SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Hľadanie stratenej nádeje (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Zamorenie v Japonsku nedosiahlo úrovne

ktoré boli následkom atómových skúšok Francúzska, USA, Británie a Ruska...

a preto ide o nedôvodnú hystériu
 
Hodnoť

Autor je slepý a hluchý

Áno, nádej by nemala zomrieť nikdy. Ale sedieť v luxusnom hoteli v luxusnej štvrti Sindžuku je niečo úplne iné, ako žiť na vidieku v okolí havarovanej elektrárne, hoci aj vo vzdialenosti 100 km od nej.
Ak autor napísal, že nateraz bude dôverovať tomu, čo hovoria ľudia a organizácie, čo majú k dispozícii lepšie informácie a o situácii vedia viac než ja. Škoda že nenapísal aké majú k dispozície anonymné organizácie na ktoré sa odvoláva o rádioaktivite zložiek životného prostredia (pôdy, vody, poľnohospodárskych plodín, atď.), ekosystémov v evakuačnom pásme ako aj vo vzdialenosti napr. 100 km od havarovanej elektrárne. Nenapísal aké informácie poskytla japonská vláda odbornej aj laickej verejnosti o množstve uniknutých rádionuklidov od začiatku havárie do dnes, aké informácie poskytla o ožiarení obyvateľstva z evakuačného pásma, z písma do vzdialenosti 100kn od elektrárne atď..... Tieto informácie Japonská vláda tají bohužiaľ. Aj toto je obraz katastrofy.
Akým lepším informáciám potom autor článku verí? Je smutné ak množstvo uniknutej rádioaktivity musia vypočítať iné krajiny na základe nameraných hodnôt rádioaktivity v ich krajine a počítačových modelov.
Nenapísal, aký základný postoj zaujal k tejto katastrofe. Zrejme len laický a vysoko subjektívny, čo nie je profesionálny prístup spisovateľa k tejto katastrofe. Katastrofa ešte zďaleka neskončila a to najhoršie Japoncov ešte len čaká. To hovoria odborníci nezávislý na jadrovom priemysle, ktorí nie sú zainteresovaní na divokom rozvoji jadrovej energetiky v minulých desaťročiach a snažia sa kolonizovať myslenie verejnosti o údajnej renesancii jadra. Ak verí len odborníkom, ktorí nechcú za žiadnu cenu pripustiť, že výroba energie z jadra je nezvládnutou, nezvládnuteľnou a nehumánnou technológiou, tak mi je ho svojim spôsobom ľúto. Autor je žiaľ slepý a hluchý. Ak v svojej profesionálnej kariére spisovateľa sa nedopracoval k poznaniu, že skutočné riziká jadrovej energie sú 60 rokov pred verejnosťou prísne utajované (až na malé výnimky) a sú prístupné len tým, ktorí držia v ruke kľúč k týmto tajomstvám, tak o rizikách jadrovej energetiky nevie vlastne nič. Všeobecné frázy, že verí odborníkom, sú dôkazom toho, že autor nemá na problematiku vlastný názor, ku ktorému by bol dospel na základe vedomostí, ktoré získal štúdiom z odbornej literatúry a z informácií priamo z prameňa. V tomto prípade z informácií TEPCO (ktoré zámerne tají skutočné zamorenie životného prostredia) alebo Japonského úradu pre jadrovú bezpečnosť .
Pri všetkej úcte, ktorú mám k japonskému ľudu, Japonsku ale aj k autorovi, takýto článok môže napísať len škrabák a človek neznalý problematiky.
 
Hodnoť

 

Výsledkom analýzy dopravných, leteckých aj atómových nehôd sú sprísňované predpisy , ktoré obmedzujú následky nových nehôd, ale nehody nedokážu celkom odstrániť. Za posledných povedzme 100 rokov zomrelo na následky dopravných a leteckých nehôd stotisícnásobne viac ľudí, ako pri atómových nehodách (aj pri tých, o ktorých nevieme). Prečo teda nezakážu všetky auta a lietadla ? Malá nehoda v Japonsku zbrzdí stavbu nových elektrární, ale nezastaví . Proti atómkam sú najmä ti, ktorí o tom nič nevedia a nevadí im, že pri spalovaní miliónov ton uhlia sa dostávajú do ovzdušia tisíce ton radioaktívnych látok.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre