SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Stĺpček Ivana Štulajtera: Kamufláž (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Bude mat clanok pokracovanie,alebo mi nieco uslo?
 

a čo sa iné dá stvoriť

na poslednú chvíľu - za 10 minút ľavou zadnou
 
Hodnoť

Funkcie

Pán novinár, to nie je o rozdávaní funkcií , to je o korupcii vo veľkom štýle. Tak to pomenujte konečne správne. Alebo nie je podľa Vás korupcia, ak sponzor politickej strany dostane funkciu, štátne zákazky a pod. Podľa mňa je, ale ak som sa na to opýtal na nejakom školení o boji proti korupcii, tak prednášajúci rýchlo ukončil diskusiu a odišiel preč. Dovtedy hovoril o korupcii na úrovni policajt -vodič a lekár - pacient. A novinári robia to isté. Ja som doposiaľ od žiadneho novinára nečítal, že je to korupcia, vždy píšete o konkurzoch a dosadzovaní osôb podľa politického trička. Nazvite to pravým menom a to korumpovaním politikov a politikmi.
 

Najviac sa činia straníci z KDH a SaS,

stačí sa pozrieť na nimi ovládané ministerstvá...
 

Právo je postavené na zásade,

že to, čo zákon vyslovene nezakazuje, je povolené. To však automaticky neznamená, že všetko, čo je legálne, je aj legitímne, pretože právo a morálka sú dve rozdielne kategórie...
 

 

Teda, to že za sponzorstvo dostanem funkciu alebo štátnu zákazku je podľa teba legálne, ale nemorálne? Ja tomu hovorím korupcia.
 

v politike a to najmä v slovenskej

neexistuje žiadne právo a tobôž nie morálka. Občan je pre politikov potrebný iba pred voľbami...!!!
 

Právny rámec je odlišne vymedzený

pre občana a pre štát. Občan môže robiť všetko, čo mu zákon nezakazuje. Štát môže robiť iba to, čo mu zákon dovoľuje.
Tým štátna moc obmedzuje samu seba. Zákony musí rešpektovať, lebo ich vytvára.

Rozdielne kategórie sú medzi zákonom a morálkou. Zákonom sa nastoľuje poriadok, zatiaľčo morálka je etická kategória. A právo bez etiky by bolo bezduché, právo musí byť aj nositeľom spravodlivosti.
 
Hodnoť

Keď padá strecha, treba podpáliť dom :-§

Postaví "sa" nový. Raz, možno, ak sa bude chcieť. Dovtedy budeme spať pod širákom.
Oprava: "My" nie. "My" sa ubytujeme v x-hviezdičkovom hoteli. Útratu zaplatia tí, čo ich vyženieme pod širáky.
 
Hodnoť

Kamufláž

Pán I. Štulajter vyzerá celkom inteligentne, ale tak hlúpo napísaný stĺpček som vari ešte nečítal.

"Asi by bolo lepšie, keby sa politici nehrali na konkurzy a do pozícií v štátnych organizáciách dosadili svojich ľudí. Burcovalo by to do boja proti tomu."
Tieto dve súvetia sú geniálne hlúpe.

A čo tieto dve ďalšie? Ešte "geniálnejšie": " Takéto móresy sú však na Slovensku posudzované ako grganie za stolom. Teda aspoň tou časťou verejnosti, ktorá od politikov očakáva, že budú presadzovať spravodlivosť pre všetkých." Iba sa pýtam, kto vlastne grga za stolom?

"A tak sa konkurzy na vysoké úradnícke a manažérske posty robia často len na oko. Farizejsky." Hľa, da sa to napísať aj normálne. Chválim. Iba sa opýtam. Táto časť sa týka iba Fica, alebo dokonca tejto ekipy?

"Pre prácne objavovanie rôznych úskokov sú také konkurzy horšie ako rozdávanie lén bez bázne a hany. Aj obsah zostáva rovnaký: štátne firmy sú tunelované a zväčša v strate. Je to vina všetkých politikov, ktorí nehľadajú najschopnejších." Ako by mohli hľadať schopných? Ako by potom mohli odovzdať zadarmo SPP, SE, VSŽ, ST, ... ?

Stĺpček mohol byť pokojne aj takýto:

Kamufláž

Teda aspoň tou časťou verejnosti, ktorá od politikov očakáva, že budú presadzovať spravodlivosť pre všetkých.Asi by bolo lepšie, keby sa politici nehrali na konkurzy a do pozícií v štátnych organizáciách dosadili svojich ľudí.

A tak sa konkurzy na vysoké úradnícke a manažérske posty robia často len na oko. Takéto móresy sú však na Slovensku posudzované ako grganie za stolom. Farizejsky. Burcovalo by to do boja proti tomu. Je to vina všetkých politikov, ktorí nehľadajú najschopnejších. Pre prácne objavovanie rôznych úskokov sú také konkurzy horšie ako rozdávanie lén bez bázne a hany. Aj obsah zostáva rovnaký: štátne firmy sú tunelované a zväčša v strate. Zdá sa, že aj minister Uhliarik dal nohu na túto konkurznú cestu.
 
Hodnoť

... súhlasím so Štulajterom,

píšem o tom už dosť dlho. Každý konkurz, každé vyberové konanie sa dá uspôsobiť tak, aby sa na miesta dostali ľudia, ktorých tam chcem mať a pritom nič neporuším. Podmienky, za akých môže byť uchádzač prijatý riešia zákony. Existovať ako úradník v štátnej a verejnej službe na všetkých ich úrovniach dokážu v tejto republike desatisíce ľudí. To len cez politikov, desaťročia zasedení, zaprdení, s vyšúchanými lakťami až do kosti, nič iné, až do sebažertvy všetkým režimom a vládam lojálni úradníčkovia, ochotní vždy na pokyn nového pána pripraviť a obhajovať rôzne kšeftíky, z ktorých im mnohokrát ani nič nekvapne, samozrejme okrem toho, že zostanú minimálne na svojom fleku, tak táto byrokratická kasta, majúca vždy v šuplíkoch naporúdzi pripravené rôzne varianty riešení, vždy podľa chuti klienta, rozumej šéfa, poslúži svojej veci. Tak ich sprznili politici. Poslúchneš, ideš, neposlúchneš, ideš tiež. Čiže k meritu. Je nefunkčný systém, úplne nefunkčný. Keď bude akýkoľvek zamestnanec štátnej a verejnej služby vedieť, že keď sa bude podieľať na špinavosti, lebo sa musí, ministri, podministri, podpodpodministri a iní, si veci dajú vždy pripraviť, alebo ju bude kryť, nepomôže mu žiadna stranícka príslušnosť, ani minister, nikto. V zmysle zákona bude potrestaný a nikdy viac nečuchne do roboty, kde je doposiaľ tak krásne leštiť stoličky svojim zadkom a mnohí navyše s pocitom nesmiernej dôležitosti. Záverečná poznámka: netýka sa to samozrejme všetkých, ale je to takto prispôsobené potrebám, ono ústa sa dajú zavrieť takmer každému ...
 
Hodnoť

hehe

nic nove objavene ked idu novy pani treba aj novych poskokov a to vsade treba dosadzovat vlastnych aby moc bola uplna, vzdy to zacina slubami o vlade odobrnikov potom obhajobou ze vybrany je vzdy len ten najlepsi z najlepsich a potom pride narad to ze tyto odbornici nikdy niesu schopny spravit co sa od nich caka ty si vytvoria dalsie stado "expertov v oblasti" nevyhnutnych na fungovania a pritom kazdy projekt, kazdy preiskum , kazdy audti a podobne sa zadava externe a nejslepei aj do zahranicia za tazke miliony aby sme sa dozvedeli co? to co MMF konstautuje uz 15 rokov pri kazdom sumare ze tu mamme v danovom systeme ciernu dieru? nie kazdy rok si zaplatime extra audit a projekt len by ma zaujimalo co ty experti expertov a armady odornikov za ktorych by vlada dala ruku do ohna robia? naco mame x uradov, rad, sekcii, a funkcii o europskych fondoch ked si davame projekty vyrabat za miliony inym? a vetsinou aj pochybnym zivlom
 


Najčítanejšie na SME Komentáre