...tieto otázky: 1. Je naozaj nedostatok základných potravín na trhu? Aké sú zásoby v skladocch? 2. mali uvedené problémy (požiare v Rusku, záplavy v Austrálii) nejaký dopad na svetovú produkciu potravín (významnejší)? 3. Nie je náhodou zvýšenie cien potravín dôsledkom tlaku špekulantov na komoditných burzách? 4. neskúšali to špekulanti už pred rokom, keď im krachli špekulácie na ropU? Ak je to tak, tak treba skôr regulovať finančné trhy a komoditné burzy a nie klímu
pán Boh, že máme klímu ktorá si s nami robí čo sa jej zachce, nakoľko i meterológovia so sofistikovaným software na matematické výpočty správania klímy sú neustále nepresní ale veď klíma je nepredvídateľná. Od vzniku života na Zemi, vďaka nášmu Slnku máme tú vec bez ktorej by sme tu neboli. Veľká časť ázijských a juhoamerických civilizácii sa stratila len z príčin zmeny lokálnej klímy. Klíma ovplyvňovala všetky ekonomické, vojnové a civilizačné konflikty v písaných dejinách. A dokonale pracuje dodnes bez náznaku vážnejšej zmeny, len v závislosti na pravidelných cyklických aktvítách Slnka. V rámci existencie klímy na planéte minimálne tri milardy rokov, sme bezvýznamnou veličinou v jej ovplyvnení. Mne tá naša klíma, neodhaliteĺná, tajomná správaním a nekonečne dôležitá pre život, pripomína Boha.
že autor v prvom rade pozabudol,že zemeguľa vzhľadom na to,že rotuje okolo slnka a zároveň ja aj "mierne naklonená".Toto totiž spôsobuje,že napr.zber obilnín je inokedy na južnej pologule a inokedy na severnej.Toto potom umožnuje v prípade neúrody v jednej časti sveta presunuť časť úrody /tej budúcej/z inej časti sveta. Hlavný problém je v tom,že sa už stáva pravidlom,že do týchto presunov sa "zamontuju"finančný špekulanti a obvykle sa pri tom riadne nabalia.Aj dnes /a tvrdia to aj odborníci/ to niekde až 100% zvýšenie cien maju na svedomí v prvom rade títo špekulanti.Inak by to zvýšenie bolo len cca o 50%.
sa domnieval, ze zem s jej produkcnymi moznostami nedokaze uzivit stale sa mnoziace ludstvo. Tieto obavy ho sklucovali zaciatkom 19. storocia, kedy svetova populacia dosahovala jednu miliardu... Potom vynasli elektrinu, spalovacie motory, umele hnojiva a geneticke modifikacie, vdaka ktorym sa na zaciatku 21. storocia moze pan Mesik suzovat obavami, ze nasu takmer sedem miliardovu populaciu uz coskoro zem s jej produkcnymi moznostami... dalej uz len refren.