SME
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ad: Rovné právo na manželstvo (1. 6.) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

p. Lettrich,

kopete asi do otvorených dverí, alebo sa mierne nerozumieme. Ako ste pekne napísali o tej minorite a že chápete tie ťažkosti ktoré máme.. za to vám ďakujem. Registrované partnerstvo nemá, nebude a nikdy nemalo ambíciu byť na jednom levely s manželstvom. Registrovane partnerstvo sa preto nevola manželstvo lebo ním nie je.
Toto RP je o uznaní druhu zväzku štátom (ktory je svetský, že) medzi dvomi ľudˇmi rovnakého pohlavia, ktorí normálne žijú, platia dane a potrebuju v rámci vzťahu legislatívnu oporu. To je celé. Hádam si nemyslíte že spoločnosť slovenská stojí a padá na tom, či sa prijme RP. To by teda bola veľmi slabučká spločnosť ako taká.
 

A prečo len RP

medzi ľudmi rovnakého pohlavia? a prečo len medzi dvomi? Partneri nerovnakéeho pohlavia by neboli takto diskriminovaní?
 

 

Druh a družka zákon pozná.
 

Tekže chýba doplniť verziu

druh+druh a družka+družka a je to vybavené.
 

 

presne tak.
 

Takže

žiadne manželstvo, ale stačí družstvo.
Som za.
 
Hodnoť

Redefinovať!

S registrovaným partnerstvom majú paradoxne problém práve tí samotní nárokovatelia, ktorí sa ním cítia byť "občanmi druhej kategórie."

Odhliadnuc od toho predstavme si v zmysle zákona o rodine znenie zákona o RP:

"Partnerstvo je zväzok dvoch ľudí." (Lettrich oprávnene namieta, že v ďalšej iterácii dúhového pochodu bude požiadavkou "len" odstránenie číslovky, viď blog Matúša Ritomského)

"Hlavný účel partnerstva je romantický, tzn. láska a spolužitie."

"Pár je základnou bunkou spoločnosti." (Vlastne jednotlivec.)

"Partnerstvo si zaslúži podporu spoločnosti." (Právny status a legislatívnu podporu pre praktické aspekty spolužitia a výberu príbuzného.)

Laický a nediskriminujúci štát by nemal mať problém uznať skutočnosť, ktorá existuje, tzn. spolužitie osôb rovnakého pohlavia. Nevidím dôvod na inú "podporu," ako je spoločenské uznanie existujúceho stavu, navyše, ktoré je právnou realitou v iných štátoch EÚ a aj tak je potrebné vytvoriť postupy pre uznávanie podobných inštitútov zo zahraničia.
 
Hodnoť

 

Viem ze su aj dobri fararkovia, ale netreba zabudat ze koniec koncov kazdy z nich sluzia zlu, ktorym je nekriticka viera v dogmy. Z presvedcenia. Tento clanok je aspon mementom tohoto.
 
Hodnoť

 

*** (Všetky príspevky boli zmazané na vlastnú žiadosť autora.)
 

 

čo je spoločné dobro v kresťanskom podaní ? ja mám pocit že je to nenávisť voči homosexuálom, liberálom, ateistom, inoveriacim... stačí pozrieť do historie. až stratou monopolu cirkvi na vzdelanie a vládnutie v spoločnosti prišlo paradoxne k "polepšeniu" cirkvi a návratu k jej pôvodným myšlienkam, ak by si nechápal o čom hovorím, tak hovorím o náboženských vojnách, inkvizícii, mučení, upalovaní, predávaní odpustkov, zakrývaní pedofilných zločinov....
 

 

*** (Všetky príspevky boli zmazané na vlastnú žiadosť autora.)
 

 

1.na úvod, neber to zle, ale v anonymnej diskusii nikomu nevykám... osobne myslím že je to lepšie aj pre diskusiu a nie je to urážanie oponenta
2.odvolávaš sa na nejaké spoločné dobro vo svojom príspevku... a ja celkom nechápem čo tým myslíš ? definuj to... spoločné dobro bolo v 40-tych rokoch bolo posielanie židov do koncentrákov a do plynu s požehnaním knaza, alebo opačne v 50-tych rokoch prenasledovanie cirkvi komunistami... takže nechápem čo si pod dvojím spoločným dobrom predstavuješ... je to vôla väčšiny spoločnosti ? lebo je to mučenie a odsudzovanie ludí inkvizíciou bolo podporované sfanatizovanou spoločnosťou ktorej náboženskí fanatici vymyli mozgy....
tvoj príspevok :
 
Hodnoť

...

odporúčam si prečítať aj iné názory na rodinu

http://ritomsky.blog.sme.sk/c/...

http://www.jetotak.sk/editoria...
 
Hodnoť

Manzelstvo je ked ...

Cely prezentovany text katolickeho knaza je chybny. Vychadza z dogiem, ktore nemaju ziadne opodstatnenie.

Manzelstvo, ako ho pozname dnes, je vymysel rimskeho prava, pri ktorom dvaja ludia deklaruju spoluzitie. V rimskej spolocnosti jeho ulohou bolo AJ (ale nie len) deklaracia, ze deti narodene z tohoto zvazku su detmi oboch - lebo platila zasada, ze matka je ista ale otec neisty.

Homosexualne manzelstva vsak existovali bez akychkolvek problemov v klasickom Grecku - napriklad Alexander Velky mal homosexualneho partnera, s ktorym uzavrel manzelstvo pri oficialnej ceremonii - a takisto v Rimskej republike a v Rimskom cisarstve. Homosexualne manzelstva boli boli explicitne zakazane az v roku 342 naseho letopoctu pod vplyvom krestanskej ideologie. - co je spolu so zakazom helenizmu cisarom Theodosiom v roku 380 jedna z najreakcionarskych opatreni v dejnach. Homosexualne manzelstva bezne existovali v Cinskom cisarstve. Rovnako este v 11. storoci existovali homosexualne manzelstva v (tedajsom) Spanielsku, resp ktora je dnes castou Spanielska, pretoze v 11. storoci Spanielsko este neexistovalo.

V dnesnych dobach je mozne uzavriet manzelstvo (nie len civilny zvazok, ale skutocne manzelstvo) bez ohladu na pohlavie partnerov v nasledujucich statoch: Argentina, Belgicko, Kanada, Island, Holandsko, Norsko, Portugalsko, Juzna Afrika, Spanielsko a Svedsko, dalej v niektorych castiach Mexika a v niektorych statoch unie USA. Civilny zvazok je mozne uzavriet v nasledujucich statoch: Andorra, Rakusko, Brazilia, Kolumbia, Ceska republika, Dansko, Ekvador, Finsko, Francuzsko, Nemecko, Gronsko, Madarsko, Irsko, Luxemburg, Novy Zeeland, Slovinsko, Svajciarsko, Velka Britania a Uruguaj, dalej v niektorych castiach Australie, Mexika, USA a Venezuely.

Mnohe z horeuvedenych statov su hlboko katolicke, napriek tomu vsak nemaju problem s homosexualnymi manzelstvami. V europe su najlepsimi prikladmi Spanielsko a Portugalsko. Ako vidiet, Slevensko ma vo vyvoji spolocnosti co dohanat, ak sa chce vyrovnat vyspelym statom. Zatial je Slovensko v tychto otazkach asi na urovni Iranu, alebo v Europe na urovni Bieloruska a Ukrajiny.

Tato otazka suvisi aj s oddelenim cirkvi od statu. Zoberme si napriklad susediace Rakusko, ktore je asi rovnako katolicke, ako Slovensko. Lenze v Rakusku existuje oddelenie cirkvi od statu a aj moznost civilneho partnerstva. Preco to existuje v Rakusku a nie na Slovensku? Pretoze Rakuska spolocnost je viac vyvinuta a tolerantna. Az na par jednotlivcov je velkej vacsine jasne, ze nema pravo obmedzovat homosexualne dvojice, ci uz muzske alebo zenske. Je im zaroven jasne, ze neuznavaju religiozne manzelstva. Manzelstvo uzatvorene v Rakusku je pravoplatne iba vtedy, ak je uzavrete na radnici pred starostom alebo jeho zastupcom. Je urazajuce, ze Slovensko administrativne uznava religiozne manzelstva, pretoze nabozenstvo NIE JE spolocenska ustanovizen podliehajuca demokratickym pravidlam, ale JE to (pripadne jeho absencia) sukromna zalezitost kazdeho obcana.

Na zaver par oprav katolickou ideologiou zdeformovanych definicii pana farara. Manzelstvo JE zvazok dvoch ludi bez ohladu na pohlavie. Jeho ucelom je vzajomna pravna a spolocenska ochrana - partneri uzavarajuci manzelstvo sa stavaju pribuznymi, mozu po sebe dedit, vytvaraju voci sebe prava, ktore volne zijuce dvojice nemaju. Manzelstvo nema ziadnu inu ulohu.

Manzelstvo NIE JE zakladna bunka statu - zakladnou bunkou je jednotlivec. Manzelstvo sa neuzatvara za ucelom zalozenia rodiny. Rodinu mozete mat aj bez uzatvorenia manzelstva a deti narodene vo volnom zvazku maju rovnake prava ...
 
Hodnoť

Manzelstvo je ked ... pokracovanie

... a rovnaku ochranu, ako deti narodene v manzelstve. Manzelstvo sa neuzatvara za ucelom splodenia deti. Deti mozete mat aj mimo manzelstva s rovnakou ochranou.

Preto homosexualne dvojice maju rovnake pravo na manzelstvo ako dvojice heterosexualne, bez toho ci sa to katolikom paci alebo nie. Je zarazajuce, ze aj 20 rokov po pade totalitneho rezimu urcita cast spolocnosti este stale rozmysla totalitnym sposobom a je schopna nanucovat inym svoju ideologiu vyvierajucu z vlastnej mytologie - lebo krestanstvo je iba mytologiou.
 

 

*** (Všetky príspevky boli zmazané na vlastnú žiadosť autora.)
 

chyba v argumentacii

Pan Koperdan, vasa argumentacia je chybna od zaciatku az do konca.
 

 

*** (Všetky príspevky boli zmazané na vlastnú žiadosť autora.)
 

Ak niekto argumentuje chybne,

tak ste to vy. Prečo by mala spoločnosť znášať dôsledky egoistických deviácií, ak z nich - okrem daní - nemá nič? Heterosexuálna rodina je zárukou biologického pretrvania spoločenstva - preto na nej stavia. Homopartnerstvá sú len spojenia za účelom neplodnej rozkoše a zaháňania samoty. Váš deviačný egoizmus je evidentný: ide vám len o možnosť dediť po partnerovi, prípadne si niekoho zaobstarať, aby sa o vás postaral na starobu. Po vás už netrvá nič - ani biologicky! - len starosť pre deti tých hlúpych heterosexuálov.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Komentáre