SME
Nedeľa, 6. december, 2020 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Trnkošenie na Ústavnom súde (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

lol veru tak. uz vidim nejakeho sikovnika, co to ma zaplatene a bude davat cely obsah na nejaky svoj blog
 
Hodnoť

...

cely slovensky pravny system je hnoj!!!
 

hnoj je vláda...

Janko Jesenský, Mrzký verš o autorite - 11. júla 1939
Občania!
Či nepoznáte totalitu autorít?
To je právo: v jednom štáte tlačiť smie len jedna r*ť.
Zato právo máme i my: východ tlače velebiť:.
Ho*no sprevádzajúcimi p*dmi totiž môžme byť.
K právu povinnosť sa pýta: generál marš pri diere trúbiť, keď tá autorita ide,
a nás osie*a.
 
Hodnoť

 

Tak ešte stále trnká?
 
Hodnoť

haloo

ja nebudem platiť za to ,že moje pravdivé nazory budú mazané.
 
Hodnoť

To rozhodnutie

ústavného súdu o opakovaní voľby generalného prokurátora im prajem. Veď oni nevedeli ani zorganizovať na ustanovujúcej schôdzi aby im bez problémov prešiel kandidát na predsedu NR SR. Vtedy som to bral že sa niektorí poslanci nováčikovia pomýlili. Dňes to už vidím inak. Už na ustanovujúcej schôdzi začali na seba robiť podrazi. Ako najlepšie na niekoho urobiť podraz aby mi to nemohol vrátiť . Tajné voľby kde nikto nevie ako kto hlasoval. Pri ustanovujucej schôdzi to vypadalo ako útok na Sulíka , len neviem s ktorej strany. Pokračovanie to malo vo voľbe generalného prokurátora. Nebyť toho nešikovného vyjadrenia premierky že odstúpi ak bude zvolený Trnka, už mohol byť prokurátor zvolený. Najväčšou pravdepodobnosťou by to nebol Trnka ale ani Čentéš. A možno by bol generalny prokurator zvolený nielen hlasmi koalicie ale aj hlasmi opozicie. Veď zo začiatku mal SMER Trnkovy vlažný vzťah. To sa zmenilo keď videli čo sa deje v koalicii. Inak túto zbraň dala do ruky SMER-u sama koalicia. SMER-u už len stačí hovoriť že bude voliť Trnku a len sledovať čo sa deje v koalicii. Koalicia sa už len môže triasť čo sa stane po nariadenej opakovanej voľbe.
 
Hodnoť

Na rehot!

Jedinec, ktory sa zaobera
sportovymi hrami, posobi v
sportovej redakcii sa odvazi
vykladat rozhodnutie US SR.
To je bieda SVK, kazda nula
si osvojuje prava mentorovat!
 
Hodnoť

Tentokrát dobrý článok p. Hrabko.

Celý postmečiarovský a postficovský nakradnutý kapitál sa zapojil do boja a pracuje na prevzatí moci. Slováci boli vždy "lacní". Za socializmu si našich pracovníkov vo výrobe a zahraničnom obchode kupovali západniari za fľašu Ballantines a ženy si kupovali za nylónky. Dnes si Mečiarov post(h)umus Fico kúpi česť poslanca vlastnou hlavou za dobré koryto alebo pár miliónov. Čakám, kedy začnú únosy občanov do cudziny a výkupným bude poslušnosť Ficovi.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

No ja ti nevím Karle, keď si už zaťal do novodobej histórie, tak najviac to vyzeralo na kupovanie poslancov u Mikiho v jeho poslednej vláde.
 

to sa nepreukázalo

skôr šlo o to, že Močiar "požičal" Mikimu 2 poslancov a v tichu s rodila možná koalícia po predčasných parlamentných voľbách: SDKú+HZDS+X, ale KDH bolo príliš zásadité
 
Hodnoť

Chcú sa trnkošiť alebo trtošiť.

Trnka sa chce trtošiť vo funkcii, Fco sa chce trtošiť, Harabín sa chce trtošiť, Gašparovič sa chce trtošiť. Ale hlavne najväčšie biele goliere chcú aby sa títo všetci trtošili vo funkciách. Fico to aj nahlas hovorí, že urobí všetko preto, aby sa tak stalo. A keď všetko tak naozaj doslova všetko a nezastaví sa pred ničím.
 
Hodnoť

Absolútna prokurátorská moc.

V rokoch 1998 až 2005 som sa ako vedúci špecializovaného vyšetrovacieho tímu na špinavosti tretej Mečiarovej vlády napočúval od prokuratúry a ohrozených politikov, ako sme (vyšetrovatelia) neschopní, odborne nespôsobilí, zaujatí, skorumpovaní, politicki podfarbení, s krvavými očami, bla, bla, bla. Za každú cenu chceli znížiť úroveň dôkaznej situácie a zabrániť trestnému stíhaniu určitých osôb. Mali však jeden veľký problém, ktorí sa im podarilo "zvládnuť" až novým Trestným poriadkom schváleným v roku 2004 /predložený Lipšicom/. Do tej doby mal právo predložiť do parlamentu návrh na vydanie súhlasu s trestným stíhaním poslanca aj vyšetrovateľ. A preto, aj niektorí poslanci mohli byť a boli trestne stíhaní. Pri rekodifikácii Trestného poriadku na túto svoju "oklieštenú" právomoc však nezabudli a "obmedzili" toto právo len na orgány prokuratúry, a aby bolo jasné, ani generálny prokurátor toto právo nenechal všetkým prokurátorom, ale vydaním interného predpisu si vyhradil túto právomoc len pre seba.
PS : aj preto sa orgány prokuratúry tak vehementne bránia ďalšiemu návrhu, aby o trestnom stíhaní"vo veci" (začať trestné stíhanie pre určitý trestný čin) bolo možné aj bez prokuratúry (dokonca proti jej názoru) na základe súkromnej (občianskej) žaloby a rozhodnutí súdom.
 

Pán Šátek,

ďakujem za vysvetlenie, ale prosím ešte o upresnenie. Napísali ste: ... a aby bolo jasné, ani generálny prokurátor toto právo nenechal všetkým prokurátorom, ale vydaním interného predpisu si vyhradil túto právomoc len pre seba.
Platí ten interný predpis GP aj pre špeciálneho prokurátora? Má pravdu Lipšic, že súhlas môže dať aj špeciálny prokurátor, alebo nemá pravdu? Ďakujem.

a aby bolo jasné, ani generálny prokurátor toto právo nenechal všetkým prokurátorom, ale vydaním interného predpisu si vyhradil túto právomoc len pre seba.
 
Hodnoť

Absolútna prokurátorská moc II.

Podľa § 231 Trestného poriadku "Úkony prokurátora" odseku 1 "iba prokurátor je oprávnený v prípravnom konaní" podľa písm. j) "vyžiadaťsúhlas na trestné stíhanie alebo na podanie návrhu na vzatie do väzby osoby, v ktorej prípade je na taký úkon potrebný súhlas Národnej rady Slovenskej republiky, Súdnej rady Slovenskej republiky, ústavného súdu alebo Európskeho parlamentu, ..." Z toho jednoznačne vyplýva, že ktorýkoľvek prokurátor v rámci výkonu tzv. dozoru nad prípravným konaním má právo takúto žiadosť v prípade poslanca NR SR podať. Avšak generálny prokurátor má právo si vyhradiť ktorýkoľvek úkon, či trestnú vec (individuálny-konkrétny, ale aj vo všeobecnosti) k vlastnému rozhodnutiu, pričom podriadení prokurátori túto jeho požiadavku musia rešpektovať. V rámci vnútornej kompetenčnej smernice generálnej prokuratúry si generálny prokurátor, okrem iných úkonov, vyhradil právo rozhodovať o podaniach voči osobám, na ktorých trestné stíhanie je potrebný súhlas NR SR, Súdnej rady SR, Ústavného súdu SR či Európskeho parlamentu. Tento sovietsky model, koncentrácie moci na jednu osobu stojacu na špici generálnej prokuratúry stále platí aj na Slovensku.
 

 

Má to všaj jeden háčik.
Akýkoľvek podzákonný predpis nemôže odporovať zákonu. Takže ak by Špeciálny prokurátor podal takúto žiadosť na priamo do NR SR tak by NR SR NEMOHLA zo žiadneho zákonného dôvodu vrátiť túto žiadosť resp. musela by sa ňou zaoberať práve s poukazom na ust. §-u 231 ods. 1 písm. j) Tr. por.
Lenže služobný postup nepustí a zrejme by paradoxne ŠP (nehovoriac o ktoromkoľvek rádovom prokurátorovi) hrozil v monokratickom systéme návrh na disciplinárne stíhanie za porušenie (nedodržanie) služobného postupu. Avšak citlivosť takéhoto kroku GP SR voči UŠP GP SR je otázna (viď. nižšie).
Priorita zákona v systéme právnych predpisov je daná predovšetkým tým, že všetky ostatné právne predpisy musia zo zákona vyplývať, byť s ním v súlade a neodporovať mu.
Ak si teda aj GP SR vyčlenil v rámci interného právneho predpisu kompetenciu robiť "poštára" tak nech, avšak potom mu interný právny predpis nedáva právomoc akceptácie resp. neakceptácie takéhoto návrhu resp. formálneho zasahovania vo forme vrátenia na dopracovanie pretože v tom prípade nepriamo zasahuje do jeho obsahu. Apropo špeciálne voči Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry by to zrejme hraničilo s tzv. negatívnym pokynom!
 
Hodnoť

To nám len Fico trnká na nervy.

.
 
Hodnoť

vysvietené príspevky zelenkavej farby,

tak to sú Pianisti? Prečo takáto rasová diskriminácia, my sme bieli a oni sú žltí. Vie o tom ombudsman?
 


Najčítanejšie na SME Komentáre