hospodárskou urovnou "pomohli" zvýšiť životnú úroveň nad "hospodárske pomery" a bankový súkromný sektor /vrátane zahraničných/im v týchto podvodoch výdatne pomáhal.Toto všetko sa však dialo len a len na úkor ďaľšieho zadlžovania až to dospelo tam kam to dospelo. Riešenie ? Neverím,že politici budú ochotný nájsť dobré riešenie,lebo euro je ich dieťa a priznať chybu je nad ich sily.Zrejme riešením bude,že krajiny s nižšou hospodárskou a životnou úrovňou načas opustia menovú úniu a tie ktoré ostanu zavedu jednotnú fiškálnu politiku.Pre návrat odídených musía platiť aj daľšie - nové pravidlá - porovnateľná hospodárska a životná úroveň inak sa bude aj budúcnosti ťažké vyhnúť podobným "excesom" ako je tento.Samozrejme aj banky by mali znášať svoj podiel viny a to tak,že cca 20 - 30 % týchto pôžičiek "odpíšu" ako nedobytné do svojich strát.