SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Mozgy potrebujú dôveru (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Keby aspoň...

Na Slovensku máme okrem agentúr VEGA a APVV ešte tretiu štátnu grantovú agentúru pre VŠ - KEGA. To je v súčasnosti jediná agentúra, ktorá môže prispievať nielen na vedu, ale aj na projekty z oblasti umení, a tiež na to, aby sa "veda" dostala aj k "nevedcom" - k deťom a ľuďom, ktorí sa zaoberajú v profesionálnom živote niečím iným. KEGA teda prispieva aj na popularizáciu vedy a na prípravu "inovatívnych" projektov vzdelávania - učebníc, programov a podobne.

Aj táto agentúra trpí na "bežné zádrhele" v podobe napríklad kvantitatívne absurdného rozdeľovania financií, kedy je lepšie prideliť mnohým prijatým projektom nejaké sumičky, z ktorých sa projekt rozhodne podľa plánu zrealizovať nedá, než vybraným projektom celú požadovanú sumu.

Okrem tohto háčika však KEGA používa špecifické kritériá na hodnotenie projektov. Neposudzujú ich dvaja či traja, ale jediný posudzovateľ, ktorého hodnotenie je však zrejme primálo dôležité, než aby sa skutočne bralo do úvahy. A tak komisia na rokovaní (pri ktorom má každý člen pred sebou dosť vysokú kopu projektov, ktoré si nemá kedy preštudovať, a aj keby mal, nie sú obvykle z jeho oblasti kompetencií) vyrobí hodnotenie vlastné, pričom venuje pozornosť v skutočnosti len trom rubrikám:

Počet členov kolektívu a hodín, ktoré plánujú na projekte odpracovať,
anotácia projektu (desať riadkov zhŕňajúcich celý projekt)
celková plánovaná výška rozpočtu.

Ak tieto tri rubriky nie sú vo vzťahu, aký si predstavuje komisia (veľa ľudí, ambiciózny projekt a málo peňazí), hodnotenie sa zníži bez ohľadu na komentár oponenta.

O tom, ako bude projekt vyzerať, ako sa bude odvíjať (a čo sa teda bude počas priebehu projektu meniť a preto to NIE JE možné uviesť do anotácie, ani do presných zoznamov členov riešiteľského kolektívu), sa členovia komisie nedozvedia nič - na to je ale oponent, hodnotiteľ projektu, ktorý prideľuje v piatich oblastiach hodnotenie od 0 do 20 bodov - teda spolu max. 100 bodov.

Vlani vznikol malý interný škandál medzi riešiteľmi kvôli privysokým hodnoteniam mnohých projektov (ty mi dáš 99, aj ja ti dám 99) a "hovorilo sa", že tento rok sa hodnotenie rozloží rovnomernejšie, lebo predsalen hranica 95 bodov a množstvo projektov - to je akési čudné (mimochodom, na VEGE je to 85 - 89 a oveľa vyššie financovanie).

Zdá sa, že na Slovensku sme mali tento rok samých "projektových géniov", keďže v dvoch komisiách bolo potrebné ZVÝŠIŤ hranicu, a to aj na 96 bodov (!!!)

Na mierne rozčúlenie stačí pozrieť si názvy podporených projektov http://www.minedu.sk/index.php... (čo sa mimochodom na APVV nepodarí, tam sú len čísla...).

Ak by podporené projekty boli okrem financovania skutočne aj úspešné (implantované), slovenské školstvo by bolo "za vodou". Prakticky všetky predmety by boli zinovované, všade by sa používalo IKT a učitelia by mali nové učebnice aj s metodológiou. Spätná väzba a prípadné zinkasovanie časti prostriedkov za neimplikovaný projekt neexistuje - môžete spokojne projekt neukončiť a máte nové vybavenie kancelárie akoby nič.

Kde sú všetky tie výsledky? Učebnice, softvéry a kurzy? Kto má úžitok z podporených projektov na inováciu vzdelávania? Ešteže zoznam podporených projektov nie je v angličtine. To by sa k nám totiž hrnuli VŠ študenti namiesto Harvardu a MIT - veď také vzdelanie nemá hocikto.
 
Hodnoť

Ja uveediem iný prípad

Kedysi som vypracoval dva rozsiahle projekty urcene popularizacii vedy. Neviem, mozno to bude vyzerat ako samochvala, ale bol to ozaj kompaktny rozsiahly projekt. Jeden z tychto projektov siel cez APVV. Tak jeden clen komisie presadil, aby projekt nepresiel, lebo to iste bude robit SAV. SAV ale projekt nikdy nedala a nemala. APVV ziskala vtedy na tieto projekty 750 000 Sk. No a dopadlo to tak, ze tieto obrovske financie sa vytunelovali, preflakali, stratili bez efektu. HJa som postrehol len exkurziu na Skalnate pleso pre asi 20 ludi. Ked mi dakto povie, ze veda ma malo penazi, tak sice suhlasim, ale sucasne viem, ze ked asj vedci dostanu na daco peniaze, vytuneluju to, vykradnu a strati sa to bez efektu. Vedci casto postupuju tak isto, ako mafiani v politike.
Suhlasim, ze teraz je v tych agenturach chaos (a viem o tom asi ovela viac, ako malokto v akademii vied). Ja by som aj napisal, kde to viazne. No ale - o pracu prist radsej nechcem.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre