"Keď spočítame americké rodiny, ktoré nemajú počítače alebo si nemôžu dovoliť platiť za pripojenie na internet a jediný prístup k inzerátom na pracovné miesta majú cez knižnice" --- fakt jediny pristup k inzeratom je potom cez kniznicu? a co denna tlac roznych typov, tam inzeraty nemaju? ved v kazdom americkom filme si ludia hladaju pracu velkym zakruzkovanim inzeratu v novinach :)
je veľká skupina ľudí, ktorí žijú z ruky do úst na spôsob našich rómov. Krajina je popretkávaná takýmito hladovými dolinami. Obraz o krajine, v ktorej nasávaš šťastie zo vzduchu je klamlivý. Pobrežia, možno nejaký Texas.. a ostatné je diera.
vo filme je 'realita' niekedy trochu mimo - v kniznici maju pristup k inzeratom gratis a mimo library za noviny sa plati (aj kedze sa nam zdaju noviny lacne - New York Times napriklad stoji 2 USD (Metro edition) - pri tom vacsinou nestaci si kupit iba jedno cislo a sup na pohovor)
Komentár je o tom, že USA v čase krízy zatvárajú knižnice - často jediné miesta, kde sa chudobní ľudia dostanú ku kvalitnému a ucelenému vzdelaniu a internetu, ak chcú.
Ja sa bojím, že ak toto robia v USA, ako skončia slovenské verejné knižnice?
Mam rad ked nejaky dedko mudruje o tom, ako ludia 'vychovani' internetom nie su motivovani premyslat. Pricom ta jeho pozehnana generacia hlbavych intelektualov priviedla ekonomiku k tomu, ze tie jeho milovane kniznice zavreli :) Takito ludia su tak zahladeni do seba a svojich zvykov, ze nie su ochotni akcepovat, ze 'internetova' generacia je ina, premysla inak a nie je to nutne nejakym zlom. Samozrejme, ze ucitelov to stve, casto sami nevedia internet pouzivat a kdejaky trochu nadseny student ho moze konfrontovat, na co zaprdeni autoritari reaguju nevrazivo.
P.S.: Precital som hromady knih a vyuzival sluzby verejnych kniznic. Ale internet priviedol informacie k ludom blizsie - absolutni ignoranti zostanu ignorantami aj nadalej, ale mnohi, co by do tej kniznice nikdy nesli, mozu ziskat aspon povrchne informacie. Co je stale lepsie, nez nic.
že sú to plané náreky. A to hovorím ako fanatický knihomoľ, čo som už ako malé dieťa bol členom X knižníc a nevedel som sa dočkať, kým budem plnoletý, aby som mohol byť aj člen Univerzitnej knižnice.
Ale papierové knihy aj noviny sú podľa mňa prežitok, niečo ako gramofónové platne, a čaká ich zánik. A dobre tak. Logicky potom čaká zánik aj mnohé inštitúcie obsluhujúce tento anachronizmus - papierové knihy.
Všetko má byť na webe. Podľa možnosti zadarmo, samozrejme. Každá kniha, každé vydanie má byť dostupné v elektronickej podobe na webe. Potom nám už netreba staromódne knižnice so zaprášenými, plesnivejúcimi papierovými knihami.
Pre tých, čo si nemôžu dovoliť predplatné internetu (naozaj?! to je taký ficovský scenár), majú politici zriadiť bezplatné WiFi siete. To je lacné a účinné riešenie. A surfovať sa dnes dá aj na najlacnejších telefónoch.
Mnooo ja mam papierove knihy stale rad, zvlast na odbornu literaturu - moznost rychlo listovat a pritom sa orientovat v ktorej casti knihy si, to mi v PDFku ci ebook readeroch chyba. Nehovoriac o istom dobrom pocite, ked ma clovek v rukach kvalitny produkt (ale na druhej strane u beletrie je ta nizka cena elektronickej knihy o dost vacsim lakadlom :)
Obzvlast pri odbornych knihach pocitujem ako velku vyhodu, ked mam papierovu aj elektronicku verziu. (Vyrobit z elektronickej papierovu je o cosi menej namahy nez naopak.) Na citanie dlhsej suvislej casti vyuzijem papierovu, ked chcem rychlo najst nejaky konkretny vysledok alebo skontrolovat predpoklady nejakej vety, tak je rychlejsie otvorit elektronicku. Takisto ak si napriklad pamatam, ze sa v knihe objavilo cvicenie tykajuce sa "Riesz spaces", je urcite lahsie najst konkretnu frazu cez vyhladavanie v pdf-ku nez listovat. (Pokial nemam elektronicku verziu, moze pomoct google books.) Takisto ak sa autor odkazuje na Theorem 4.7.1, tak namiesto listovanie v knihe je lahsie kliknut na odkaz alebo si vyhladat "4.7.1." cez Ctrl+F. ******* Casto som to naozaj robil tak, ze pred sebou som mal papierovu verziu, na monitore elektronicku a ked som chcel nieco z inej casti knihy, namiesto listovania som vyhladaval v subore.
No asi budes dost prekvapeny, ale vinyly stale funguju, vela vydavatelstiev (tej lepsej hudby) vydava albumy alebo single len na vinyloch, kvalitu neoklames. Plus vela ludi sa vracia k vinylom.
inštitúcie bez ktorých nemôže fungovať demokracia . Ha ha ha . Ved v spojených štátoch demokracia nefunguje dávno. Ona je tam len v takej zmutovanej diktátorskej svetopolicajnej podobe ktorá nemá nič spoločné so skutočnou demokraciou !!!
Stale je to demokracia - telce chodia k volbam a volia tych naklonovanych blbcov. Vacsina ludi je stale striktne polarizovana na republikanov a demokratov, aj ked ti polarizovani nie su uz davno a robia vsetko rovnako, len to ludom podavaju z ineho uhlu.
Tí primátori sú blázni, však stratia davy voličov, čo denne stoja rady pred ich verejnými knižnicami. Konečne sa skončí s dominanciou demokratických a republikánskych primátorov, keď takýmto nehoráznym, nehumánnym, antidemokratickým, protiľudovým počinom dokorán otvorili dvere socialistom.
iste, internet je veľmi dynamický a je na ňom veľmi veľa informácií, ale vôbec nie je pravda, že je na ňom "všetko"
iste, k tomu postupne smerujeme a veľmi tomu pomáhajú rozličné projekty na digitalizáciu kníh, Amazon Kindle apod., ale zďaleka tam ešte nie sme!
okrem toho je tu otázka kopirajtu a podobne, mnohé knihy sa stále vydávajú len papierovo
že "všetko je na internete" je úbohým, povrchným pozorovaním, podobne ako argument poslanca miestneho zastupiteľstva, že knižnice nie sú dôležité, lebo "dnes si môžete kúpiť knihy v hypermarkete za 1 libru" --- pre neho je pravdepodobne "kniha ako kniha"!! to sú ľudia, ktorí na návrh "kúpme mu knihu" odpovedia "knihu už má" :((
---
fakt jediny pristup k inzeratom je potom cez kniznicu? a co denna tlac roznych typov, tam inzeraty nemaju? ved v kazdom americkom filme si ludia hladaju pracu velkym zakruzkovanim inzeratu v novinach :)
V USA