SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vyššia forma zúčtovania (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Nejako si neviem spomenúť,

že ktorý
"vyšší princíp súčasne hovorí, že dôraz na zlyhávanie a trestanie jednotlivcov je manéver, ktorým politici bránia fundamentálnym reformám byrokratického systému.".

Poradí niekto ?
 

Dtto.

Aj najdebyrokratizovanejší systém bude postavený len na jednotlivcoch a bude vzťahom medzi ľuďmi.
Ešte zabudol spomenúť, že v návrhu sa počíta so vymožiteľnou zodpovednosťou politických strán, za ktoré sa teda tieto indivíduá neschovajú.
 
Hodnoť

 

Nech je akokoľvek, ale výdavky štátu, vyvolané rozsudkami zo Strassburgu za "prieťahy v súdnom konaní" (pred súdmi SR voči občanom SR), by mali byť zo zákona ZOSOBNENÉ konkrétnym páchateľom - t.j. zodpovedným slovenským sudcom všetkých stupňov.
 
Hodnoť

 

Sice troska komplikovane, ale dost jasne Schutz napisal,ze vladna koalicia opat vymyslela dalsiu .ujovinu.
 
Hodnoť

 

skoda je vtedy, ked sa da urcit ujma na majetku a pravach organizacie, na dobrej viere nezalezi, ked sa spolahnu na odbornu radu niekoho, potom to je vymahatelne aj voci nemu, ak to bolo zmluvou dohodnute
 
Hodnoť

 

Nerozumiem, prečo by rozhodnutia prijaté "v dobrej viere" a spôsobili škodu mali mať nejakú výnimku. Keď zamestnanec vo firme v dobrej viere niečo po***, tak za to nesie zodpovednosť. Prečo by úradník / politik nemal?
 

rozdiel je v tom,

ze pri neumyselne sposobenej skode zodpovedame za nu nasobkami platu, pri umyselne sposobenej skode vsak v plnej vyske. v ziadnom zakone sa ani dnes nepise, ze sa to netyka akejsi chamrade ubermenschov. cize problem je klasicky a na sk uplne bezny - zakon neplati pre kazdeho rovnako. napriklad v osadach a v parlamente, ci vo vladnych instituciach.
 

keď je to politik, hneď je iné merítko

Keď je to politik, hneď je iné merítko. Jeden na druhého sa vyhovára, lebo si to môžu dovoliť, že sa im nič nestane. Zoberme si dlhy STV 43 mil. €, kto to zapríčinil, nech sa to vyšetrí. A kto to spôsobil, nech to zaplatí. To sa nehanbí ten pán riaditeľ takéto dlhy vyrobiť?
Kde bola kontrola STV ? Keby to bol obyčajný človek, hneď je v base. Tak aká je to spravodlivosť, aké sú to zákony?
Ja som dôchodca a musím sa zmestiť do môjho rozpočtu!
 
Hodnoť

nepotrebujeme

nove zakony ale novych sudcov
 
Hodnoť

Nový zákon - útek od podstaty.

Pokus riešiť zákonom ochranu verejných zdrojov a majetkov pred nekompetentnými "verejnými činiteľmi" a pokutovať ich majetkovou sankciou je len ďalším, a s vysokou mierou pravdepodobnosti -neúspešným - legislatívnym pokusom, niečo urobiť a pohnúť so slovenským zločinom. Ak niekto napr. minister, vydá pokyn so zjavným úmyslom (zjavný je už zo samotného konania a následku) naložilť z financiami štátneho rozpočtu či štátnym majetkom vysoko neefektívne, mimo zákonného účelu ich použitia, tak sa nejedná len o "zlého hospodára", ale o osobu podozrivú zo spáchania trestného činu. Takáto osoba sa nemá sankcionovať podľa pripravovaného zákona o hmotnej zodpovednosti verejných činiteľov, ale má byť trestne stíhaná pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa spolu s ďalším súbežným hospodárskym deliktom a má byť odsúdená a okrem iného trestu uložená náhrada spôsobenej škody a trest prepadnutia majetku z vlastných - súkromných zdrojov. Tieto právne inštitúty sú na Slovensku platné už celé desaťročia. Pokiaľ tu na Slovensku neodstíhame a nepotrestáme aspoň jedného člena vlády, či predstaviteľa iného ústredného orgánu štátnej správy za takéto delikty, potom nám žiadne nové zákony nepomôžu. Dôveru občanov si politici nezískajú ďalšími zákonmi ale len ich správnym a okamžitým uplatňovaním.
 

 

Súhlas.
 

Typický príklad v nástenkovom tendri

..pošlú z účtu ministerstva na účet s.r.o. patriacej bielemu koníkovi Tretinovi, ktorý vôbec nevie, kde je sever, obrovskú sumu vyše 10 mil € a už z jeho záznamov na polícii je jasné, že je využívaný ako biely kôň istého okruhu podnikateľov z okolia Slotu. Vymyslené faktúry za ministerstvo odsúhlasuje a podpisuje vysoký štátny úradník Štefanov. Za odmenu po odvolaní ministra spravíme ministrom Štefanova. Nikto neskúma neúčelnosť nákladov, neuskutočnené služby, neoprávnené fakturácie a pohyby peňazí z účtu s.r.o. bieleho koňa. Štefanov sa dokonca stal po odvolaní ministra za tento tender najskôr ministrom a voliči SNS ho odmenili tým, že ho v parlamentných voľbách zvolili poslancom NR.
 

náhrada spôsobenej škody

Treba s tým niečo robiť, trvať na náhrade škody, lebo švindľujú ako sa im zachce.
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť

Myslím, že takýto zákon

nebude tak skoro prijatý. Príliš by obmedzovať bašovanie v štátnej správe.
Možnosť bašovania v štátnej správe je jediný dôvod, prečo sa nechajú niektorí súdruhovia do funkcií navrhnúť a zvoliť. Takto vznikajú zároveň záväzky, voči tým ktorí nominovali a zvolili, ...
Pozrite sa na obmedzenie imunity, ktorá je proti tomuto malý krok. A stále sa nenašlo dosť poslancov na podporu zákona o minimalizácii imunity.
 
Hodnoť

... nemôžem si pomôcť,

hmotná zodpovednosť ma tiež dostala. Je to haluz najväčšieho kalibru, ktorá sa podarila koalícii dať verejnosti na známosť za to krátke pôsobenie. Či, priamo v čánku, alebo u prispievateľa Šáteka, sú pomenované zákonné možnosti postihu darebáctiev štátnych a verejných činiteľov. Nepomáhajú, to nové pomôže? Nie veru. Na mieste je otáka prečo? Lebo sme si za dvadsať rokov zvykli, ešte to síce nemožno nazvať zvykovým právom, tak za tých dvadsať rokov sme si zvykli, jedni zákony nerešpektovať a druhí im to tolerovať, a keď je príležitosť, tak aj z tej druhej skupiny, aspoň trošku ho porušiť, keď mi to môže byť na "osoh". Neviem pochopiť, prečo reagujeme spôsobom, keď môžu druhí, tak, aj ja. My, občania tejto krajinky máme o sebe veľmi zlú mienku. Obraz, ktorý sme si o sebe vytvorili, je dávno na povale zapadnutý prachom, lebo pozrieť sa naň, by mohlo nebodaj primäť vstúpiť si do seba. Tí prví sú pokračovateľmi tých už dávnejšie odídených, ktorí tiež neznášali, keď niekto príliš chcel vytŕčať, nuž oni tiež prevzali ich metódy a spôsoby umravňovania, prispôsobili ich dobe a potrebám dneška. A tí druhí, navyknutí, že držanie huby a kroku je predsa len menej bolestné ako dostať po hlave a sem tam aj niečo kvapne, nemienia podstupovať riziko neistých krokov po ceste o ktorej nie sú presvedčení, že im bude prinášať len samé dobré veci. Tak si jedni aj druhí žijú vo zvláštnom vzťahu navzájom sa potrebujúcich komunít, požierajúcich a požieraných, a prečo? Nuž, lebo ... to sa tak musí ...
 
Hodnoť

Lož plodí lož, sebaklam ďalší klam

je jedno do akého šatu starú pravdu oblečieme, či do vedeckého pojmu laboratórium. Ozaj kto chce zjednať aspoň štipku reálnej nápravy - má dosť možností už teraz. A kto chce zahmlievať a maskovať pravú príčinu pozdvihnutia GP na Winnetoua, potreby "systémovej" zmenu "hic et nunc" - tak vypúšťa bubliny a sebaklamy. aj to patrí k ľudskej výbave, najmä ak si "tí lepší" v koalícii nedokážu poradiť s tými "horšími" vovnútri. Treba to brať ako skúšku! Presnejšie "pascu" nachystanú tými, ktorí sa nezosobášili z lásky, ani z rozumu.

Ináč to ľahko dopadne ako s dzurindovcami, ktorí naplnili komoru, prestreli stôl a k hostine sa usadili ich súperi a oni dostali omrvinky. Podobne sa rýchlo šité zákony môžu vymstiť skoro. Najmä, ak padnú do pripravenej pasce so zaviazanými očami čiernou páskou a nechuťou pozrieť realite zoči-voči.

Aj preto sa ukazuje timing začať spolupracovať s opozíciou transparentne a nezakrývať zrak, že vládnu z vôle Božej a tých 4strakatých. Je to o vyšších citoch než pomsta, vychcanosť, nenažranosť, strachy.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre