SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Rovnocenní občania lojálneho štátu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Hodnoť

Ach jaj

Buď vymeňte Morvaya za iného publicistu, alebo dajte zakaždým priestor aj nejakému národniarovi Slotovho kalibru, a pravda bude asi tak niekde medzi. Tieto demagogické drísty predstaviteľa maďarskej menšiny sa už nedajú čítať.
 

slovensko má jedinú

možnosť.
po tom, ako má magyorská menšina škôlky, školy, stredné školy, fakulty, univerzitu, dotáciu (aj z mojich daní) kolchozníkov menšiny, dotáciu kultúry, dotáciu uvedených škôl, dotáciu tabúľ... a pritom je jej stále málo, tak zostáva len jedna možnosť.
tvrdá, drvivo tvrdá ruka.
.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

Všetko je to krásne.
Ale prečo sa "my musíme" naučiť? Maďari sa učiť nemusia?
 

 

a co sa mame naucit my a madari nie?
 

 

My máme obchádzať Maďarov ako so svätými kravami. Maďari sa nám za to zvyknú poďakovať darčekmi typu cezhraničné občianstvo a volebné právo Maďarov žijúcich na našom území. Občas prihodia sťažnosť EP na nejaký náš zákon, trebárs o štátnom jazyku.
A aby si si náhodou nemyslel, že hovoríš s Jankom Slotom, tak ti prezradím, že to všetko sa mne, polovičnému Maďarovi, ani najmenej nepáči.
 

Lenže

Morvay nepíše o Maďaroch, žijúcich v Maďarsku, ale o tých, ktorí žijú na Slovensku. Mňa Orbán zaujíma asi tak, ako ja jeho, teda nijak. A to mám všetkých štyroch starých rodičov Maďarov, narodených na dnešnom!!! území Maďarska. A Maďarčina je môj materinský jazyk. Vždy, keď čítam diskusie o takých, ako som aj ja, teda Maďaroch, žijúcich na Slovensku, nestačím sa čudovať, koľko gramatických chýb, hrúbok, nerešpektovania interpunkcie, sa dopúšťajú tí najtvrdší a najvernejší "Slovaci". Kto si neváži svoj materinský jazyk, neváži si ani svoj národ. A pokojne môže preskakovať vatry aj na Gerlachu, ak tam dokáže vyliezť.
 

re oldboy

ked mas len takýto problém..tak je to nagyon fa.. teda OK
 

presnejšie povedané

o slovákoch madarskej národnosti žijúcich na Slovensku a už prestaňte všetci takíto sústavne prekrúcať fakty na madarský obraz.
 

Prekrúcanie

faktov je špecialita takých, ako si Ty. Takže, ak tu niekto niekedy tvrdil, že Rusi sú svätí, lebo veď Stalin bol Grizínec, tak poopravím na Tvoj obraz. Stalin bol Rus gruzínskej národnosti. Spokojný? A práve takéto dementné žvásty ma iritujú najviac. Som Maďar a nehambím sa za to. A žijem na Slovensku. A po slovensky viem lepšie, ako 90% "Slovakov". To zo mňa ale nerobí Slováka. A presne takých, ako Ty, spolu s politikmi typu Slota, Ma´darič, Matovič má Morvay na mysli v tom svojom článku.
 

 

Slovenskí Maďari nie sú žiadne exotické zvieratá. Nepotrebujú ani aby ich niekto predvádzal ako zvieratká v ZOO, ani aby ich chodili spoza plota prikrmovať.
Potrebujú len to, čo Slováci - robotu, lásku, rodinu, šťastie zdravie, normálny život.
A aby ich domov bol stále ich domovom.
 

nuž pokiaľ ide

o Maďarov, t.j. rodených a materinsky odkojených maďarmi a v Maďarsku a tak isto v mnohých prípadoch aj slovákov maďarkej národnosti z dedín okolo Košíc, jedno je pravda, že mnohí z nich tak perfektne ovládajú slovenčinu, že v mnohých prípadoch som ani ja sám nezistil, že vôbec ovládajú madarčinu, do tej doby, kým mi to sami nepovedali. Pritom som vyrastal a žil medzi rodenými madarmi, mám ich aj spústu v rodine (jediný ale madarsky nehovorím, ale aj tak dobre rozumiem) tak že by som nemal mať problém rozoznať to aspoň podľa prízvuku alebo niejakého breptu.
V tom momente by som bol len tak nárazove schopný postaviť prvých troch čo ma napadli, zamiešať ich medzi iných a neexistuje, že by si ich niekto čo len náznakom tipol, že sú to oni. Naozaj perfekt na 1* a to sa poznáme min. 50 rokov.
Nehovoriac o prípade, ked mi svojho času istá pani prezradila pre mňa neznáme krstné meno s vysvetlením, že po slovensky je to Perla a že ona je rodená madarka, žijúca od 60-tych rokov v Košiciach. To bolo pre mňa najväčším prekvapením, lebo za pol dňa som u nej nevybal ani len náznak nie to pravopisnú chybičku. Pritom to nebola ani niejaká mátoha, ale solídna žena, ochotná a schopná sa učiť a naučiť aj slovenčinu a to ako čístý samouk.

Nuž a slopta a jeho "slovenčina" je kapitola sama o sebe. Tým sa ale vôbec nezastávam ako Madarov, tak nikoho z ich národnosti, ale taká je pravda a moje poznatky v tejto veci.
Aj mne sa dokonca stalo, že sme si sediac pod stromom nerozumeli, lebo ja som hovoril ako košičan o barackách, čo je prevzaté a zaužívané z madarčiny a dotyčná o marhuliach. To sa v Košiciach nikdy neužívalo a tak mi musela vysvetliť, ktorý že to strom je tá marhuľa a bola z toho spoločná sranda.
 

dotyčná bola totiž

zo západného slovenska z mesta v južnej oblasti
 

doo

to meno co si este nepúocul bolo zrejme .. gyongyi.. dufam že som to spravne napisal.. možné je top že sa mýlim.. mal som jednu devuchu s takým menom.. mnaaaam..ked sa rozbesnela.. hehe
 

No to som zvedavý

ako by si chcel sám seba polokravsky obchádzať.
 

preboha

toto nie je nejaká federácia, madari maju svoj stát vedla,
ak sa mensine (ktora sa neviem ako tu takto rozsirila) nieco nepozdava, tak si moze ako kazdy obcan vybrat ktorekolvek ine miesto na zemeguli,
v tomto state treba vsetko robit pre Slovakov,
kto sa citi trochu inak, tak nech si sukromne skolky, ci divadlo v madarcine plati sam, dane obcanov sa pouziju aj na kulturu, ale v slovencine, zrusit vsetky vysady a ustupky,
kto sa neciti ako Slovak tu moze mat prava a ustretovost ako voci turistom a nie je korektny voci tejto krajine, a navyse nebodaj sedi v parlamente, tak trestat za vlastizradu a sabotaz, to je fakt vrchol 20 rokov tu trpiet vydieranie....
 

Takže,

ak som to správne pochopi, tak tí, ktorí nie sú Slováci, majú prestať platiť dane?
 

zle si pochopil.

my proti tebe nič nemáme, pokým nás na našom území nezačneš obmedzovať nad únosnú mieru. nie ohrozovať.
slovensko bolo maďarskom v minulom storočí 3 krát napadnuté. maďari vraždili nevinných slovákov. do dnes sa za to ten ich štát neospravedlnil. tak pochop, že podozrievame maďarsko a takí ako ty nás musíte presviedčať o lojalite k nám a nie naopak, ako hovorí morvay. ty sa máš kam odsťahovať, ak sa ti tu nepáči. slováci sa nemajú kam.
ak toto nedokážeš pochopiť, potom sa niet o čom baviť a nám sa treba sa pripraviť na napadnutie maďarskom aj v tomto storočí.
ak by ste boli lojálni k slovensku, urobili by ste petíciu, že nechcete byť piatou kolónou orbána a poslali by ste ju do budapešti aby si tie nezmysly, ktoré majú exteritoriálne účinky niekam strčil.
ale to neurobíš ani ty, ani nikto z vás.
 

je to tak

Aj v Košiciach ozdobovali stromy na Hlavnej obesencami, bombardovali mesto, len pamätník obetiam na to za boľševikov z moyzesky zmizol a doposiaľ je neprítomný na svojom niekdajšom mieste osadenia.
Pre boľševikov to asi bolo nežiadúce kvôli možnému ohrozeniu "internacionálnej družby".
 

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre