SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Niečo v slovenskom farmabiznise smrdí (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Aby sme neprepadli depresii malý dodatok

"V súčasnosti totiž farmabiznis na Slovensku má pečať korupčnosti..." bohužiaľ tak ako skoro všade vo svete "... či sa to niekomu páči, alebo nie." Nemôže to ani byť inak, keď tak silné odvetvie ako výroba liekov je privátne a väčšina spotreby je hradená z mohutných verejných systémov, ktoré nik z politikov nemá odvahu redukovať. Práve naopak (Obama). To však nie je najmenší dôvod na rezignáciu a je výzvou niečo s tým robiť aj u nás.
 

Aktivity - DERATIZOVAŤ !

Stotožňujem sa s Vašim názorom.
Mám však za to, že predmetom riešení by sa mali stať i ceny voľnopredajných liekov a zdravotníckeho materiálu. Aj v tejto oblasti pretrváva štátom tolerovaná úžera.

"Neviditeľné (?) ruky trhu" parazitujú na pacientoch, ktorí sa v čase choroby nedokážu, nemôžu, či nevládzu chovať racionálne. Prostriedky, ktoré vynaložia (v rozpore s reálnou cenou) pritom nejdú na výskum, ako sa nám to navráva,ale... Potom sa nečudujme, že chýbajú inde. De facto každý občan je svojimi nákupmi investor. Ak investuje (lebo musí) premrštené sumy do jedného z odvetví, nemá na -
nepodporí iné...
 

V socializme sa kedysi razilo

heslo-"na konci nášho snaženia je človek" -obávam sa, že aj tu je pacíent až kdesi na konci...a ešte dlho bude
 

Pite bylinkove caje, cvicte, neprezieraj

-te sa a ak vam to nepomoze, tak ZOMRITE zmierena s osudom.... A k tomu naozaj LIEKY NEPOTREBUJETE: Alebo zeby ANO???? Kto vam kaze ich kupovat a uzivat?
 

 

Môj body mass index je, bez akýchkoľvek výkyvov, OK. Priznám, že ma to teší. Srdečne
 
Hodnoť

Ryba smrdí od hlavy

Pán doktor, je to niekoľko rokov, čo som k Vám chodil (na Kapisztoryho do ambulancie) ako reprezentant (vtedy ešte nepoškrvrnenej farma spoločnosti) a chcem Vám len pripomenúť, že nie sú to len reprezentanti, ktorí korumpujú lekárov, ale sú to predovšetkým lekári, ktorí už nevedia, čo od "nenažratosti" si majú pýtať. Myslím si, že na Slovensku sú zákony, len ich treba dodržiavať a keď si myslíte, že "môžete hodiť kameňom" tak neváhajte. Máte na to §328 ods. 1 Trestného zákona 300/2005 Z.z. Je to dokonca Vaša občianska povinnosť ak viete o trestnom čine (korupcie, podľa citovaného paragrafu), ste povinný to nahlásiť orgánom činným v trestnom konaní. Garantujem Vám, ak sa dostane čo i len 1 Med Rep do väzenia za korupciu, tak to povedie k 50%-nému poklesu uplácania lekárov. Ak tam dostanete "väčšiu rybu" napr. riaditeľa spoločnosti, tak máte cca 75%-ný pokles. Tak neváhajte, ak ste bez viny, hoďte kameňom!
Farmaceutické firmy nevymysleli korupciu, reagovali len na dopyt lekárov a ako som už bol napísal, na ich nenažratosť. Trochu sebakritiky do vlastných radov by nezaškodilo, lebo §328 ods. 1 Trestného zákona 300/2005 Z.z. má dva konce a verte, že pri najbližšej príležitosti ho využijem.
 

Ďakujem Vám za reakciu úplne s Vami

súhlasím. Ale treba dodať jedno, ako ste si nás vychovali, takých nás máte. A ak už spomínate tú sebakritiku. Nikdy som nikde netvrdil, ako prezident SLK, že na žiadnom kongrese s firmou nebol. Ale nikdy som nebol prvý, kto sa firme pchal do zadku, hoci som gastroenterológ. Viacerí Vaši kolegovia tvrdšia o nás lekároch to isté, čo Vy a ja som im to x-krát aj povedal-presne ako to píšem v prvej vete-ale zmena nenastala. Ak by sa vzťahy medzi nami stransparentnili tak, ako píšem, takéto články by vôbec nemuseli byť. Ale nikto z veľkých rýb na to nemá vôľu a Vy veľmi dobre viete, prečo. My dvaja to nezmeníme.
 

 

Pán doktor, myslím, že máme na vec rovnaký názor, preto aj ten názov môjho príspevku bol "Ryba smrdí od hlavy...". Ak by bolo kvalitné ohodnotenie lekárov (na EÚ úrovni) tak ako sú aj ceny liekov, tak by na to vláda musela vyčleniť viac % HDP z verejných zdrojov ako je to v súčasnosti (5,2%). Priemer OECD je 7,8%. Podotýkam, z verejných zdrojov, t.j. rozpočet kapitoly MZ SR, nie súkromné zdroje (doplatky a poplatky pacientov) - vtedy to je 7,5% HDP. Keďže priority vlády sú niekde inde ako v zdraví obyvateľstva (a prečo aj, veď investovať do prevencie a zdravia obyvateľstva presahuje niekoľkonásobne ich volebné obdobie) úplne v pohode im vyhovuje táto "šedá ekonomika", kedy si lekári "dorovnávajú príjem" iným spôsobom, t.j. aj za predpisovanie n-tého generika a na ďalší mesiac n+1-ého pre toho istého pacienta - "pecunia non olet".
Osobne si myslím, že dozrel ten čas, kedy treba veci nazývať pravým menom. Úplne sa s Vami stotožňujem, že treba upraviť legislatívu tak, aby sa zamedzilo týmto "nešvárom". Som presvedčený, že to uvítajú aj farmaceutické firmy. Ak niekomu platia kongres, nech si to dotyčný lekár aj prizná ako daňový benefit a zaplatí si 20% daň. To isté platí o povinnom zverejňovaní zmlúv na internete. Držím palce pani ministerke Radičovej, aby sa jej to podarilo. Som však skeptický ak o tom majú rozhodovať ľudia, ktorí sú v tom priamo namočení.
 

K tomu nemám

čo dodať. Iba ak to, že ak sa chceme nazývať civilizovaným európskym štátom, malo by to u nás fungovať presne tak, ako inde. Netvrdím, že v Nemecku alebo v Amerike nie je v tomto odvetví korupcia, ale je oveľa menšia a tresty pri odhalení tvrdšie. Aj o to by sme sa spoločne mali snažiť. Ale to,my že my dvaja to chápeme, nestačí. Pochopiť to musia "veľké ryby" na jednej aj druhej strane. A že nezačnú sami od seba, to mi verte.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre